Domů
Rychlé zprávy
Obce budou na osmi místech protestovat proti jadernému úložišti
jaderný odpad

Obce budou na osmi místech protestovat proti jadernému úložišti

Tuto sobotu budou obce a spolky na osmi vytipovaných lokalitách demonstrovat proti tomu, aby na jejich území bylo úložiště vyhořelého jaderného paliva. Chtějí, aby je stát zapojil do přípravy zákona, který zajistí obcím rovnoprávnější postavení při rozhodování, jak s palivem nakládat. Žádají taky, aby Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) stáhla nové žádosti o stanovení průzkumných území, které chce mít pro všech devět míst.

ČTK to řekl Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta obce Pluhův Žďár. Platforma sdružuje 25 měst a obcí a 12 spolků.

V sobotu uspořádá v rámci Dne proti úložišti pochody, cyklovýlety, běžeckou štafetu, besedy, promítání i koncert. Poprvé se zapojí i obyvatelé nově přidané lokality Na Skalním u Dukovan, naopak u Temelína se protesty konat nebudou.

Platforma chce, aby stát zveřejnil kritéria výběru, aby SÚRAO zveřejnilo výsledky geologických prací i posouzení vlivů na životní prostředí a stáhlo nové žádosti o stanovení průzkumných území. SÚRAO to odmítá. Platforma kritizuje SÚRAO, že podle ní porušuje sliby a tají informace, což podkopává důvěru lidí i starostů. SÚRAO kritiku odmítá.

Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.
Ilustrační foto

Mezi potenciální lokality pro úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku.

Geologický výzkum začal i v okolí elektráren v Dukovanech a Temelíně. U Temelína se protesty konat nebudou.

SÚRAO chce do konce roku zúžit počet míst na čtyři. Dotčené obce budou pak mít podle Nohavy omezené možnosti obrany proti jadernému odpadu na svém území.

„Lidem není lhostejný osud jejich domovů a jaké dědictví předají dalším generacím. Není možné, aby stát ignoroval hlasy obyvatel dotčených obcí. Úložiště je stavba, která tady s nimi bude navždy,“ uvedl.

Trvalé úložiště radioaktivního odpadu
Ilustrační foto

Nohava připomněl, že od roku 2012 stát obcím slibuje zákon o zapojení do výběru úložiště.

„Obce se účastní řízení a budou se k tomu vyjadřovat. Ohledně zákona za minulé vlády před volbami jednala expertní komise, ministr jasně řekl, že chce, aby práci dokončila,“ řekl ČTK ředitel SÚRAO Jiří Slovák.

Míní, že návrh zákona by mohl být hotový do poloviny roku.

SÚRAO zatím podalo pět nových žádostí, na průzkum lokalit Kraví hora, Dukovany, Temelín, Magdalena a Čertovka. Podává je, aby mohlo co nejrychleji pokračovat v práci na definitivních čtyřech lokalitách.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého jaderného paliva, má vzniknout do roku 2065. Stavba a provoz mají stát asi 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů v areálech elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se