Domů
Rychlé zprávy
USA svede boj s Čínou o nadvládu v oblasti kritických nerostných surovin
Těžba lithia v americkém státě Nevada. Autor: Doc Searls
Zdroj: Doc Searls

USA svede boj s Čínou o nadvládu v oblasti kritických nerostných surovin

Americká vláda zvyšuje svá úsilí ve snaze přerušit čínskou dominance v dodávkách kritických nerostných surovin. Nerostné bohatství, kterým Čína disponuje, najde v energetice uplatnění např. u elektromobilů nebo obnovitelných zdrojů energie. Vzhledem k rostoucímu významu těchto dodávek plánuje americká vláda podpořit těžbu lithia, kobaltu a vzácných zemin napříč celám světem.

Čínská nadvláda

USA plánuje podpořit „odpovědnou“ těžbu 15 nerostů, u kterých se předpokládá budoucí vysoká poptávka v důsledku začlenění technologie, která se uplatňuje například u elektromobilů, bateriových úložišť nebo větrných turbín. Takřka 80 % světové těžby vzácných zemin, dle článku Oilprice, připadá na Čínu.

 „Chceme zajistit, aby důležité nerostné komodity zůstaly osvobozeny od mezinárodního nátlaku a kontroly,“ uvedl státní tajemník USA Míke Pompeo na Valném shromáždění OSN.

Do Iniciativy pro správu energetických zdrojů (ERGI) se doposud zapojili Austrálie, Botswana, Peru, Argentina, Brazílie, Demokratická republika Kongo, Namibie, Filipíny a Zambie.

„Práce, kterou zde děláme je naprosto nezbytná – nezbytná z pohledu zabezpečených a spolehlivých dodávek energie pro každý národ,“ pronesl dále Pompeo.

Dvoustranné dohody

Pompeo uvedl, že Trumpova administrativa bude také pracovat na dvoustranných dohodách, které budou obdobné té nedávno podepsané s Kanadou, zaměřené právě na posílení spolupráce v oblasti kritických minerálů.

Washington získal podporu Austrálie, která se zavázala usnadnit podmínky pro vytvoření tzv. společných podniků. Společné podniky s USA pak budou mít za cíl zlepšit kapacity na zpracování vzácných zemin a snížit závislost na čínských vzácných zeminách.

Společnost Canberra na začátku záři identifikovala 15 projektů, které hodlá v oblasti vzácných zemin a kritických nerostných surovin v rámci spolupráce s USA prosazovat. Oznámení následovalo poté, co australská společnost Lynas Corporation, světově druhý největší těžař vzácných zemin za Čínou, podepsala dohodu o vybudování zařízení pro separaci vzácných zemin v USA s předpokladem uvedení do provozu do konce roku 2021.

Možná páka v obchodní válce

Zvýšené úsilí ze strany USA je také zapříčiněno naznačením Pekingu, že závislost na dovozu nerostných surovin by mohla být využita jako páka v aktuální obchodní válce.

Čína si také zajišťuje dodávky kritických surovin, jako je lithium, kobalt a nikl mimo své území a kupuje podíly v těžařských projektech od Austrálie po Jižní Ameriku a Grónsko.

Úvodní fotografie: Těžba lithia v americkém státě Nevada. Autor: Doc Searls

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
podouský
1. říjen 2019, 12:43

jak zase kde koho vybrakovata okrást...........

marian
1. říjen 2019, 13:18

Aj toto je jeden z podstatných dôvodov vzniku afrických uprchlíkov, Afrika je ešte nevydrancovaná krajina

Meli
1. říjen 2019, 14:37

Komunisti v Číně co na to říct jednoho dne se stejně začne válčit svět nemůže bez surovin existovat pak to teprve bude zábavné :-)Nazval bych to asi vyhubením jedné rasy z povrchu země...né kecám vyhubení dalších komunistu,vrahů a teroristů a to se schvaluje.

Stanislav
1. říjen 2019, 18:34

No kdyz nastane valka tak neodneste to jen Cina Nebo USA ale Celej svet a tim padem vyhubeni komousu a teroristu to neskonci ale jednoho hloupeho tvora kterej se povazoval za pana tvorstva a proto mam za to ze zadna valka nebude a jen na sebe budou stekat jako poblazneni psi.

mirda
3. říjen 2019, 22:36

ty seš obyčejnéj blbec

energetik II
1. říjen 2019, 15:55

USA : "Je důležité osvobodit suroviny z mezinárodního nátlaku". Pozoruhodná formulace ! Tedy ta surovina ,která není pod kontrolou USA, je tedy pod: "Mezinárodním nátlakem". Myslím si, že podobné formulace existovaly v časech koloniálních říší. Naštěstí jsou snahy USA marné. Čína je pro ně příliš velké sousto ,které už nezvládnou.

Jan
4. říjen 2019, 19:38

USA mají válku s Čínou předem prohranou...

Bohouš
4. říjen 2019, 22:36

Rusko není problém ale Čína! Amerika už to ví jen naši rusobijci to stále nějak nemohou pochopit!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se