Domů
Ropa
MND loni díky obchodu s plynem zvýšila tržby o 27 % na 19 mld. Kč
Omezování těžby ropy USA. Ilustační foto

MND loni díky obchodu s plynem zvýšila tržby o 27 % na 19 mld. Kč

Ropa
Bez komentáře
18. srpen 2016, 15:05
ČTK

Hodonínské energetické společnosti MND loni vzrostly tržby o 27 procent na více než 19 miliard korun, a to především díky obchodování s plynem. Kvůli poklesu cen ropy klesly tržby z vlastních výrobků a služeb, tedy převážně z prodeje vytěžené ropy a plynu, o čtvrtinu na 2,3 miliardy korun. Kvůli poklesu cen se snížil i zisk zhruba na třetinu, tedy na 517 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Loňská průměrná cena barelu ropy byla 52 dolarů (1241 korun), přičemž v předchozích obdobích byla cena více než dvojnásobná. Letos na začátku roku se dokonce dostala pod 30 dolarů a aktuálně se pohybuje pod 50 dolary. Kvůli tomu společnost omezila i průzkumné vrty a těžbu. Přesto loni uskutečnila pět průzkumných vrtů, z toho dva byly úspěšné. Celkem odvrtala téměř 13 kilometrů.

Naopak se firmě velmi dobře daří v obchodování s plynem, který dodává do českých domácností. Loni se počet zákazníků zvýšil trojnásobně na 9000. Stejně tak poskytuje domácnostem i elektřinu od roku 2014 a loni se zvýšil počet zákazníků o 2500. Tyto služby chce rozvíjet a získávat další zákazníky.

Společnost působí i na zahraničních trzích, ať už samostatně či se zahraničními partnery. Pokračovala v projektecha průzkumných vrtech zejména ve střední Evropě, na Blízkém východě, v USA. S partnery spolupracuje v Gruzii, Německu, Rusku a na západní Ukrajině.

Těžba ropy
Ilustrační foto

Mezi významné investice loni patřilo zprovoznění výrobny plynu v Ladné u Břeclavi, která je napojená na distribuční síť RWE GasNet. V Uhřicích na Hodonínsku bylo zapojeno pět nových sond, aby se mohla ropa těžit bez přerušení.

Loni se také pokračovala stavba zásobníku plynu v Dambořicích, který je v provozu od letošní poloviny roku. Na něm firma spolupracovala s ruským energetickým kolosem Gazprom.

Na konci loňského roku pro společnost pracovalo 421 lidí, což je o osm více než o rok dříve. A to i přesto, že zhruba 80 lidí, kteří se podíleli na těžbě ropy, bylo propuštěno kvůli útlumu těžby.

Společnost patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Stoprocentním vlastníkem akcií MND je nizozemská společnost MND Group N. V., v Česku má MND dceřiné společnosti MND Drilling&Services, která je největším vrtným kontraktorem v Česku a zabývá se průzkumnými vrty, MND Gas Storage, která má na starosti uskladnění plynu, a MND Energy Trading vzniklá v roce 2012 pro zajištění budoucího podnikání v energetických odvětvích.

Zdroj: výroční zprávy ve Sbírce listin

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se