Německá vládní koalice stran CDU/CSU a SPD se dohodla na dodržení svého slibu podpořit další instalace obnovitelných zdrojů energie. Mezi lety 2019 a 2021 má dojít k aukcím na celkem 8 GW větrného a solárního výkonu. Uzavřením dohody tak strany plní své sliby, zároveň končí měsíce trvající neshody v koalici.

Obnovitelné zdroje jsou jedním z nejdůležitějších faktorů německých plánů na přechod na nízko uhlíkovou ekonomiku. V rámci těchto úsilí se německá vláda v lednu dohodla na naplánování dalších veřejných aukcí v letech 2019 až 2020 na 4 GW pro fotovoltaické elektrárny, 4 GW pro pevninské věrné elektrárny a nespecifikované množství výkonu pro přímořské větrné elektrárny.

Tato dohoda byla vytvořena s cílem pomoci dosáhnout 65% podílu OZE na energetickém mixu ze současných 36 % do roku 2030. Dodatečné instalace OZE by měly snížit emise CO2 o 8 až 10 milionů tun za rok.

Dohoda mezi koaličními partnery o zmíněných 8 GW byla dosažena v úterý v pozdních hodinách. Jednání o plánu bylo dlouho zablokováno z důvodu rozdílných názorů na jeho detaily. Jedním z faktorů, které koalice při návrhu plánu řešila, bylo znepokojení voličů z rostoucích cen elektrické energie a dalších dotací. Dalším faktorem byl neočekáváný nárůst ceny přímořských větrných elektráren v minulých aukcích. Návrh na další aukce pro přímořské větrné elektrárny nakonec nebyl v dohodě zahrnut.

Podle časového plánu má být příští rok dražen 1 GW výkonu jak pro solární energii, tak pro větrné elektrárny. V roce 2020 má dražený výkon v obou kategoriích vzrůst na 1,4 GW, v roce 2021 pak má být draženo 1,6 GW. Příští rok by mělo dojít k návrhu dalších aukcí na období 2021 až 2030.

Zdroj úvodního obrázku: Ian Sutton

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *