Domů
Plynárenství
Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA proti Nord Stream 2
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA proti Nord Stream 2

Plynárenství
7 komentářů
21. září 2020, 15:40
ČTK

Berlín 21. září (zpravodaj ČTK) – Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou závislost Evropy na ruském plynu nezvýší. Dnes to na konferenci východoněmeckých spolkových zemí podle agentury Reuters prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz s tím, že produktovod by neměl být cílem amerických sankcí.

Spojené státy a také několik evropských zemí včetně Polska či Ukrajiny plynovod na dně Baltského moře označují za ohrožení energetické nezávislosti Evropy. Podle Scholze ale Německo nezůstane po dokončení Nord Streamu 2 odkázané na Moskvu, neboť plyn představuje jen část německého energetického mixu a z této části je ruský plyn pouze zlomkem.

Kritika plynovodu, který je takřka dokončen, zesílila po otravě předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Projekt v odvetě za Navalného chtějí zablokovat například někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz či předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, kteří usilují o vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřka Angely Merkelové.

Ilustrační foto

Proti je naopak ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který chce CDU rovněž vést. Plynovod nechtějí zablokovat ani východoněmecké spolkové země, které se na tomto postoji shodly minulý týden v pátek.

Projekt Nord Stream 2 vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery jsou rakouská společnost OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie. Plyn z Nord Stream 2 chce využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Richard Vacek
21. září 2020, 16:10

Německý ministr by si měl uvědomit, kdo má větší kanón a kdo tedy rozhoduje, jestli jsou k sankcím důvody, nebo ne.

Carlos
21. září 2020, 17:40

Víte že mezi vztahy zemí funguje anarchie? (Ona tedy funguje i mezi lidmi, protože nikdo nemůže dvěma lidem zabránit mezi sebou konat i tak jak zákon zakazuje a vlastně můžete dělat cokoliv jenom to musíte pak být s to ubránit, když se pak na vás vrhnou armády toho jiného "gangu", který si říká třeba Česká republika, nebo Polsko, nebo třeba USA) Co kdo udělá Německu? Vyhlásí mu snad Polsko válku? USA? Nebo to bude řešit EU? On ten claim o ohrožení energetické nezávislosti stojí na vodě. A pokud to bude řešit EU, tak Polsko bude muset mít sakra dobré důkazy o tom že tomu tak je. (Což asi nebude)

Ano, samozřejmě se dá mezinárodní politika také dělat stylem silnější pes m-á, ale to není udržitelné, zničí Vás nakonec ti ostatní. To se děje i v tlupách šimpanzů když se alfa začne chovat moc alfa až psychopaticky tak ho pár nejvyšších sejme (doslova ho roztrhají). Ano, východní blok tak fungoval, SSSR byl podstatně větší než ostatní státy ale i tam se našel přinejmenším jeden co zvládl SSSR usadit a ten si netroufl nic. To by se stalo i tady. Spojené státy jsou možná 4x lidnatější než Německo, ale EU je 1.5x lidnatější než USA. Takže ono to není tak jednoznačné.

Navíc co by tím získaly? Vůbec nic, jenom by způsobily velké ekonomické problémy a to by nebylo v jejich zájmu.

Jedna věc je rozmlátit státeček kdesi na středním východě který Vás neskutečně, ale neskutečně vytáčí, kde vládne nějaká Aladeen, který vraždí vlastní lidi a dělá problémy a ještě podporuje mezinárodní terorismus, a pro blbou trubku rozhasit vztahy s mocností se kterou máte vojenský pakt a je součástí formující se velmoce.

Bizon
21. září 2020, 22:59

Líbí se mi že to nezakrýváte oficiálníma kecama o ohrožení energetické nezávistlosti:D Sankce se vyhlašují zejména z důvodů mocenských zájmů, a jsou podloženy zejména velikostí kanónu.

Předpokládám že jste ten kanón myslel i přeneseně v politickém významu, že vás Carlos špatně pochopil..

Jan Veselý
21. září 2020, 23:11

Sleduji politické dění v USA natolik, že mohu s klidným srdcem prohlásit, že tady zájmy USA nikdo nezastupuje. Je to pořád stejné jako to psal Heller v Hlavě 22. Dovolím si menší parafrázi: "Co je dobré pro byznys ropy a plynu v USA, to je dobré pro USA."

