Domů
Evropská Unie
Britská geologická struktura není podle studie vhodná pro těžbu plynu z břidlic
Frakování
Frakování. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1_crop.jpg

Britská geologická struktura není podle studie vhodná pro těžbu plynu z břidlic

Geologická struktura pod Spojeným královstvím není pravděpodobně vhodná pro hydraulické frakování, které je v Británii v posledních letech velmi aktuálním tématem. Studie vypracovaná pod vedením Johna Underhilla z Heriot-Watt University v Edinburgu upozorňuje na opomenutí tohoto faktoru při debatách o budoucnosti těžby plynu z břidlic ve Spojeném království. 

Odhad zveřejněný v roce 2013 britskou organizací British Geological Survey (BGS) uvádí, že se pod centrální Británií, do které patří také perspektivní Bowlandská pánev, nachází 822 až 2 281 bilionů kubických stop plynu. Zahraniční server Platts však uvedl, že BGS ve svém reportu upozornila, že odhad týkající se vytěžitelného břidlicového plynu je zatím ve svém počátku.

Značný potenciál v oblasti vytěžitelných zásob plynu a rostoucí závislost Spojeného království na importu zemního plynu vedla těžaře plynu k zájmu o břidlice. Proti těžbě plynu technologií hydraulického frakování se však silně vyhradily environmentální organizace a často také místní opozice.

John Underhill ve své studii nicméně upozorňuje, že předpoklad, že když těžba z břidlic funguje v USA, tak musí fungovat také ve Spojeném království, je mylný.

Další rána pro frakování v Evropě

Výsledky v oblasti těžby plynu z břidlic metodou hydraulického frakování v Evropě jsou zatím spíše odrazující. Největším příkladem neúspěchu frakování v Evropě z poslední doby je Polsko, jehož břidlicový sen se zhroutil jen několik let poté, co americká vláda předpověděla, že rezervy jsou dostatečné na zajištění plynu pro Polsko na další tři století.

Při frakování se voda s pomocnými chemikáliemi vtlačuje prostřednictvím vrtu do hornin, které obsahují zemní plyn vázaný na břidlice (jílovce). Odtud název břidlicový plyn. Důvodem, proč se tato metoda v Evropě na rozdíl od USA nerozšířila, jsou rizika vyvolání zemětřesení, kontaminace podzemních vod, vysoká spotřeba vody a vliv na kvalitu ovzduší a změnu klimatu. Z těchto důvodů je v mnoha zemích Evropy, včetně České republiky, na hydraulické frakování uvaleno moratorium.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se