Domů
Energetický dvoutýdeník
Energetický dvoutýdeník č. 3 (květen 2015)

Energetický dvoutýdeník č. 3 (květen 2015)

Energetický dvoutýdeník opět přináší ty nejzajímavější informace z energetiky z uplynulých dvou týdnů. Inovace ve využívání energie větru, informace o možnostech odstavování neekologických elektráren v Německu, aktualizovaná státní energetická koncepce ČR, či úvahy o továrně Tesly v ČR. To a mnohem více naleznete na následujících řádcích.

 

1. Větrné elektrárny bez rotorů a lopatek již příští rok

Bezlopatková technologie větrných elektráren společnosti Vortex. Zdroj: vortexbladeless.comPohled na horizont lemovaný desítkami stožárů s rotujícími lopatkami se již stal v dnešní době standardním a nikoho nepřekvapí, ale co když existuje jiná cesta získávání energie z větru? Touto otázkou se začal zabývat španělský startup, společnost s názvem Vortex Bladeless, jejíž větrné elektrárnyvypadají spíše jako stonky chřestu trčící ze země.

Namísto přeměny energie větru na rotační pohyb za využití rotoru s lopatkami přichází společnost se sloupy, které se díky vírům vytvořeným prouděním větru okolo konstrukce rozechvějí. Je to opačný přístup, než který se využívá při konstrukci budov a mostů, kde se stavební inženýři snaží tomuto jevu zcela zabránit.

 

2. Energy Brainpool: Německo se může obejít bez 36 uhelných elektráren

Uhelná elektrárna NěmeckoPodle nejnovější studie, kterou zpracoval Institut Energy Brainpool pro ekologickou organizaci Greenpeace, je možné, aby Německo odstavilo 36 nejstarších uhelných elektráren a zároveň stále udrželo bezpečné dodávky energií. Díky tomu je možné snížit objem emisí o 700 milionů tun a snadno dosáhnout klimatických cílů. Alespoň to jsou výsledky studie zpracované od Energy Brainpoolu, kterou si objednala organizace Greenpeace.

“Německo může bez problémů zatáhnout za záchranou brzdu v případě uhelných elektráren,” Tobias Austrup, Greenpeace

 

3. Aktualizovaná Státní energetická koncepce schválena. Hlavním zdrojem bude jádro

dukovanyAktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK) je strategický dokument ČR, který je závazný pro všechny státní orgány a pro přijímání nové legislativy. Určuje tedy směr, jakým se česká energetika v následujících desetiletích vydá. Poslední schválená SEK byla z roku 2004 a na její aktualizaci se pracovalo od roku 2010. Vyjádření z minulého týdne naznačovala, že dnes dojde k jejímu přijetí.

“Dnes schválená státní energetická koncepce znamená další krok k nízkouhlíkové energetice. Hlavním zdroji výroby energie u nás budou jádro a obnovitelné a druhotné zdroje,” komentoval přijetí ASEK premiér Bohuslav Sobotka.

 

4. Továrna automobilky Tesla v ČR? Mládek má jasno

tesla v české republice - superchargerMinistr průmyslu a obchodu Jan Mládek při návštěvě USA potvrdil, že má zájem o továrnu automobilky Tesla na území České republiky. Automobilka Tesla na sebe v poslední době upozornila především uvedením na trh baterií Powerwall a PowerPack, přesto je jejím hlavním oborem automobilový průmysl.

Česká republika by mohla být ideální zemí pro takovou investici, protože jsme země, která vyrábí milion aut ročně a má přebytek elektrické energie, kterou vyváží,” prohlásil Mládek ve Washingtonu.

 

5. Nová elektrárna kombinuje plynovou turbínu, solární panely a akumulaci energie

Plynová kogeneraceZatím co se v Japonsku instalují plovoucí solární elektrárny, podporují se plovoucí větrné elektrárny u břehů Portugalska, v Berlíně se objevila nová hybridní elektrárna. Tento “hybrid”, který spojuje plynový cyklus, solární elektrárnu a systém skladování energie, může být pro obnovitelné zdroje další možný vývoj. Vše je spojeno pomocí sofistikovaného softwaru, který optimalizuje výrobu podle konkrétních podmínek.

Blíže účel elektrárny popsal Christoph Lange z společnosti Energieplan: “Dnes v obnovitelných zdrojích spoléháme především na energii větru a slunce, která má proměnný výkon v závislosti na aktuálních podmínkách. Potřebujeme nový model, který kombinuje obnovitelné zdroje dohromady se stálým zdrojem elektřiny.

