Domů
Rychlé zprávy
Studie: Banky stále do fosilních paliv investují miliardy
peníze euro
peníze euroAutor: Peter Linde na flickr.com

Studie: Banky stále do fosilních paliv investují miliardy

Investice bank do oblasti fosilních paliv se, i přes časté proklamace o podpoře primárně zelené energetiky, v posledních letech nezměnily.  Podle zprávy investice do fosilních paliv každým rokem stále rostou. V letech 2016 až 2018 bylo do fosilních paliv investovaly 1,7 bilionů eur (cca 43,4 bilionů korun). Informoval o tom portál Euractiv.

Iniciativa Boston Common Asset Management zveřejnila zprávu s názvem Banking on a Low-Cabon Future: Finance in a Time of Climate Crisis. Podle této zprávy jsou proklamace bankovního sektoru o podpoře zelených projektů „převážně povrchní“. Banky nejsou schopné změnit zaběhnuté praktiky v oblasti svých investic či půjček. Výzkumníci se zabývaly daty týkajících se 58 největších světových bank jako jsou například HSBC, JP Morgan Chase, BNP Paribas nebo MUFG.

Naprostá většina bank (konkrétně 69 %) podpořila zásady a doporučení týkající se financování v oblasti klimatu vytvořené Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), nicméně pouze několik bank je reálně implementovalo. 50 % bank zapojuje své klienty s vysokou uhlíkovou stopou do strategie energetického přechodu. Pouze 12 % od svých klientů žádá plnění TCFD doporučení a 16 % bank odmítá klienty, kteří jsou zapojeni do odlesňování.

Banky mohou významně přispět k boji proti změně klimatu

Výsledkem tak je, že projekty týkající se fosilních paliv jsou i nadále financovány a investice do nich dokonce každý rok rostou. Podle zprávy bylo do fosilních paliv v letech 2016 až 2018 investováno 1,7 bilionů eur (cca 43,4 bilionů korun).

„Rozsah klimatické krize si žádá mnohem radikálnější přeměnu bankovního sektoru. Naše zjištění dokazují systematickou neochotu bank vyžadovat od svých klientů s vysokou uhlíkovou stopou vyšší standardy. A to i přesto, že pokud by tak činily, významně by snížily bankovní rizika a přispěly k urychlení aktivit v boji proti klimatické změně.“ Lauren Compere z Boston Common Asset Management

Zpráva proto vyzývá, aby banky změnily přístup ke svým klientům a ukončili postupně financování projektů spojených s fosilními palivy a odlesňováním.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Richard Vacek
12. listopad 2019, 16:17

V článku jsou uváděny názory, kterých jsme se snad před 30 lety zbavili. Banky by měly lustrovat klienty a na základě toho, jak klient plní ideologická kritéria mu přidělit/nepřidělit úvěr?

JVr
12. listopad 2019, 18:00

Ano, tak to je. Některé se k tomuto dobrovolně přihlásili. Jenže klient je klient, a pokud je pošlu pryč přijdu o zisk ????. Navíc pokud jej pošlou pryč půjde do jiné banky, která mu ten úvěr dá.

Jan Veselý
13. listopad 2019, 08:04

Je to spíše takové taktní upozornění na to, že se banky chovají ke svým penězům nezodpovědně.Tohle není náhoda.

Pavel K
13. listopad 2019, 12:52

Verim, ze bych nedostal uver na podnikatelsky zamer, ze budu vyrabet jaderne bomby a pak je prodavat. Verim, ze vydelat by se na tom dalo docela slusne a mohl bych byt i bonitni klient. Timto extremnm prikladem chci rici, ze jsou v urcite spolecnosti neprijatelna temata a oblasti. No a postupem casu se k nim dostane i spalovani cehokoliv (bude mi silne chybet nalozene veprove uzene na kadlatku ci buku)

Michal
13. listopad 2019, 12:29

Lobistická organizace IPCC něco nazve klimatická krize a komunisti ehmm tedy klimaalarmisti jsou do boje :) To že slibované oteplení co nám 40 let slibují stále nepřišlo nikoho netrápí.

