Společnost U-Battery vstupuje v Kanadě se svým malým modulárním reaktorem do tzv. před-licenční fáze, ve které bude přezkoumán návrh reaktoru Kanadskou komisí pro jadernou bezpečnost (CNSC). Konsorcium vyvíjející reaktor plánuje do roku 2025 zprovoznit první funkční jednotku.

U-Battery je malý modulární reaktor určený pro produkci elektřiny a tepla v různých aplikacích s hlavním zaměřením na průmyslové využití a odlehlé ostrovní systémy. Reaktor je chlazený heliem a produkuje elektrický výkon 4MWe a tepelný výkon 10 MWt, je schopen dodávat procesní teplo o teplotě 710 °C. Využívá tzv. TRISO palivo, které obsahuje kulovité částice uranu s trojitým uhlíkovým povlakem tvořícím ochrannou obálku každé palivové částice.

Jaderné palivo typu TRISO. Zdroj: U-Battery
Jaderné palivo typu TRISO. Zdroj: U-Battery

Koncept byl vyvinut Univerzitami v Manchesteru, britským Dalton Institute a nizozemskou Technologickou univerzitou v Delftu po té, co byl projekt zahájen v roce 2008 společností Urenco. Ta nyní na vývoji reaktoru spolupracuje v konsorciu s Amec Foster Wheeler, Cammell Laird and Laing O’Rourke.

Plánem konsorcia je zprovoznit pilotní reaktor do roku 2025. Podle předpokladů by měly náklady na 4. reaktor tohoto typu dosáhnout mezi 40 a 70 miliony liber (1,25-2,2 miliardy korun).

u-battery-schematic-large
Schéma reaktorové budovy. Zdroj: U-Battery

Před-licenční proces

Před-licenční proces má ověřit přijatelnost technologie v Kanadě a identifikovat způsoby, jak zrychlit regulatorní proces při budoucím licencování. Konsorcium nyní plánuje setkání s CNSC, aby projednalo další fáze postupu.

„Toto je důležitý krok pro U-Battery. Je to známka pokroku, kterého jsme dosáhli v našem designu a který navazuje na významný pokrok loni dosažený v Kanadě a na dalších mezinárodních trzích.“ 
generální manažer U-Battery Steve Threlfall

Podle Threfalla by kanadský trh pro U-Battery mohl být velmi velký – s až 300 lokalitami, které by využily 3-6 jednotek. Dále zmínil, že konsorcium nyní zkoumá, kdy se zapojit do licenčního procesu ve Spojeném království. Většina komponent reaktoru by mohla být dodávána právě odsud. Konsorcium rovněž dosáhlo pokroku v Polsku, kde podepsalo dohodu o záměru.

„Vše může být vyrobeno zde (ve Spojeném království), otázkou je, mělo by být vše vyráběno zde?“
generální manažer U-Battery Steve Threlfall

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *