Japonská společnost Kansai Electric Power Company informovala představitele japonské prefektury Fukui o tom, že restarty bloků 1 a 2 jaderné elektrárny Takahama a bloku 3 jaderné elektrárny Mihama budou odloženy. Důvodem je prodloužení doby potřebné pro posílení bezpečnostních opatření nad původní očekávání.

Společnost Kensai v pondělí oznámila dokončení revize stavebních prací potřebných na jednotlivých blocích pro splnění revidovaných bezpečnostních norem a dospěla k závěru, že je zapotřebí pozměnit stávající časový plán. Plánované úpravy mají připravit všechny zmíněné bloky pro provoz nad nominální provozní dobu 40 let.

Na prvním a druhém bloku JE Takahama se provádí práce na posílení kontejnmentů. Součástí prací je zesílení stávajících betonových stěn a výstavba sekundárních kopulí. Podle Společnosti Kansai se má dokončení těchto prací zpozdit přibližně o 9 měsíců. Stavební práce na 1. bloku by dle nového plánu měly být dokončeny v květnu 2020, práce na druhém bloku mají být dokončeny v lednu příštího roku.

Kromě posílení kontejnmentů obou bloků se pracuje také na zlepšení protipožárních ochran. V obou blocích dochází k výměně tepelně odolných kabelů a k instalaci protipožárních fólií a dodatečných požárních hlásičů a hasicích zařízení. Vyměněny budou i centrální ovládací panely obou bloků.

Oba zmíněné reaktory JE Takahama mají instalovaný výkon 780 MWe. Jedná se o tlakovodní reaktory, které začaly s komerčním provozem v roce 1974 a 1975. V roce 2016 se staly prvními japonskými reaktory, kterým byla podle revidovaných pravidel prodloužena provozní licence nad hranici 40 let.

Práce na JE Mihama 3 mají zvýšit odolnost elektrárny proti zemětřesení

Většina prací na třetím bloku Mihama 3 má za cíl zlepšit seizmickou odolnost elektrárny. Kansai posiluje bazén s použitým jaderným palivem. Také nahrazuje vnitřní strukturu aktivní zóny jaderného reaktoru a zlepšuje seizmickou odolnost kontejnmentu. Práce na Mihama 3 by nově měly být dokončeny v červenci 2020 namísto ledna 2020. Součástí prací je zároveň i výstavba nové a vyšší ochranné bariéry proti tsunami.

JE Mihama 3 disponuje tlakovodním reaktorem s instalovaným výkonem 780 MWe. Do komerčního provozu elektrárna vstoupila v roce 1976. V listopadu 2016 schválil japonský Úřad pro jadernou regulaci prodloužení provozu bloku do roku 2036.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *