Domů
Plynárenství
Gazprom plánuje kvůli tuhé zimě upřednostňovat domácí trh před exportem
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Gazprom plánuje kvůli tuhé zimě upřednostňovat domácí trh před exportem

Plynárenství
19 komentářů
5. říjen 2021, 15:28
ČTK

Ruská plynárenská společnost Gazprom plánuje u prodeje zemního plynu upřednostňovat domácí trh před exportem. Dnes to podle agentury Interfax řekl Sergej Gustov, který má v podniku na starosti zásobování domácích odběratelů. Gazprom totiž podle něj letos v Rusku počítá s tuhou zimou s množstvím napadeného sněhu. Zpráva přichází v den, kdy velkoobchodní cena plynu pro evropský trh přesáhla v Nizozemsku poprvé 100 eur (2531 Kč) za megawatthodinu (MWh).

„Myslím, že zima bude chladná, protože se urodilo hodně jeřabin,“ cituje Interfax Gustova, který poukázal na ruskou pranostiku. „Protože jsme měli velmi teplé léto, tak zima bude chladná,“ řekl Gustov.

Ten dohlíží na 200 miliard metrů krychlových, které firma každoročně prodá na domácím, tedy ruském trhu. Gustov ale zdůraznil, že to je jeho vlastní předpověď. „Vím jistě, že domácí trh je pro Gazprom prioritou a že plyn dodáme všem odběratelům v Rusku,“ dodal.

Gazprom v září dokončil výstavbu plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět více plynu do Evropy. Od roku 2011 už je v provozu plynovod Nord Stream 1, který má stejnou kapacitu, co je 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně.

Plynové pole Kharasaveyskoye

Poptávka po zemním plynu se v Evropě zvyšuje částečně v reakci na zotavování ekonomik z pandemie, vliv ale mají i nízké zásoby suroviny před nadcházející topnou sezonou. Obavy o osud dodávek a očekávaný příchod chladného počasí její růst podporují ještě více.

Gazprom je hlavní evropský dodavatel zemního plynu spolu s prodejci z Norska a z Alžírska, uvedla agentura Reuters. Evropa také odebírá zkapalněný zemní plyn (LNG), jehož cena je vyšší. Gazprom plní své prodejní závazky podle dlouhodobých smluv, ale dodávky nezvyšuje, což přispívá k nárůstu cen plynu na trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Emil
5. říjen 2021, 15:48

Tvrdý úder německé energetické politice zasadila ruská úroda jeřabin...

Michal K.
5. říjen 2021, 17:21

LoL. Tak ten sa podaril !

MM
5. říjen 2021, 16:53

Co by na současnou situaci asi řekl náš vyslanec pro energetickou bezpečnost? :)

Kolemjdouci
5. říjen 2021, 17:09

Uz se vyslovil byvaly gen. reditel CEZu a byvaly vladni zmocnenec pro jadernou energetiku, pan Jaroslav Mil v Radiozurnalu: https://www.mujrozhlas.cz/interview-plus/emisni-povolenky-se-vymkly-kontrole-s-plynem-jsme-zavisli-na-jedine-roure-kritizuje

jiří rýpar
6. říjen 2021, 08:36

Já myslel ten "energetik"sametový student Bartošek(?)...ono nic nepoteče svobodným směrem z Norska?

Josef
5. říjen 2021, 23:12

Já nevím, ale co jste čekal vyváží se přebytky to jako myslíte, že by Rusko nechalo svoje lidi mrznout ? ...........

Ivan
6. říjen 2021, 01:16

Proste jeste existuje stat, ktery chrani sve obcany.

Nic co by se dalo vytknout.

Lkotek
6. říjen 2021, 17:47

Rusko už mnohokrát nechalo své lidi umrznout. Záleží na tom, co bude chtít věrchuška. Zda eura nebo blaho svých lidí.

Stanislav Mikeska
6. říjen 2021, 12:07

Odpověď pana Bartušky: eeeeeeeeeeeeeee éééééééééééééééé.....

Vinkler
5. říjen 2021, 18:23

Pat a Mat + majitel + 100 velvyslanců nás přijde draho.

Vinkler
5. říjen 2021, 18:53

Úřad pro posuzování technologií v německém Spolkovém sněmu varuje před výpadky elektřiny již roky.

„Analýzy dopadů ukázaly, že po několika dnech by v zasažené oblasti nebylo zaručeno zásobování. Stát by navíc nemohl plnit ústavou zakotvenou povinnost chránit život a zdraví svých občanů,“ píše úřad v analýze.

Jiří Šíma
6. říjen 2021, 01:37

Tak, snad mají dodavatelé plynu tuto komoditu v základní potřebě smluvně zajištěnou měsíce, ne-li roku dopředu a nefungují ze dne na den.

Vinkler
6. říjen 2021, 07:01

Smlouva je hezká, ale je to cár, když v potrubí či drátě není.

jiří rýpar
6. říjen 2021, 08:30

To jistě,ale tyhle ceny už dolů nepůjdou..odklad 1-2 roky do cen např.dodavatelů tepelné energie (50% obyvatel ČR je v paneláku)....protože předlužená EU tiskne "dotační" peníze z ničeho a zbankrotované USA s.r.o. taktéž,musejí se ty peníze někde v reálu projevit,burzy už jsou před kolapsem 1929..Babiše nemusím,ale svalovat inflaci jen na něj je negramotnost nebo zlý úmysl....Jádro je nehezké,uhlí je nehezké, plyn nakonec vyřadí taky...pokud to tu ještě někomu nedošlo je EU jedna sorošovská katastrofa a musíme se vrátit k vlastní samostatné gramotné politice...oni potřebují nás,ne obráceně......

Ondřej
6. říjen 2021, 08:12

Teda co si to ti Rusové dovolují. Navrhuji další sankce, např. na odběr plynu.

jiří rýpar
6. říjen 2021, 08:31

Uděluji zlatého bludišťáka:-))..

Karel Novák
6. říjen 2021, 09:04

Je potřeba vědět že to pronesl před domácím publikem člověk který má na starosti právě dodávky do Ruska. Co asi jim měl říct? "Letos je v Evropě vysoká cena a vám dodáváme dotovaný plyn za pár Rublů, takže všichni zmrznete!!!" Na druhou stranu domnívat se že prioritou Gazprom bude dodávat levný plyn domacnostem a nebude dodávat těm co Rusku díky ceně plní státní rozpočet je čirá hloupost.

Nefi
6. říjen 2021, 10:50

Pro informaci. Spotřebitelé v Rusku platí něco nad 4 rubly za jeden kubík plynu.

Ruský doublespeak je třeba chápat. Pán ve skutečnosti uklidňuje ruské spotřebitele, že v zimě nezmrznou, zatímco jejich plyn bude poslán do Evropy.

hellokitty
6. říjen 2021, 13:02

na sibiri sa topi permafrost ze im to v norilsku narusa statiku budov, zaznamenane tam boli rekordne teploty, ale pride tuha zima... no to pride trochu pozde ked uz su tie budovy narusene

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se