Domů
Rychlé zprávy
Výběr hlavních událostí kolem OKD za poslední rok
Důl paskov

Výběr hlavních událostí kolem OKD za poslední rok

Rychlé zprávy
Bez komentáře
17. červenec 2016, 16:08
ČTK

Výběr hlavních událostí kolem společnosti OKD (o hospodaření společnosti, která je od května v úpadku, se začala zajímat protikorupční policie):

Duben 2015 – Podnikatel Zdeněk Bakala, jehož působení v OKD je dlouhodobě terčem kritiky, na valné hromadě opustil představenstvo společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Nadále mu ale zůstal poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která držela nadpoloviční podíl v NWR.

9. prosince 2015 – NWR navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016, původní plán přitom počítal s uzavřením až o rok později. Jako druhou variantu nabídla převod dolu na stát. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) řekl, že v OKD hrozí propouštění a v krajním případě i vyhlášení konkurzu.

14. ledna 2016 – Ministři průmyslu, financí a práce jednali s vedením OKD a věřiteli firmy. Stát nabídl, že je ochoten koupit za jednu korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Výsledkem jednání bylo i oznámení, že plán restrukturalizace společnosti OKD je na jejím vedení.

2. února 2016 – Vedení OKD oznámilo, že chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců, tedy 5000 a 6000 lidí. O tři týdny později vzali představitelé firmy svá slova zpět.

Ilustrační foto

24. února 2016 – Novým vlastníkem společnosti NWR se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv. Skupina CERCL se rozhodla z OKD odejít. Transakce byla dokončena 9. března.

3. března 2016 – OKD oznámila, že chce těžbu v Dole Paskov ukončit na konci roku 2016. Zveřejnila i plán, pode kterého letos sníží počet zaměstnanců o 500 a agenturních pracovníků asi o 800.

12. března 2016 – Deník MfD napsal, že o část firmy OKD mají zájem obchodníci s uhlím Petr Otava a Petr Paukner.

7. dubna 2016 – Skupina AHG navrhla, aby záchranu OKD spolufinancoval stát. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov. Plán restrukturalizace předložila ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a ministru průmyslu Mládkovi. Po zasedání vlády Babiš označil za nejlepší variantu „funkční OKD v konkursu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí“.

13. dubna 2016 – Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy navrhla skupině AHG, že od ní OKD koupí. AHG na návrh, podobně jako ten od Pauknera a Otavy, nereagovala.

21. dubna 2016 – Skupina AHG nabídla českým ministrům, že státu OKD prodá za méně než 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun). Ministr Mládek na to řekl, že pro vládu není zajímavé koupit bezcenné akcie firmy za 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč).

Těžba černého uhlí
Ilustrační foto

25. dubna 2016 – NWR uvedla, že pokud se nedohodne se státem na restrukturalizaci OKD, zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti. Vláda to odmítla jako nátlak, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že kabinet nebude platit dluhy vlastníků OKD, je ale připraven pomoci všem, které OKD propustí.

2. května 2016 – Ministr Mládek řekl, že situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů nebo insolvence.

3. května 2016 – OKD podala sama na sebe insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. V insolvenčním návrhu uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. Burzy pozastavily obchodování s akciemi NWR.

9. května 2016 – Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku. Insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu, na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů.

11. května 2016 – Vláda schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Horníci by měli dostávat 8000 a ostatní pracovníci 7000 korun měsíčně, a to tři měsíce až pět let.

OKD
Ilustrační foto

23. května 2016 – Finančník Pavel Tykač nabídl, že odkoupí OKD, učinil tak na základě nabídky, kterou mu předložily hornické odbory. Věřitelem firmy se nově stal také český stát. Firma totiž nezaplatila část sociálního pojištění.

26. května 2016 – Krajský soud v Ostravě předběžným opatřením omezil možnost mateřské firmy NWR rozhodovat o OKD.

1. června 2016 – Soud ustanovil tříčlenný prozatímní věřitelský výbor OKD.

7. července 2016 – Vedení OKD uvedlo, že firma bude letos potřebovat externí úvěr 700 milionů až miliardu korun, jinak existuje vysoké riziko, že by musela zastavit provoz. Při procesu reorganizace, který preferuje před konkurzem, by se podnik neobešel bez pomoci státu.

17. července 2016 – Podle informací z insolvenčního rejstříku se o hospodaření OKD začala zajímat protikorupční policie. NWR neuspěla u Vrchního soudu v Olomouci s odvoláním proti předběžnému opatření soudu, kterým byl výkon jejích akcionářských práv v OKD podřízen souhlasu věřitelů či soudu.

OKD má podle vrchního soudu na uspokojení pohledávek věřitelů v celkové výši bezmála 17,3 miliardy korun majetek v hodnotě 6,75 miliardy korun.

Štítky:OKD
Insolvence

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se