Plzeňský výrobce turbín Doosan Škoda Power měl zisk téměř 758 milionů korun, meziročně o 44 procent vyšší. Strojírny utržily 6,37 miliardy korun, což bylo proti roku 2016 o 38 procent více. Uvedl to zpravodajský server Euro.cz.

Doosan se podle něj potýká s klesajícím objemem investic do klasické energetiky v Evropě, současně se mu však daří získávat zakázky na mimoevropských trzích.

Turbíny firma dodala nebo právě dodává do elektráren v Chile, Mexiku, Kazachstánu, Jordánsku, Ománu, Botswaně a Indonésii. Na evropských trzích se jí daří v posledních letech ve Skandinávii, kam jdou menší turbíny do zdrojů na biomasu.

plynová turbína
Ilustrační foto

Mezi největší loňské zakázky patří kontrakt na dodávku 195megawattové parní turbíny do Indonésie, do paroplynové elektrárny Grati ve Východní Jávě.

Plzeňské firmě tam pomohla spolupráce s mateřským jihokorejským koncernem Doosan Heavy Industries, který úspěšně působí jako generální dodavatel elektráren hlavně na asijských a latinskoamerických trzích.

V letech 2010 až 2014, kdy vrcholila investiční vlna v české energetice, vykazovaly strojírny nejlepší výsledky a vydělávaly téměř dvě miliardy korun ročně a tržby kolísaly mezi osmi a deseti miliardami. Následoval setrvalý pád tržeb až na hodnotu 4,6 miliardy korun v roce 2016, uvedlo Euro.cz.

Doosan Škoda Power nečerpá žádné bankovní úvěry, na bankovních účtech měla firma ke konci loňského roku téměř 3,7 miliardy Kč. Korejský vlastník, který koupil Škodu Power v roce 2009, si v posledních letech vyplácí nízké dividendy, volné peníze stahuje spíše formou půjček v rámci propojené skupiny firem, napsal server.

Firma vyrábí a dodává turbosoustrojí, tedy parní turbíny a generátory od tří do 1200 MW.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *