Domů
Rychlé zprávy
Video: Energetická olympiáda přibližuje studentům aktuální výzvy v oboru

Video: Energetická olympiáda přibližuje studentům aktuální výzvy v oboru

Energetická olympiáda je svého druhu jediná soutěž v oboru určená pro studenty středních škol. Letos se do celostátního klání přihlásilo přes 400 tříčlenných týmů, což je o třetinu více než vloni. Soutěž prověřuje schopnost mladých lidí inovativně myslet, pracovat v týmu, prezentovat výsledky a podněcuje jejich zvědavost, kreativitu a touhu hledat odpovědi na současné výzvy energetiky. Pořádají ji absolventi ČVUT ve vedení s Adélou Holasovou, ČEPS je generálním partnerem. Podívejte se na video:

„Podpora technického školství je jednou z priorit společnosti ČEPS. Těší nás, že můžeme být součástí dynamického projektu, který si klade za cíl přitáhnout mladé lidi k energetice a aktuálním otázkám a dává jim příležitost, jak se aktivně zapojit a kreativně se učit,“ říká Diana Procházková, ředitelka sekce HR a korporátní služby společnosti ČEPS.

V prvním kole studenti vypracovávali úkoly on-line. Používali přitom také aplikaci „Přenosová soustava 3D,“ která pomocí názorných modelů přibližuje českou elektroenergetickou přenosovou soustavu. Do finále postoupilo 30 nejlepších týmů, které se setkaly v Národní technické knihovně a na ČVUT v Praze.

Soutěžící se nejprve zúčastnili odborných přednášek, které byly koncipované tak, aby jim pomohly při řešení projektů. Následně si rozlosovali témata a pustili se do práce. K ruce jim byli odborníci z praxe, se kterými mohli konzultovat své nápady. Finální projekty pak prezentovali před odbornou komisí.

Porotu nejvíc oslovili studenti z osmiletého Gymnázia Opatov. Zaměřili se na využití chytré energie v železniční dopravě. Výhrou se nejen jim, ale i dalším finalistům, otevřely dveře na vysoké technické školy bez přijímacích zkoušek.

„Jsem nadšená z toho, jak nadané mladé lidi jsem tu dnes potkala. Zaujala mne nejen mě úroveň prezentací, ale i způsob, jakým studenti o tématech uvažují. Energetiku vnímají komplexně a dokážou ji propojovat s dalšími oblastmi, využívají přitom technologie a inovace a jsou otevřeni novým myšlenkám. Je obohacující být u toho,“ uzavírá druhý ročník Energetické olympiády Diana Procházková.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Richard Vacek
3. leden 2020, 10:20

Jsem příjemně překvapen, že v záplavě ideologicky zaměřeného balastu stále ještě existují technicky zaměřené soutěže.

Carlos
3. leden 2020, 21:58

Mohl bych se zeptat jestli v porotě byl někdo od Správy Železnic? Ten návrh s "chytrou energií" na dráze vypadá zajímavě. Třeba by to mohla být další inspirace ke změnám k v současnosti již běžícímu vybavování vozidel elektroměry a rozběhnutému přepínání na soustavu 25kV/50Hz a eventuální jednotné fázi.

energetik
3. leden 2020, 23:49

"využití chytré energie v železniční dopravě." Nevím co si mám pod pojmem chytá energie představit? Jaká energie je ta chytrá a ta co není chytrá je hloupá nebo jsou mezitím ještě další inteligenční stupně?

Na železnici by se mělo hlavně rekuperovat a ne brzdit špalkami jak je často k vidění, jenže to hlavně naráží na legislativní problémy. Posunování a roztřiďování vlaků smradlavým dieselem pod dráty elektrifikovaných tratí a nádrží. Škubou celým vlakem sem a tam za stálého střídaní brzdy a plynu a přitom kouř a saze lítají jak z parní lokomotivy. Dělají to tam tak každý den po celý rok, přitom na dalším nádraží cca 10km daleko mají nevytížený svážný pahorek i s elektrickou posunovací lokomotivou.

Carlos
4. leden 2020, 00:28

Trochu Vás opravím, problém s rekuperací není legislativní, ale technologický, některé napaječky mají třeba 40-50 let a prostě na to nejsou dělané. Zadejte si do google mapy sždc rekuperace a otevřete si to PDF, které tam k tomu mají. Problém je ale v omezeném dosahu rekuperace a případném limitu, který je dán zapojením napájecí stanice. Na stejnosměru se dá třeba rekuperovat jenom do dalšího vozidla v záběru, a střídavém to zase bude dělat neplechu v síti. Než se u nás objeví první střídavé měnírny. A to ještě nějakou dobu vezme a asi to bude po úsecích v kooperaci s těmi současnými napájecími stanicemi, takže než bude jednotná fáze, to bude ještě celkem dost let.

O které nádraží přesně jde? Třeba Vám seženu informace proč tomu tak je, svažný pahrbek může být nesjízdný, zrušený atd. Nebo si pletete seřazování s prací manipulačního vlaku, nebo může být víc důvodů proč se to dělá takto. Třeba je to soukromá společnost, nebo je to v souvislosti s vlečkou. Osobní vagony snad takto na pahrbky ani nesmí, možná je na nich neodrážet/nespouštět...

To že mají na nádraží někde postavenou žehličku ještě neznamená že je jednak pod správným systémem, třeba v Břeclavi stávalo/stojí asi 5 žehliček, ale všechno jsou to stejnosměrné ř. 111, stojí to buď na opravu, nebo to čeká na šrotaci, nebo že je ČDC, nebo že je to provozně efektivní.

energetik
4. leden 2020, 20:59

Ohledně té rekuperace jsem řešil podobný problém u jednoho velkého stroje který brzdil rekuperací a muselo se to upravit na brzdění do odporu. Protože současné používané elektroměry dodávku energie načítají do spotřeby. Takže ta rekuperace "zvyšovala spotřebu" ve skutečnosti ji snižovala, ale elektroměry se zpětnou brzdou už se nemontují. Distributor se vyjádřil že by se ten stroj musel zaregistrovat jako výrobna, nebo tam nějakou výrobnu nainstalovat, jinak elektroměr nevymění za 4 Q. Takže pokud by měl vlak rekuperovat ) tuším že Leo to umí a snad i dělá, tak by musel mít licenci na výrobu elektřiny a 4 Q elektroměr. Trolejová síť by musela být jako LDS a provozovatel by to musel nějakým způsobem rozpočítávat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se