Pavel K
13. listopad 2019, 12:47

Vy jste nezaznamenal, ze se zvysuje globalni teplota? Nezaznamenal jste zvysene sucho v nasi republice (i pres stejny rocni uhrn srazek)? Nezaznamenal jste, ze se zmensuje svetove mnozstvi ledu?

Richard Vacek
13. listopad 2019, 16:05

Člověk by řekl, že teploty rostou v každé době meziledové. Stejně tak i taje led a stoupá hladina - ta dnes stoupá rychlostí necelé 3 mm/rok, zatímco za posledních 16 000 let to je 120 m, tedy 7,5 mm/rok.

Horší bude, pokud se začne ochlazovat. Zatím vždy oteplení přinášelo vlhkost, hojnost života, rozvoj, blahobyt. A ochlazení znamenalo strádání. Až dnes se straší, že oteplení povede ke katastrofě.

Pavel K
13. listopad 2019, 16:38

Dal jste zajimave udaje, neznal jsem je a tak jsem trend prohranl Googlem.

Takze verim, ze kdyz jste takhle znaly, ze i vite, jak tendencne jste data interpretoval. Pokud udelam to same, ale s jinym rozsahem, dostanu se na jine hodnoty. Pred 100 miliony lety byla hladina vyssi o 200 metru. Takze hladina za tu dobu klesla o 2 mm za tisic let. A nyni roste o 3,4 mm za rok. To je prece alarmujici, ne? :-) No a to neni vse.

Tady jiste vidite, ze je treba se podivat mene tendencne. Clou doby vedci rikaji,z eje treba se dostat na uroven pred Prumyslovou revoluci. Takze co sledovat, jaka zmena hladiny byla v tom obdobi? Jak rychle roste hladina dnes a jaky je predpoklad do konce stoleti? Na posledni odpovim, ten je, ze se hladina zvedne o 52 - 98 cm. Vsiml jste si te tendence? Urcite se nejedna o linearni fci, ze?

Verim, ze chapete, ze problem nen ive zmene, problem je ve skokove zmene. Vite, jake nasledky bude mit takove zvednuti hladiny? Co na to primorska sidla? Co udela zmena teplot s proudenim vzduchu co na to podnemi a vodni srazky u nas?

Ano, pokud by byla skokova zmena teploty smerem dolu, taky by to zpusobilo katastrofu. Jen si myslim, ze s nimi si dokazeme poradit o trosku lepe jak s teplem a suchem. Jen by to znamenalo zvysenou spotrebu energii a materialu. Jak ale ochladite prehrate okoli a privedete k nam na strechu Evropy vodu?

nikdo
13. listopad 2019, 16:53

Co jde to nabilit, budovy i silnice, vyssi albedo snizi teplotu.

Pavel K
14. listopad 2019, 10:53

O kolik stupnu to snizi globalni teplotu?

Michal
14. listopad 2019, 12:22

Globální teplota klesá už 6000 let, vrchol doby meziledové už je za námi. Krátkodobé fluktuace způsobené oscilací oceánů pomineme, periody mezi 20-80 lety. Takto krátkodobě se otepluje a ochlazuje neustále ale o dlouhodobém trendu to nic neříká.

Co se týká sucha, to je normální, samo sebou klima podvodnící rádi zneužijí takovou událost pro svoje účely, ale suché vlny se objevují v evropě odjakživa a mívají dobu trvání kolem 6ti let a panovaly i ve středověku. 6 let odpovídá současnému ukončování sucha. Pomíjíme vliv úspěšného odvodňování krajiny lidmi.

Světové množství ledu se nějde zmenšuje a někde zvyšuje, dle teplotních oscilací, klima podvodníci samosebou mluvili jen o té klesající polovině, často to bylo pod místy sopečné aktivity, takže falešná data.

Ale dnes je politická tlačenka mluvit jen o oteplování takže ten falešný dojem oteplování tu je, ale globání odchylky jsou zanedbatelné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se