Návrh představenstva ČEZ, které bude valné hromadě akcionářů za rok 2016 navrhovat hrubou dividendu ve výši 33 korun na jednu akcii, je realistický. Soudí to analytici, které dnes oslovila ČTK. Někteří však připouští, že ministerstvo financí tento návrh odmítne a schválí vyšší dividendu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes to, zda resort předloží protinávrh, komentovat nechtěl. Agentuře Reuters nicméně řekl, že návrh na dividendu není nijak potěšující.

V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši 40 Kč za akcii. Aktuálně navrhovaná výše odpovídá celkové hodnotě 17,8 miliardy korun, z toho stát jako majoritní akcionář by měl dostat 12,4 miliardy korun. V minulých letech získával pravidelně zhruba 15 miliard korun za rok.

„Navržená dividenda je dlouhodobě realistická a její pokles zrcadlí rozumně konzervativní dlouhodobou strategii firmy. Ta finanční prostředky bude možná potřebovat na stavbu dalšího reaktoru, takže by měla vyplácet zisk spíše konzervativně,“ uvedl analytik BH Securities Martin Vlček.

Někteří analytici zároveň upozorňují na to, že není jasné, zda se s navrhovanou výší spokojí ministr financí Andrej Babiš (ANO). Stát přes resort financí vlastní drží zhruba 70 procent akcií firmy.

„Připouštíme i variantu, ve které na valné hromadě stát navrženou výši dividendy odmítne a schválí vlastní návrh vyšší dividendy (40 Kč za akcii)“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Babiš už dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZ za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupce nominovala ČSSD a jednoho KDU-ČSL. Babiš v lednu uvedl, že zástupci ministerstva financí hlasovali na konci minulého roku proti prodloužení mandátu současného vedení firmy.

ČEZ dnes oznámil, že mu loni meziročně klesl čistý zisk o 29 procent na 14,6 miliardy korun. Tržby byly nižší o tři procenta a činily 203,7 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se snížil o 11 procent na 58,1 miliardy Kč. V letošním roce očekává ČEZ provozní zisk EBITDA 52 miliard Kč a čistý zisk očištěný o mimořádně vlivy 12 až 17 miliard korun.

„Výhled EBITDA na letošní rok hodnotíme negativně, když náš předpoklad se pohyboval blízko 56 miliard Kč,“ řekl ČTK analytik Fio banky Jan Raška.

Příliš pozitivně nenahlíží ani na výhled očištěného čistého zisku.

„Náš odhad činil 15 až 16 miliard Kč,“ podotkl.

Vlček dodal, že cyklicky nejhorší roční výsledky firmy by měl přinést tento a příští rok, poté by se mohla odrazit ode dna.

„Trhy hledí do budoucna, takže během několika čtvrtletí začnou dlouhodobí investoři na tento budoucí růst zisku sázet,“ dodal.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *