Domů
Rychlé zprávy
Důležité změny v energetice, které se udály v roce 2019
Americký prezident Obama na klimatické konferenci v Paříži
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/cop21/

Důležité změny v energetice, které se udály v roce 2019

V následujících letech se může rok 2019 z pohledu energetiky jevit jako bod zlomu. Důležité změny lze vidět v chování investorů, politice velkých bank a stále rostoucímu zájmu veřejnosti o změnu klimatu.

Investice do obnovitelných zdrojů energie

Rok 2019 se může jevit jako bod zlomu z více důvodů. Prvním může být, jak zmiňuje ředitel z Energy Finance Studies – Tim Buckley, fakt, že trh přijal nevyhnutelnost přechodu z uhlí na čistší zdroje energie. Stalo se tak v důsledku úsilí vlád o zastavení nárůstu emisí, neutuchající debatě o ochraně klimatu a rostoucímu zájmu veřejnosti o toto téma.

Jako důsledek tlaku veřejnosti lze označit měnící se tendenci investorů, kteří začínají preferovat obnovitelné zdroje energie nad těmi fosilními, a to vzhledem k jejich vývoji a vládní podpoře.

„Finanční trhy nečekají, zda budou splněny cíle Paříže,“ prohlásil Buckley a uvedl hned několik společností, které masivně investovaly do obnovitelných zdrojů.

Dle Buckleyho se investice do uhlí v této fázi jeví jako investice do „uvízlých aktiv“.

Bude trvat desetiletí, než se to odehraje, ale akciový trh nečeká,“ uvedl Buckley a dal za příklad ceny akcií Peabody Energy a Chesapeake Energy, které se v letošním roce propadly.

Změna postoje bank

Také velké banky začínají pomalu reagovat na měnící se situaci. Například banka Goldman Sachs v letošním roce oznámila změnu politiky a vyloučila financování nových projektů týkajících se uhlí a arktické ropy.

Přesto jsou tyto kroky, dle redakce Bloomberg, nepatrné v porovnání s financováním, které banky poskytly od podpisu pařížské klimatické dohody a politika bank se tak nyní pouze přizpůsobuje měnící se preferenci investorů.

Ropa z břidlic v USA

Druhým zlomem je pak splasknutí bubliny okolo těžby ropy z břidlic v USA, kde ceny akcií společností těžící tuto ropu výrazně poklesly a nepodařilo se je do značné míry oživit ani v době, kdy ceny ropy rostly.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se