Domů
Rychlé zprávy
RWE nevěří ve vyšší ceny elektřiny, zajistila si prodej téměř celé výroby z lignitu a jádra
RWE Německo uhelný důl a elektrárna

RWE nevěří ve vyšší ceny elektřiny, zajistila si prodej téměř celé výroby z lignitu a jádra

Německá RWE již nyní prodala velkou část elektřiny na příští tři roky, kterou bude vyrábět ve svých hnědouhelných a jaderných elektrárnách. U některých kontraktů šla i pod aktuální cenu na trhu, což může svědčit o tom, že nevěří v obnovení cen na trhu s elektřinou minimálně do roku 2020.

Elektrárenská společnost RWE se, alespoň podle svých kontraktů na prodej elektřiny, zřejmě snaží zajistit před poklesem cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Z výsledků prvního čtvrtletí, které cituje agentura Reuters, vyplývá, že již nyní má prodej více než 70 % výroby z lignitu a jádra zajištěný pomocí dlouhodobých kontraktů.

Na rok 2018 má RWE prodáno celkem 90 % výroby těchto zdrojů za cenu 27 EUR, na rok 2019 80% výroby za 26 EUR a 2020 70 % výroby za 27 EUR. Ceny elektřiny na rok 2018 se na německé burze v pondělí obchodovaly kolem 28,9 EUR.

Ze strategie je možné se domnívat, že RWE příliš nevěří v obnovení cen elektřiny minimálně do konce roku 2020. Klíčové budou přitom pro ceny elektřiny ve střední Evropě zejména roky 2021 a 2022, kdy vždy do prosince těchto let má být odstaveno 4,5 GW elektrického výkonu jaderných elektráren.

Stejně tak bude pro region střední Evropy velice důležitý rok 2021, kdy mají vstoupit v platnost nové emisní limity pro klasické elektrárny, které budou u starších zdrojů vyžadovat dodatečné investice. Minimálně do té doby se dá očekávat výrazný přebytek instalovaného výkonu ve střední Evropě.

Elektrárna Gundremmingen společnosti RWE
Elektrárna Gundremmingen společnosti RWE

I přes poměrně nízké ceny, za které si německá RWE zajistila prodej elektřiny na další rok, bude dosahovat významné marže na výrobu díky tomu, že produkce z hnědého uhlí a jádra patří obecně k nejlevnějším zdrojům. Marže hnědouhelných elektráren by mohly být pouze ohroženy vyšší cenou emisní povolenky, která by však ovlivnila i cenu elektřiny.

Oproti tomu česká společnost ČEZ si podle údajů z počátku května nechává širší možnosti pro prodej elektřiny. Na další rok má sice prodáno 73 % za 29 EUR/MWh, na rok 2019 ale již pouze 41 % za cenu 29 EUR/MWh a na rok 2020 18 % elektřiny za průměrnou cenu 33,5 EUR/MWh.

Pro tento rok má ČEZ většinu své elektřiny prodanou za cenu 31 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se