Domů
Rychlé zprávy
Google prosazuje přísnější pravidla pro výrobu "zeleného" vodíku v EU
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

Google prosazuje přísnější pravidla pro výrobu "zeleného" vodíku v EU

Americký technologický gigant Google v čele aliance několika velkých společností vyzval k většímu omezení toho, co může být považováno za zelený vodík, a postavil se tak proti těm, kteří usilují o volnější pravidla. Dopis společností, o kterém píše Euractiv, je příspěvkem do vleklé diskuse o zvláštnostech takzvaných pravidel "adicionality", jejichž vypracováním byla exekutiva EU pověřena v roce 2018.

Vodík, zdroje energie, který má pomoci k dekarbonizaci Evropy, sice lze vyrábět z uhlí, plynu nebo elektřiny, klimaticky neutrální a žádoucí "zelený" vodík je však vyráběn za využití obnovitelné elektřiny. Pravidla pro výrobu zeleného vodíku nyní připravuje Evropská komise. Jedním z pravidel, které musí vodík splňovat je takzvaný princip adicionality.

Jedná se o požadavek, aby elektřina používaná v elektrolyzérech k výrobě vodíku byla vyrobena z dodatečných obnovitelných zdrojů k těm, které se používají ke splnění cílů obnovitelných zdrojů s ohledem na konečnou spotřebu elektřiny.

Adicionalita má tak v principu zabránit tomu, aby stávající obnovitelné zdroje energie byly pro výrobu vodíku kanibalizovány, čímž se vodík stane hrou s nulovým součtem. Proto chtěli poslanci EU požadovanou "zelenou" nálepku vázat na "dodatečné" instalace obnovitelných zdrojů energie.

Evropa jako první klimaticky neutrální kontinent

Koalice vedená společností Google však vyzvala Komisi, aby se držela původního přístupu.

„Píšeme vám dnes jako společnosti, které se zavázaly prosazovat vaše cíle, aby se Evropa do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem," uvádí se v dopise, který podepsaly společnosti Google, Iberdrola, Wind Europe a další.

„Vyzýváme proto Evropskou komisi, aby co nejdříve přijala ambiciózní akt v přenesené pravomoci o obnovitelných palivech nebiologického původu, převážně vodíku," uvádí se v dopise.

Koalice tvrdí, že je třeba stanovit omezující kritéria, aby „bylo zajištěno, že vodík z obnovitelných zdrojů přinese snížení emisí". Pokud jde o časovou souvislost, Google trvá na hodinovém přizpůsobení elektrolyzérů obnovitelným zdrojům "po období postupného zavádění".

Aby bylo možné vodík oprávněně prohlásit za obnovitelný, měla by být vyžadována hodinová korelace spotřeby elektolyzérů s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Zároveň měly by se výroba vodíku a elektřiny z obnovitelných zdrojů měla nacházet ve stejném zeměpisném prostoru. Aby tak mohl být vodík prohlášen za obnovitelný, měla by pravidla vyžadovat, aby k výrobě vodíku a obnovitelné elektřiny docházelo ve stejné nabídkové zóně, nebo jinak v sousedních nabídkových zónách za předpokladu, že existuje dostatečná přeshraniční přenosová kapacita. Pokud má země více nabídkových zón, postačí její hranice.

S odkazem na rostoucí poptávku po elektřině se v dopise uvádí, že akt v přenesené pravomoci by měl vyžadovat, aby výroba vodíku podporovala rozvoj dodatečné kapacity obnovitelných zdrojů energie v evropských elektrických sítích.

Prohlášení se tím řadí do tábora restriktivnější frakce. Jiné zúčastněné strany naopak prosazují menší omezení. Berlín již dříve zaslal Komisi tajný dopis, v němž žádal volnější omezení. Jeden dopis zaslala i Paříž, která naléhá na exekutivu EU, aby vytvořila prostor pro jadernou elektřinu.

Zastánci mírněších omezení upozorňují, že je potřeba vytvořit prostor pro rozovj trhu se zeleným vodíkem.

Koalice Google-Iberdrola naopak tvrdí, že EU má dobré předpoklady k tomu, aby stanovila globální standardy a určila trajektorii vodíkového průmyslu "nejen v Evropě, ale na celém světě".

