Pracovní skupina, jejímiž členy jsou mimo jiné ministr průmyslu Jan Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (oba ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO), bude dnes vpodvečer opět jednat o situaci v černouhelné společnosti OKD. Na dotaz ČTK to řekl Mládek.

„Pak bude ještě schůzka s odbory a tripartitou obecně,“ uvedl ministr.

Vláda jako taková se podle něj dnes OKD zabývat nebude. Minulé pondělí Mládek oznámil, že ministerstvo průmyslu připravilo plán pro případ, že by o černouhelnou společnost OKD neprojevil zájem soukromý investor. Uvedl, že navrhne vládě, aby důlní firmu, která je v úpadku, odkoupil za jednu korunu státní podnik Diamo.

„Není to v rozporu s tím, když dá soukromá firma slušný návrh,“ řekl dnes Mládek.

Důl paskov
Ilustrační foto

Babiš minulý týden v reakci uvedl, že záměr považuje za mrhání peněz daňových poplatníků, podle něj by měl OKD koupit privátní investor. Mládkův návrh uvítali horničtí odboráři, firma ho nekomentovala.

Mládek již dříve uvedl, že by si také nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, návrh svého úřadu ale považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) dnes novinářům řekla, že není jasné, kdo státu zaplatí to, co již do firmy vložil. K případné nabídce státu je podle ní vhodné se vyjádřit, až přijdou nabídky soukromých investorů.

„Následně zhodnotíme, jaké nabídky vůbec přišly, jaká je jejich hodnota, za kolik, a podobně. Pak by se stát měl rozhodnout co s tím,“ dodala.

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11.000 lidí. OKD hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co v jednotlivých šachtách má postupně do roku 2023 skončit těžba.

Těžba černého uhlí
Ilustrační foto

Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Insolvenční správce firmy Lee Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

Firma OKD požádala na konci minulého roku vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov, který má být uzavřen na konci letošního března. Chtěla až 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu.

Poskytnutí dalších peněz firmě odmítl Babiš. Mládek tehdy uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo. Vláda už loni jako pomoc poskytla firmě úvěr 700 milionů korun.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *