V pondělí začalo setkání COP22. Německo na něj dorazí bez klimatického plánu. Ten v úterý neprošel vládou, především kvůli vicekancléřovi Sigmaru Gabrielovi. Hlavními důvody neúspěchu plánu je problematika hnědého uhlí a kritika ze strany průmyslu.

V pondělí začal další ročník klimatické konference COP22. Zde zástupci jednotlivých zemí představují své plány a diskutují o klimatických změnách. Jednou z klíčových zemí při vyjednávání je Německo, které tentokrát přijelo s prázdnou.

Německý klimatický plán neprošel

Dle zpravodajského portálu EurActiv mělo Německo plán, který chtělo představit na COP22, ale bohužel ministr pro hospodářské záležitosti a vicekancléř Sigmar Gabriel plán zablokoval. Německá ministryně pro životní prostředí Barbara Hendricks tak nemá na setkání co prezentovat.

Ministryně Hendricks za posledních deset dní značně zatlačila na politiky a doufala, že plán na ochranu klimatu 2050 bude úspěšně přijat. Tak se nestalo poté, co se německá vláda neočekávaně na plánu nedohodla. Jedním z předních důvodů je prý současná situace okolo hnědého uhlí.

Hlavním důvodem pro neúspěch klimatického plánu je vicekancléř Gabriel, který zakládá svojí nedůvěru na názoru německých firem a obchodních unií. Vicekancléř dal na plán veto po poradě s kancléřskou Merkelovou. Dle plánu se mělo Německo stát bezuhlíkovou zemí do roku 2050. Rozhodnutí přijal s úlevou prezident průmyslové asociace BDI Ulrich Grillo, který ho ihned okomentoval.

„Kritika plánu byla obrovská, odůvodněná a trvala již rok,“ pronesl Ulrich Grillo.

Prezentovaný klimatický plán před německou vládou nebyl tak ambiciózní, jak si ministerstvo pro životní prostředí původně představovalo. Než se plán dostal k hlasování, postavilo se za něj mnoho společností a asociací. V otevřeném dopisu Angele Merkelové podpořili návrh například Telekom, Rockwool, Aida či německá energetická agentura Dena.

COP22

Setkání s názvem COP22 se letos koná v Maroku. Probíhá od 7. listopadu do 18. listopadu a navazuje na důležitý minulý ročník COP21 v Paříži. COP22 odstartuje nový program za urychlení spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí mezi vládami, městy, průmyslem, investory a občany.

Nový program by také měl pomoci ohroženým státům se vyrovnat s klimatickými změnami a pomoci jim vybudovat vlastní čistou energii pro udržitelný rozvoj.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *