Domů
Rychlé zprávy
Japonské firmy jednají o partnerství v oblasti jaderné energetiky
Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster

Japonské firmy jednají o partnerství v oblasti jaderné energetiky

Čtyři největší provozovatelé a stavitelé jaderných elektráren v Japonsku začali jednat o případném partnerství v oblasti atomové energie. Tento sektor má totiž v Japonsku stále ještě problémy se svou obnovou od jaderného neštěstí v elektrárně Fukušima před sedmi lety. Firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (Tepco), Hitachi, Toshiba a Chubu Electric Power již podepsaly předběžnou dohodu o spolupráci, o detailech budou dál jednat. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes uvedla agentura Reuters.

Japonský list Nikkei napsal, že aliance by se nejprve měla zaměřit na vyřazení starých reaktorů z provozu. Dál by spolupráce mohla být rozšířena na výstavbu a údržbu jaderných elektráren způsobem, který zřejmě v Japonsku vyvolá rozsáhlou reorganizaci jaderného sektoru.

„Spolupráce na domácí půdě dává smysl. Čtyři rozvahy jsou lepší než jedna, pokud jde o jaderná rizika,“ uvedl zakladatel energetické konzultační společnosti Mathyos Japan Tom O’Sullivan.

Jaderná elektrárna Flamanville
Ilustrační foto

Všechny čtyři společnosti na dotaz agentury Reuters potvrdily, že spolu jednají. Hitachi popřela detaily, včetně těch z listu Nikkei o plánovaném vyřazení starých reaktorů a výstavbě nových.

Jádro se před neštěstím v elektrárně Fukušima podílelo na celkových dodávkách elektřiny v Japonsku asi 30 procenty. Neštěstí ve Fukušimě v březnu 2011 bylo největší nukleární katastrofou na světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Po neštěstí byly všechny jaderné reaktory v Japonsku odstaveny z provozu a musely opět požádat o licenci nového regulátora. Povolení k opětovnému spuštění provozu pak získalo devět reaktorů. Předcházela tomu nákladná modernizace, která měla zaručit, že reaktory budou vyhovovat novým bezpečnostním normám.

Před neštěstím Japonsko mělo v provozu 54 jaderných reaktorů. Kromě šesti reaktorů ve Fukušimě energetické firmy oznámily, že z provozu bude vyřazeno devět reaktorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
22. srpen 2018, 10:25

Kartelovou dohodu uzavírají soutěžitelé, kteří vyrábějí stejné nebo podobné výrobky, případně nabízejí stejné nebo podobné služby, a kteří jsou si vědomi toho, že když společně všichni sníží svůj výstup, zvýší se tím cena produktů a tím se zvýší i jejich zisky.

Petr
22. srpen 2018, 11:55

Jenže oni chtějí cenu produktů snížit.

Stejně do budoucna je už jasně prokázáno jako daleko lepší řešení nechat vyrůst národní šampiony klidně s "monopolem", a jejich ceny krotit volným zahraničním obchodem (případně jen cly do 25%).

Pak už zůstávají problémem pro složitější regulaci jen skutečně monopolní oblasti jako pevné sítě k odběratelům, nebo obory kde nejsou alespoň 3 někde ani 2 souměřitelní dodavatelé globálně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se