Německo bude pravděpodobně ve střednědobém horizontu dovážet zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států amerických. V pátek to uvedl německý vládní úředník pověřený transatlantickými vztahy. Podle kancléřky Angely Merkelové navíc německá vláda urychlí plánování výstavby LNG terminálu.

Peter Beyer, poslanec za CDU a koordinátor pro vztahy se Severní Amerikou, uvedl, že Německo potřebuje diverzifikovat svoji skladbu zdrojů energie, protože své zásoby plynu v Severním moři vyčerpá. Beyer zároveň trvá na tom, že plynovod Nord Stream II, který zdvojnásobí kapacitu současného plynovodu vedoucího z Ruska po dně Baltského moře do Německa je nezbytný, i když připustil, že jeho realizace by pravděpodobně způsobila vyostření režimu sankcí ze strany USA. Vztahy mezi Německem a USA jsou od doby, kdy se úřadu amerického prezidenta chopil Donald Trump, napjaté. Rozruch vyvolává zejména právě plánované rozšíření plynovodu Nord Stream.

„Bez ohledu na současný vývoj německo-amerického vztahu jsme již dříve měli zájem o zkapalněný plyn ze Spojených států amerických. Předpokládám tedy, že ve střednědobém horizontu budeme LNG ze Spojených států importovat. … Mohlo by mít smysl podpořit výstavbu terminálů, pokud to bude mít ekonomický smysl,“ uvedl Beyer v pondělím v televizním rozhovoru pro agenturu Reuters. V současné době je však podle Beyera plyn LNG příliš drahý ve srovnání s ruským plynem.

Tlak USA proti Nord Stream II

Washington hrozí, že uloží sankce na společnosti, které se podílejí na výstavbě projektů, jako je Nord Stream 2, které podle amerických představitelů pomáhají Kremlu finančně destabilizovat aktivity po celém světě. Konkrétně Nord Stream II je podle USA cestou Ruska, jak vytěsnit Ukrajinu z lukrativních tranzitních poplatků.

„Osobně očekávám, že na začátku roku uvidíme vyostření opatření. Zda to znamená, že se nám skutečně dostaneme tvrdších sankcí, to zatím nevím. … Musíme na to být připraveni,“ uvedl Beyer.

Beyer však odmítl kritiku, že německá podpora plynovodu Nord Stream 2 byla chyba. Německo musí hledat nové zdroje dodávek s ohledem na pokles těžby plynu v Severním moři. Neměl by být vyvolán dojem, že by nastal ústup na základě jakéhokoliv tlaku z Washingtonu.

Urychlení plánů na výstavbu německého LNG Terminálu

Německá kancléřka Angela Merkolová a polský předseda Mateusz Morawiecki na listopadovém jednání ve Varšavě.

Merkelová v pátek ve Varšavě  při příležitosti německo-polských vládních konzultací zdůraznila cíl Německa diverzifikovat dovoz energetických zdrojů.

„Německo proto také urychlí své plány na instalaci terminálu LNG v Německu, aby mohlo využít dalších energetických zdrojů,“ uvedla Merkelová na tiskové konferenci s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim.

Dle dřívějších informací by mělo být o lokalitě terminálu rozhodnuto do konce letošního roku.

„Je to gesto vůči našim americkým přátelům. Máme tři hlavní kandidáty a rozhodneme se do konce roku,“ prohlásil v září německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier.

Zdroj úvodní fotografie: pgegreenenergy, Flickr

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *