Minulý týden ve čtvrtek došlo k prvnímu zalití základového betonu pro dva tlakovodní reaktory VVER stavěné ruským dodavatelem v areálu jaderné elektrárny Kudankulam, Tamil Nadu v Indii. Tento milník navázal na povolení Indického jaderného regulačního orgánu vydané minulý týden. Oba nové jaderné bloky představují druhou fázi výstavby projektu JE Kudankulam.

První betonáž je zároveň formálním zahájením výstavby obou jaderných bloků, ačkoliv přípravné práce na místě probíhají již několik let.

„Zalití prvního betonu odstartovalo stavební část, přesně jak bylo definováno ve smluvních podmínkách. Událost stvrzuje zahájení výstavby v plném rozsahu, odstartovala tak i výstavba tepelných a elektrických celků a instalace ruského vybavení na staveništi JE,“ uvedl Andrey Lebedev, viceprezident skupiny Jihoasijských projektů.

Indická JE Kudankulam 1 a 2 (VVER-1000); Zdroj: Atomstroyexport

Valery Limarenko, prezident ASE Group, dceřiné inženýrské společnosti Rosatomu, ve svém vyjádření poznamenal, že dodávka minimálně 12 nových ruských energetických reaktorů pro Indii do roku 2020 spadá do Rusko-indické „strategicke vize“ o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie.

„Plánujeme pokračovat ve sdílení naší nejlepší praxe s Indií v tomto důležitém odvětví průmyslu, které poskytuje energetickou bezpečnost této přátelské země,“ uvedl Limarenko.

„Výstavba jaderné elektrárny Kudankulam za naší asistence je vlajkovým projektem. Na konci roku 2016 a začátku roku 2017, naše společnost provedla finální předání prvního bloku a prozatímní předání bloku druhého zákazníkovi. Tato fáze byla stvrzena slavnostním ceremoniálem předání jaderných bloků do rukou občanům Indie. Dnes zahajujeme výstavbu třetího a čtvrtého reaktorového bloku,“ řekl Valery Limarenko.

Energetický mix Indie, 2014. Zdroj: CEA

Kudankulam je již nyní domovem dvou provozovaných reaktorů typu VVER, které vstoupily v prosinci 2014 a dubnu 2017 do komerčního provozu. Tyto nové jednotky byly postaveny jako součást mezivládní dohody podepsané mezi Moskvou a Novým Dillí v roce 1998.

Bloky 3 a 4 kopírují design bloků 1 a 2, s „vylepšeními“  založenými na zpětné vazbě z uvádění do provozu a provozních zkušenostech prvních bloků, tvrdí AERB. Generálním dodavatel je ruská společnost Atomstroyexport a generálním designérem je Atomenergoprojekt. Obě společnosti jsou součástí ASE Group.

Rusko a Indie již v průběhu minulého měsíce podepsali rámcovou dohodu o dodávce tzv. třetí fáze elektrárny, která bude znamenat výstavbu nových jaderných bloků 5 a 6.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *