Domů
Rychlé zprávy
V Praze je 100 chytrých trafostanic

V Praze je 100 chytrých trafostanic

Rychlé zprávy
6 komentářů
2. říjen 2020, 13:35
ČTK

V hlavním městě byla dnes uvedena do provozu 100. chytrá trafostanice. Stojí u sídliště Velká Ohrada ve Stodůlkách a elektřinu z ní bude využívat asi 360 odběratelů. Hlavním přínosem chytrých distribučních stanic je významné zkrácení detekce a lokalizace poruchy v síti a následná rychlejší obnova dodávek energie odběratelům, uvedl dnes mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„Díky komunikaci chytrých stanic jsme schopni rozvíjet projekty smart city daleko efektivněji a rychleji,“ uvedl radní Jan Chabr (TOP 09).

Distribuční stanice slouží k transformaci elektrické energie z vysokého napětí 22 kilovoltů, které vychází z velkých rozvoden na území Prahy, na nízké napětí, které se používá v domácnostech. Chytré trafostanice navíc disponují mimo jiné dálkovým měřením, dálkovou detekcí poruchy a ovládáním na hladině vysokého napětí. Podle Chabra by se tyto stanice v budoucnu měly využívat například i při rozvoji dobíjecí infrastruktury v rámci elektromobility nebo fotovoltaických elektráren. „Zásluhou chytrých stanic bude možné řídit výše uvedené technologie v reálném čase a využívat je tak na maximum,“ doplnil radní.

Dnes zprovozněná distribuční stanice stojí u křižovatky ulic Červeňanského a Janského u sídliště Velká Ohrada na území Prahy 13. Elektřinu z ní odebírá přibližně 330 domácností a 30 organizací a podnikatelských subjektů včetně Hasičského záchranného sboru hlavního města.

Do roku 2030 by podle předsedy představenstva společnosti PREdistribuce, která zajišťuje distribuci elektřiny na území Prahy a města Roztoky, Milana Hampla měla být chytrou technologií osazena v Praze asi jedna třetina stanic. Doplnil, že chytré stanice se do provozu nasazují od loňského roku.

Podle tiskové zprávy je v současné době na území Prahy a Roztok 4556 distribučních transformačních stanic.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Energetik 007
2. říjen 2020, 14:37

Praha má trafa chytrý ale rozumnou výrobnu elektřiny nula, jako jediné větší město ČR, max odběr 1300 MWe.

PetrV
4. říjen 2020, 07:45

Souhlas- EE prece vyrobí uhelné elektrárny které nejdou vidět. Že není kapacita vedeni v okolí prahy nikoho nezajímá. To stojí penize. Ono se to tam nejak protlaci. A tak hoří trafa na chodově, tu dojde k výpadku v centru prahy a nejezdí tramvaje. Přibýváji elektroauta, elektromotorky, přece je to eko. A pak se prezentuje panaca z úřadu, jak jsou in, že maj chytrý trafo. V případě nestability v siti jej distribuce vypne. Kratkodoby vypadek. Několikrát za hodinu. To je pohoda pro spotřebiče...

energetik
2. říjen 2020, 21:25

V LDSkách je to standart a nikdo o tom nemá potřebu psát články jako o nějakém zázraku.

pr
3. říjen 2020, 10:40

To bude tím, že jinde v republice běžnou automatizaci používáme na místech kde to dává smysl automaticky. Jenže v Cajzlstánu při jejich jednoduchém binárním myšlení jakákoli automatizace přináší vysokou mentální konkurenci místnímu obyvatelstvu a zvedá IQ na jednotku plochy města. Takže je dobře, že rozhodování na území hlavního města bude v globále zase o něco inteligentnější. Nelze než doufat.

Petr
5. říjen 2020, 10:11

V Česku prostě nevyhazujeme prachy za předčasné nasazení, teda samozřejmě kromě zeleného solárního tunelu, který ukázal tu debilní absurdnost v gigaměřítku nespoutané dobroserské ideologie urychleného pokroku.

S chytrými trafostanicemi jsme správně vyčkali na pokles cen k masovému nasazení, a pak během 20 let je postupně zavedeme skoro všude. Celkové zdržení za Západem bude 5-10 let, ale s přístupností i pro většinu vesnic, které i s jejich původmími obyvateli v turbokapitalismu nechávají vymírat při upřednostnění migrantských barevných měst.

František Ryšánek
5. říjen 2020, 00:26

Pánové kdo jste od fochu, směl bych poprosit o komentář, zda si správně vykládám informace z článku? (jsem laik)

"Dálkové měření" : trafo je vybaveno nějakým počítačem / PLC / IED a měří alespoň napětí a proud na výstupu, a skrz nějakou tele-konektivitu se lze doptat (případně se data přenášejí na dispečink průběžně / v reálném čase)

"Dálková detekce poruchy" : ten počítač, co trafo pozoruje, umí taky nahlásit anomálie - nadproud, výpadek. Ale vrtá mi hlavou: má snad trafo taky odpojovač? Jako součást autonomních ochran... Co jsem zatím potkal distribuční trafa, tak měly na výstupu hlavně tavné pojistky...

"Ovládání na hladině vysokého napětí" : takže to trafo má taky přepínač odboček? Ano, ten se dává u distribučních transformátorů na primár (pokud je jím trafo vůbec vybaveno). A může mít i dálkové ovládání. A může být určen pro přepínání pod zátěží. Víceméně přemejšlím, kolik přepínacích cyklů ten přepínač vydrží.

"Významné zkrácení detekce a lokalizace poruchy v síti" : předpokládám, že je tím myšlena vůbec schopnost trafačky sdělit, že je něco lokálního v poruše. Hloupé trafo "bez remote managementu" toto samozřejmě nepoví. Na základě kontextu odhaduji, že se nejedná o určení místa poruchy na vedení... Nepředpokládám, že by řídící jednotka trafa dokázala změřit odpor ve smyčce, nedejbože účastnit se "traveling wave fault detection"...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se