Politické elity USA, nejmocnější země světa, se ukazují být jen obchodními cestujícími a pimprlaty v cizích rukou. Je to smutný pohled. A není perspektiva, že se to nějak zlepší.

Jestli tohle dění není pro EU motivace nešetřit penězi a nezačít likvidovat závislost na tady těch dvou sviňských komoditách, tak už nevím co. Ale evropské elity to, zdá se, chápou.

Josef
22. září 2020, 00:54

Nechápou. Závislost na dovozech energií se v EU zvyšuje. Současný vývoj je pouze zelená ideologie nic více. Přece není logické likvidovat si vlastní těžbu surovin a energií a vesele dovážet. Logické je přece likvidovat ten dovoz ne ? Jen u nás už 30 let nebyl otevřen jediný lom nebo důl. Poslední dobou už nejsme schopní zpracovat ani výsypky z uranových dolů a využít to kamenivo místo nové těžby ve stávajících lomech a to proto že místním vesničanům se to nelíbí. Nepostavíme přehradu dodnes není hotová ani D1....

Carlos
22. září 2020, 01:59

Neztotožňujte ČR s EU a lomy na kámen s lomy na uhlí. Ona ta těžba, přeprava a pálení uhlí mají nějaké externality a ty podle všeho jsou pro velkou část obyvatel EU horší než dovoz plynu, ropy a biomasy.

Stavět přehrady pokud změnou postupů a přístupu ke krajině lze získat 4 miliardy kubíků zadržené vody je hloupost. Myslím to je víc než mají zadržet všechny přehrady v plánu ministerstva, některé jsou navíc neskutečně hloupé. Třeba terezínská, která má mít stejnou kapacitu jako by mělo obnovení kobylského jezera v minimálním rozsahu, pozemkově je to také stejné,jenom nákladově je to někde jinde a ten rozdíl je asi jako mezi přehradou a tatrou písku a půl dnem práce bagru. (Přeháním, trochu ale budou to desítky milionů proti stovkám či miliardám)

Pokud není zájemce s to poskytnout vhodné záruky/kompenzace obyvatelům v okolí výsypky, tak se nedivím že tam nechtějí těžbu. My jsme se po 30 letech dostali do stavu kdy se lidé naučili říkat ne, teď je třeba ještě stát a firmy naučit se dohodnout. Mimochodem problém té dálnice u Přerova je pitomé trasování, které si asi pamatuje ještě komanče, naplánovat to malinko jinak, tak to nejde přes domy. Ale to prostě nějak přes geniální úředníky nešlo, tak ať si to slíznou tím že jim do toho neustále někdo hází vidle.

A jinak stát chce lidem vnucovat něco pro "dobro většiny", takže jim ty škody musí vykompenzovat do posledního krejcaru, pokud to neudělá, tak se nemůže divit že to tam nechtějí a ani se těm lidem nedivím.

energetik II
21. září 2020, 16:43

Ministr má pravdu. NS II je jen náhradou za dosavadní cestu přes Ukrajinu a Polsko. Zastaví se tedy cesta přes Ukrajinu a stejné množství plynu pak poteče NS II. USA jako světový policajt mají snahu diktovat svou vůli zbytku světa, ovšem jejich čas se už silně krátí. Čína a Indie mají dohromady 8 krát více obyvatel jak USA. Nechá si tato masa lidí od USA pořád diktovat ?? Nikoli, nenechá. Byli by hloupí. V Rusku nyní začíná vojenské cvičení s účastí 80 000 vojáků, včetně vojáků Číny, Pakistánu a Myanmaru /Barmy/ . Svět už si najde cestu, jak se bez USA obejít. Nyní v covidové krizi 2020 klesne HDP USA o 3 %, naopak čínský HDP o 4 % vzroste. Čínské vedení totiž boj s covidem zvládlo ,vláda USA nikoli. Počet mrtvých v USA již překonal metu 200 000, denně tam přibývá kolem 40 000 případů, v Číně 10 až 40 jednotlivců !! a mrtvých nuka "kusů".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se