„Například Spojené státy brzy vytvoří vlastní normy a silné normy v Evropě zajistí, že je budou následovat i Spojené státy," zdůraznila koalice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Švančara
7. listopad 2022, 13:15

Ano, nie je nic lepsieho, ako ked o niecom ma rozhodovat uradnik od zeleneho stolu. Europa je v zadeli a my jej davame dalsie a dalsie pravomoci nas skrtit. To nevymyslis, ze, roztlieskavaci?

richie
7. listopad 2022, 15:59

...Zastánci mírněších omezení upozorňují, že je potřeba vytvořit prostor pro rozovj trhu se zeleným vodíkem...

alebo povedane inak .. potrebujeme dostatocny priestor, aby sa spriatelene subjekty mohli nabalit na dotovanych projektoch ... to ze ten "zeleny vodik" nakoniec nebude skutcne zeleny uz vobec nevadi, to "sa osetri" v roznych vykladoch/novelach/vynimkach/.. proste "papierom"..

..Adicionalita má tak v principu zabránit tomu, aby stávající obnovitelné zdroje energie byly pro výrobu vodíku kanibalizovány, čímž se vodík stane hrou s nulovým součtem. Proto chtěli poslanci EU požadovanou "zelenou" nálepku vázat na "dodatečné" instalace obnovitelných zdrojů energie...

.. uz im asi niekto vysvetlil, ze zeleny vodik z obcasneho zdroja elektriny je ekonomicka blbost, a nikto do toho komercne nepojde..

..Aby bylo možné vodík oprávněně prohlásit za obnovitelný, měla by být vyžadována hodinová korelace spotřeby elektolyzérů s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Zároveň měly by se výroba vodíku a elektřiny z obnovitelných zdrojů měla nacházet ve stejném zeměpisném prostoru. Aby tak mohl být vodík prohlášen za obnovitelný, měla by pravidla vyžadovat, aby k výrobě vodíku a obnovitelné elektřiny docházelo ve stejné nabídkové zóně, nebo jinak v sousedních nabídkových zónách za předpokladu, že existuje dostatečná přeshraniční přenosová kapacita. Pokud má země více nabídkových zón, postačí její hranice.

presne tak .. inak je to len zonglovanie s "odpustkami", dojenie dotacii, ale nie realna vyroba zeleneho vodiku .. a mohlo to byt este prisnejsie, tak aby elektrolyzer nemal iny prisun EE okrem OZE (teda bez pristupu k distribucnej/prenosovej sieti) ..

Emil
7. listopad 2022, 18:20

Sice se tím nikdo nechlubí, ale když se podíváte do nějaké studie, jak by to konkrétně mělo vypadat, tak ekonomika výroby zeleného vodíku z občasných zdrojů je postavená na tom, že nominální výkon občasného zdroje je několikanásobně předimenzovaný vůči nominálnímu výkonu elektrolyzéru, přičemž přebytky výroby elektřiny se budou pouštět do sítě. Není tedy pravda, jak se často mylně uvádí, že k výrobě vodíku budou sloužit přebytky výroby OZE, který tím problém s přebytky vyřeší, ale naopak se výrobou vodíku problém s přebytky ještě zhorší. Jiný způsob výroby zeleného vodíku ale momentálně vůbec nedává ekonomický smysl, a to ani v predikcích na příštích deset let.

Maly Jarda
7. listopad 2022, 17:58

Americký Greenpeace zřejmě v propagaci amerického Green Dealu nestíhá, tak musí nastoupit i americký Google.

Ivica Bojič
7. listopad 2022, 22:59

Jsem pro ještě přísnější omezení. Výroba zeleného vodíku musí být v ostrovním systému. Tedy fouká, svítí, vše jde do vodíku. Sice je to palivo neefektivní, kdy na 1kg vodíku potřebujeme cca 60kWh elektřiny a 9l vody, která se pak vypustí na zimní silnice, nebo parkoviště. Takové EV na 60kWh ujede 300-400km, úsporné i 600, vodíkový vůz cca 100km a to do toho nepočítám přepravu a hlavně stlačení na 750baru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se