Domů
Rychlé zprávy
Stovky miliard pro zelená města a firmy. Jak využít šanci udržitelného rozvoje napoví zkušenosti expertů
Ad
Instalace fotovoltaiky
Zdroj: ČEZ ESCO

Stovky miliard pro zelená města a firmy. Jak využít šanci udržitelného rozvoje napoví zkušenosti expertů

Do Česka míří stovky miliard korun, které nabídnou příležitost k investicím do nových projektů obnovitelných zdrojů, renovace budov nebo zvýšení odolnosti měst a krajiny vůči změnám klimatu. Šanci sáhnout si na ně budou mít města, firmy i domácnosti.

Opravdu zelená města mohou nabídnout dobré místo k životu. Udržitelný rozvoj přináší energie z obnovitelných zdrojů, které jsou díky technologickému pokroku na dosah ruky. Jen cena solárních panelů klesla za posledních 10 let o neuvěřitelných 90 procent a podobný trend kopírují také baterie pro ukládání energie.

Právě s rozvojem obnovitelných zdrojů je spojena moderní etapa růstu měst. Čistá energie z fotovoltaiky sníží znečištění ovzduší a výdaje za energii. Navíc bude zásadním benefitem pro místní ekonomiku,” představuje příležitost Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Právě Svaz moderní energetiky nabízí městům a firmám konzultace, jak najít příležitosti pro nové investice do obnovitelných zdrojů nebo řešení, která sníží uhlíkovou stopu.

Rychlému přechodu na sluneční energii mohou pomoci např. hromadné nákupy solárních panelů, městem vyjednané výhodné půjčky pro financování soukromých projektů nebo založení městských energetických komunit. Města mohou pomoci také redukcí administrativy, vytvářením solárních map či stanovením jasných pravidel, za kterých mohou vznikat solární projekty v oblastech s památkovou ochranou.

Zelená výzva

„Naší vizí je energeticky soběstačné město, ve kterém budou lokální obnovitelné zdroje propojené do jedné velké virtuální elektrárny. Provoz virtuální elektrárny bude mít na starosti městský podnik. Chystáme se do ní zapojit 120 tisíc metrů čtverečních střech na 120 městských budovách, které pokryjeme solárními panely. K dispozici bude i společné úložiště energie. Brňané s vlastní fotovoltaikou, kteří se k virtuální elektrárně připojí, mohou ze systému dodávat a odebírat elektřinu, jak se jim to bude hodit,” uvedl při oznámení záměru výhody budoucího městského systému pro MF Dnes náměstek primátorky Brna Petr Hladík.

Na vlastní solární projekty na střechách budov si myslí i Jihomoravský kraj. Fotovoltaické panely by mohly pokrývat část spotřeby energie ve školních budovách, nemocnicích či domovech s pečovatelskou službou.

Ať jde o nemocnice nebo školy či domovy seniorů, všechny by díky fotovoltaickým elektrárnám na svých střechách mohly ročně ušetřit statisíce korun na energiích. Roční úspory na energiích by dohromady pro všech 30 budov činily mezi osmi a deseti miliony korun,“ uvedl začátkem letošního roku náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Celková výše investice má dosáhnout 1,2 miliardy korun. Kraj však počítá, že až polovinu prostředků získá z Modernizačního fondu. První příležitost pro podání žádostí se mu otevřela v květnu. Ministerstvo životního prostředí spustilo dvě první výzvy. Jednu miliardu korun chce rozdělit projektům solárních elektráren s instalovaným výkonem do 1 megawatt. Dalších 3,5 miliardy korun je určeno pro solární projekty s výkonem nad 1 megawatt.

Zelený byznys: šance pro malé i velké

Solární energie je jasné opatření, které sníží výdaje za energii i uhlíkovou stopu. Díky podpoře státu a cenové atraktivitě se prosazuje na řadě firemních objektů. Loni přibyla například na brněnské budově společnosti Thermo Fisher Scientific, světového lídra v produktech pro vědu. Solární elektrárnu tvoří 2 499 solárních panelů, které mají celkový instalovaný výkon téměř jeden megawatt (999,6 kWp). Takový výkon by pohodlně pokryl roční spotřebu zhruba 200 rodinných domů. Čistá energie ze solárních panelů sníží produkci oxidu uhličitého o 1 055 tun.

Na Moravě nechybí ani inovativní projekty zelené energetiky. Ukládání solární energie do vodíku připravuje skupina Solar Global. Instalaci elektrolyzéru, zařízení které rozkladem vody vyrobí právě vodík, bude předcházet výstavba solárních střešních panelů v centrále firmy v Napajedlích u Otrokovic o výkonu 700 kilowattů.

Do konce roku by k elektrárně měl přibýt elektrolyzér, který bude z přebytečné zelené elektřiny vyrábět zelený vodík,“ uvedl Vítězslav Skopal, majitel společnosti Solar Global.

Nejde však pouze o nadnárodní koncerny. Výhody solární energetiky vnímá také maloobchodní řetězec COOP. Téměř 90 družstevních prodejen COOP si v současnosti podstatnou část potřebné elektrické energie vyrábí díky vlastním střešním solárním panelům. Zástupci obchodního řetězce považují právě energetickou soběstačnost za řešení, které zlepšuje ekonomiku podniku a pomáhá zachovat prodejny v obcích či malých městech.

Klíčem jsou informace

Možnosti moderní energetiky pro města, obce a firmy představí konference Svazu moderní energetiky, která proběhne on-line 29. června od 10:00 pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL). Během úvodního bloku konference budou debatovat o možnostech zeleného restartu ekonomiky a přínosech rozvoje udržitelných projektů pro regiony Mikuláš Bek, senátor a předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu ČR, Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje a Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

V další části zazní zajímavé zkušenosti s plánováním energeticky soběstačné čtvrti Chytré Líchy v Židlochovicích u Brna, o které se podělí autoři projektu Jan Bárta (Centrum pasivního domu) a Jiří Cihlář (CERVE). Zkušenosti s přípravou solárních projektů ve městech popíše Kateřina Vosičková, energetická manažerka města Prostějov. Martin Madej z Aliance pro energetickou soběstačnost nabídne kombinaci zemědělství a fotovoltaiky. David Martínek z ČEZ ESCO přinese informace o možnostech podpory pro nové projekty obnovitelných zdrojů či úspor energie v budovách.

Konference však nebude pouze o energetice. V části věnované zeleným řešením se bude debatovat o možnostech příprav našich měst a obcí na horko a sucho. Zkušenost se zdravou krajinou a udržitelným zemědělstvím nabídne Martin Smetana z Farmy Blatnička, vítěz soutěže Adapterra Awards 2019. Využití satelitních dat k plánování adaptačních opatření ve městech i krajině bude prezentovat Štěpán Vizina, specialista na geografické informační systémy a práci se satelitními daty ze společnosti Ekotoxa. Více informací o akci a registrace na www.modernienergetika.cz.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jaroslav Novák
23. červen 2021, 09:16

Kdy něco podobného uslyšíme z úst Beneše?

„Jaderné elektrárny však musí zůstat finančně životaschopné, aby mohly být nadále provozovány,“ řekl Hanson šéf Exelon. „Je zásadní, abychom pokračovali v politických reformách, které oceňují ekologické, ekonomické, hospodářské a strategické přínosy, které poskytuje bezuhlíková jaderná energetika.“

To by nás mile Beneš překvapil a začal na ETE34 konat se stejnou technologií a českými (nejbezpečnějšími ) dodavateli. Spiknutí proti rozumu je velmi nebezpečné!

Miloslav Černý
23. červen 2021, 09:30

Doufejme, že to neuslyšíme nikdy. Těch důvodů už bylo řečeno dost. Fyzikální, ekonomické zákony se politicky trvale překroutit nedají.

Martin Prokš
23. červen 2021, 10:42

Dobrý den,

Noo, pokud se bude cena za silovou energii vyvíjet ve stejném duchu jako se vyvíjí od listopadu 2020, tak o něčem takovém se začne mluvit na konci roku, že to ekonomicky vypadá zajímavě...

Dnešní (23.6.2021) cena za 1MWh baseload v ČR pro různé kontrakty:

Baseload 07/2021 = 80 E/MWh cca = 2 000 KČ/MWh

Baseload 08/2021 = 77 E/MWh cca = 1 925 KČ/MWh

Baseload 3kvartál 2021 = 79 E/MWh = 1 975 KČ/MWh

Baseload 4 kvartál 2021 = 81 E/MWh = 2 025 KČ/MWh

Baseload 2022 = 70 E/MWh = 1 750 KČ/MWh

Za 6 měsíců cena stoupla ze cca 45 E/MWh na cca 70 E/MWh. Kolem 90 E/MWh se začne mluvit o tom že jaderka by už mohla vycházet kolem nuly když bude levné financování a státní záruky (listopad 2021), nad 100 E/MWh už se bude mluvit že by to mohlo vycházet i bez státních záruk (březen 2022) a nad 120 E/MWh už do toho bude chtít ČEZ jít sám (červenec 2022).

Jenže to je pohled jen ekonoma bez vnějších vlivů typu a jak dlouho budou trvat papíry, kolikrát to zablokují eko-právní-teroristé, politické vlivy komu v kterou chvíli nastavit ...

Toto bude překonatelné až po roce výpadků (takže tak na konci 2025), ale pak to bude stejně ještě aspoň 15 let trvat než se to vše vyběhá, povolí a postaví. Rychleji to nebude.

blaha.p
23. červen 2021, 10:59

Pane Prokši,

růst ceny EE v poslední době je sice pro výpočet návratnosti JE malé pozitivum, protože ještě v lednu se v EU a USA nedala postavit nová JE pod 100 €/MWh. Ale mnohem zásadnější je obrovský růst cen surovin a materiálů, např. železo vzrostlo o cca 120%, toto víceméně ukončuje jen teoretickou ekonomickou návratnost nové JE. Spolu s rychle rostoucími úroky (katastrofální hospodaření této vlády) to znamená, že na cenu 160 miliard (už ta byla výrazně podstřelená) můžeme zapomenout. V tendru můžeme očekávat cenu v rozmezí 250-300 miliard a to jsem ještě hodně při zemi.

Atom
23. červen 2021, 15:26

A na ty větráky je jako potřeba málo surovin? Lopatky ze železa nejsou, ale zbytek je železo a beton, takže na vyrobenou MWh budou náklady mnohem větší.

Milan Vaněček
23. červen 2021, 11:05

To co píšete je obrovská příležitost pro elektrárny co se dají rychle postavit, co je banky rády financují a co vyrábějí hluboko pod touto cenou (80 Eur/MWh).

A jaké to jsou?

Fotovoltaické a větrné elektrárny, včetně malé akumulace (či posílení napojení směrem k přečerpávacím vodním elektrárnám či velkým spotřebitelům u VtE).

Je to ideální příležitost pro velké spotřebitele uzavírat s FVE a VtE power purchase agreements (PPA). Win-win řešení.

Za 20-30 let ovšem už CO2 povolenky nebudou a cena (v současných EUR) musí jít opět dolů.

Takže stavět něco s vidinou že to bude vydělávat po roce 2050 a přitom to bude muset splácet extrémně drahou investici a středně drahý provoz (mnohonásobně dražší než ten FVE a VtE) nedává smysl.

blaha.p
23. červen 2021, 11:34

Souhlasím s panem Vaněčkem, Evropu čeká obrovský rozvoj hlavně FVE. Bude doslova všude na brownfieldech, vodních plochách, výrobní a skladovací haly (po nárůstu výroby perovskitu budou pokryty i stěny budov a okna kanceláří), obecní střechy, zastřešení parkovišť před hyper super markety, RD, agrofotovolt. atd, a díky perovskitu i spousta věcí, aut = vlastně jakýkoliv předmět bude moci být FVE, bude to doslova drtivý nástup. V ČR v roce 2030 bude FVE vyrábět cca 15 TWh/rok, v roce 2040 už to bude někde mezi 30-40 TWh/rok.

richie
23. červen 2021, 15:12

to blaha.p

Nepracujete nahodov v nejakej reklamnej alebo PR agenture? Ak nie, mali by ste to skusit, evidentne mate talent.

A teraz trochu faktov k tym PR kecom.

Nemecko ma za rok 2020 (predbezne udaje):

- denny potrebny prikon kolise v hladinach 45~70GW

- instalovany vykon FVE 56GW co je 80~124% dennej potreby

Napriek tomu za rok 2020 dodali FVE len cca 9% celkovej produkcie elektriny!

richie
23. červen 2021, 15:13

to blaha.p

Ked sa pozriem na aktualne data tak Nemecko ma poslednych par tyzdnov velke prebytky "predrazenej" FVE - pretoze musi platit "zmarenie" prebytkov (casto az zaporna cena na trhu), platit prenos tejto zbytocnej elektriny a naviac este doplacat dohodnutu cenu vyrobcom tejto"zbytocnej" elektriny (FVE).

Jednoducho, ked svieti slnko, tak maju vela elektriny, ktoru nevedia na trhu rozumne predat a ked prestane svietit tak uz jej maju malo a musia na trhu draho nakupovat.

Ano, jednoznacne by mali tych FVE postavit nasobne viac! ;)

Jan Stehlik
23. červen 2021, 14:48

Když nalejete společnostem stovky milard , které nemusí nést výnos , tak to skončí obrovským plýtváním . Hodnoty nepadají z nebe a někdo to bude muset zaplatit nějakou formou . Většinou to bývají daně a u nás se upřednostňují spotřební . Každý pochopí jaká cílová skupina doplácí na tyto daně .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se