 

6. ČEPS se v prvním čtvrtletí opět potýkal s přetoky elektrické energie

powerlinesPočátkem roku 2015 česká přenosová soustava musela opět čelit vysokým tranzitním tokům. Na tuto situaci dispečeři společnosti ČEPS opět reagovali řadou mimořádných opatření.

V průběhu letošních prvních dvou měsíců museli dispečeři jak české, tak i okolních soustav provádět korektivní zásahy, které si vyžádala nadvýroba elektrické energie v severním Německu a její přenos do rakouských přečerpávacích elektráren. Tyto přetoky energie dosahovaly výkonu až 7 000 MW. Možnou úlevu by pro českou přenosovou soustavu mohl znamenat nový způsob optimalizace přeshraničních toků elektřiny v západní evropě.

„Vzhledem k vyčerpání prostředků přidělených Energetickým regulačním úřadem na multilaterální redispečink bylo nutné řešit problémy na profilech i uvnitř soustavy řetězením bilatelárních redispečinků,“ komentoval Tošovský.

 

7. V Itálii používají k výrobě elektřiny horký písek

Itálie písekItalská společnost Magaldi Group přišla se způsobem, jak využít sluneční záření k ohřevu obyčejného písku na výrobu a akumulaci energie.

Společnost plánuje tuto technologii, která využívá termálního potenciálu písku, uvést do provozu v rámci demonstrativního projektu v Salernu (Itálie). Princip je podobný jako u koncetračních solárních elektráren (CSP – Concetrated Solar Power), v tomto případě se využívá zrcadel na soustředění slunečního záření na ohřev písku. Přímo rozžhavený písek poté produkuje páru, která dosahuje dostatečných vlastností, aby mohla pohánět turbíny a vyrábět elektřinu.

 

 8. Závislost Evropy na ruském plynu je momentálně nevyhnutelná

winter-681175_1280Evropa bude stále závislá na ruském plynu. Ne proto, že by energetická unie EU byla stále daleko od jednotnosti o kterou se snaží, ale především proto, že ostatní alternativy momentálně nedávají smysl.

Nasvědčuje tomu i fakt, že Centrica, vlastnící British Gas, prodloužila smlouvu o dodávkách plynu s britskou dceřinou společností Gazpromu Gazprom Marketing & Trading. Gazprom bude nyní dodávat do Velké Británie 4,16 miliard m3 plynu ročně nejméně do roku 2021, což představuje nárůst o 70 % oproti původnímu množství.

 

9. Polsko bude investovat do účinnosti uhelných elektráren

Polsko uhelné elektrárny

Novým cílem Polska je nezvyšovat počet uhelných elektráren, které má na svém území. Alespoň to prohlásil náměstek ministra pro ekonomiku Jerzy Pietrowicz, který dále uvedl, že místo toho budou investice proudit do zvyšování energetické účinnosti jednotlivých uhelných bloků.

Zároveň náměstek ministra prohlásil, že současné uhelné elektrárny nebudou uzavírány. Ty jsou totiž zodpovědné za 85 % celkové polské produkce elektřiny, a proto se bude investovat do snížení jejich emisí, zvyšování jejich účinnosti a dále do rozvoje smart gridů.

 

 10. Gazprom a Čína podepsaly druhou smlouvu o dodávce zemního plynu

Gazprom ČínaMinulý čtvrtek při své návštěvě v Moskvě čínský prezident Xi Jinping a generální ředitel Gazpromu Alexei Miller podepsali druhou velkou dohodu o dodávce zemního plynu z Ruska do Číny. Tento krok jenom posílil energetické a politické vztahy mezi oběma zeměmi a značně do budoucna oslabí Evropu ve své suverénní pozici hlavního odběratele ruského plynu.

První dohoda o dodávce zemního plynu do Číny se začala formovat v roce 2011. Minulý rok pak byla uzavřena smlouva v hodnotě 400 miliard dolarů, která obsahovala vybudování nové přepravní sítě nazvané Síla Sibiře. Čína se zavázala odebírat až 38 miliard kubických metrů plynu ročně a to po dobu neuvěřitelných třiceti let, počínaje rokem 2018. Pro srovnání, do Evropy se dodává zhruba 120 miliard kubických metrů plynu ročně.

 

Dále jsme psali o:

Synchronní stroje – konstrukce, princip a použití
Tesla Motors – vývoj společnosti a budoucnost
Jaderná energetika na Ukrajině a její bezpečnost
Deset největších vodních elektráren na světě
Tesla Motors – výsledky za 1Q a výhled pro rok 2015

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se