Domů
Rychlé zprávy
Polsko spustilo největší evropskou aukci na podporu OZE
Větrné a fotovoltaické elektrárny.
Zdroj: National Grid

Polsko spustilo největší evropskou aukci na podporu OZE

Polsko v minulém týdnu spustilo aukci na podporu větrných a solárních elektráren s rozpočtem 32,5 miliardy zlotých. Aukce se mohou účastnit projekty s instalovaným výkonem převyšujícím 1 MW. Podpora bude nejlevnějším zdrojům poskytována po dobu 15 let. Země potřebuje nové instalace OZE, aby splnila klimatické cíle EU.

Polský energetický regulační úřad v minulém týdnu oznámil spuštění celkem sedmi aukcí na podporu obnovitelných zdrojů energie. Největší z nich s rozpočtem 32,5 miliard zlotých (zhruba 190 miliard Kč) pro větrné a solární elektrárny začala ve čtvrtek.

Podmínkou pro získání patnáctileté podpory je instalovaný výkon vyšší než 1 MW. Očekávaný objem úspěšných projektů je 2,5 GW, což z aukce činí letošní největší evropskou aukci. Celkem by úspěšné zdroje měly vyrobit 114 TWh elektřiny.

„Množství a hodnota energie z větrných a solárních parků, kterých se týká letošní aukce, jsou dvakrát vyšší než množství a hodnota energie z analogické aukce v minulém roce,“ uvedl Rafał Gawin, prezident Energetického regulačního úřadu.

V loňské společné aukci pro větrné a solární elektrárny zaostaly ty solární s pouhým jedním úspěšným MW. V současné době jsou jediné velké solární projekty stavěny bez vládní podpory.

„Možná, že takto velké množství pro tuto aukci otevře příležitosti pro velké solární projekty a dá jim šanci konkurovat větrným projektům,“ uvedli analytici z polského Institutu pro obnovitelnou energii .

V dalších šesti aukcích polská vl10áda podpoří výrobu elektřiny z biomasy, bioplynu, KVET, malých vodních elektráren a solárních a větrných elektráren s instalovaným výkonem menším než 1 MW.

Cíle do roku 2020 v ohrožení

Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě má v Polsku do roku 2020 dosáhnout 15 %. Vzhledem k politickým rozhodnutím v posledních letech a podpoře uhelného průmyslu je tento cíl bez nových instalací OZE v ohrožení.

Letos v listopadu Polsko představilo aktualizaci svých dlouhodobých energetických cílů, v nichž mimo jiné plánuje snížit podíl uhlí ve svém energetickém mixu na 56-60 % a dosáhnout podílu výroby OZE na spotřebě ve výši 23 %.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Martin Rubáš
10. prosinec 2019, 08:38

Zítra představí Evropská komise zelený úděl. připravme se na katastrofu.

https://www.epshark.cz/clanek/3659/s-novou-eu-do-zeleneho-otroctvi

Milan Vaněček
10. prosinec 2019, 09:21

Poláci budou mít. 2020 víc čisté energie z větru a slunce než ČR a za mnohohonásobně nižší peníze dosáhnou 15% OZE. To opět ukazuje na nesmyslnou energetickou politiku ČR, i ve srovnání s našimi chudšími a méně průmyslovými sousedy.

Petr
10. prosinec 2019, 09:45

To je zase moudro. Kdo staví OZE poslední, staví logicky nejlevněji. Nevím, co je na tom objevného. Až postavíme soláry třeba v roce 2022, tak budete psát o hloupých Polácích?

Milan Vaněček
10. prosinec 2019, 11:28

To nevíte že jsou vždy nějaké termíny (rok 2020) do kdy musíte splnit to k čemu jste se "dobrovolně" zavázali? A eurohujeři co to splní nejdříve platí nejvíc (u nás to byl šestinásobek!!!). A všehoschopní si namažou kapsu.

xoor
10. prosinec 2019, 15:11

Až budou mít vysoutěženo, postaveno a připojeno dokonce roku 2020, tak můžeme začít něco poměřovat a plácat se po ramenou.

aneb... zajíci se počítají až po honu...

Kamil Kubů
10. prosinec 2019, 12:32

Věta "Země potřebuje nové instalace OZE, aby splnila klimatické cíle EU." je jak vystřižená z titulků Rudého práva v 50. letech.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se