Domů
Rychlé zprávy
Uhlí, nebo UHLi? Aneb uran, vodík, lithium – utopie, nebo realita?
Ad
Zdroj: ČSEF
Zdroj: ČSEF

Uhlí, nebo UHLi? Aneb uran, vodík, lithium – utopie, nebo realita?

Co si budeme povídat, Teamsů, Zoomů, webinářů a kamer máme všichni už plné zuby. Přestože je svět eventů pořád tak trochu vzhůru nohama, náš cíl je stále stejný – získat pro vás ty nejlepší a nejzajímavější spíkry ze světa energetiky a potkat se společně na jednom místě! Česko-slovenské energetické fórum se vrací opět do Bratislavy a snad i do starých dobrých časů, kdy ještě bylo zcela normální se potkat, vyměnit si zkušenosti a názory a být součástí energetické komunity.

Ve dnech 13.–14. října 2021 se v Bratislavě opět potkají špičky energetiky z České a Slovenské republiky. Během dvou dnů se sejde na pódiu na třicet řečníků   z různých oblastí energetiky, kteří budou diskutovat   v rámci čtyř bloků.

Diskuzi odstartujeme odpoledne 13. 10. a budeme mluvit například o tom, jak si namixujeme energetický mix, jaké jsou možnosti využití nových technologií, jak může pomoci rozvinout energetiku Modernizační fond, co znamená pro ČR konec spalování uhlí nebo jak ovlivní energetiku spuštění JE Mochovce (A dočkáme se vůbec spuštění v roce 2022?). Nemine nás ani téma Fit for 55 a co od balíčku můžeme očekávat.

Českou i Slovenskou republikou aktuálně rezonuje téma nového energetického zákona, a především na Slovensku i téma nového regulačního období. Legislativa nás proto nemine ani letos a bude se o ní mluvit především v druhém bloku konference. Zástupci regulačních úřadů, ministerstev a soukromé sféry si tak budou moci v přímém přenosu vyměnit své zkušenosti a postoje k této problematice.

Jaké jsou vize uvádění tzv. nové energetiky do praxe? Jsou na ni provozovatelé distribučních a přenosových sítí připraveni? A jaké vlastně budou nové obchodní modely?  Na tyto a další otázky budou odpovídat spíkři třetího bloku. Aktuálně, v roce 2021, probíhá transpozice Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2019/944 ze dne 5.  6. 2019 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou. Do popředí debaty se tak dostanou tzv. aktivní zákazníci, funkce agregace, role nezávislého agregátora, inteligentní měřicí systémy…

V neposlední řadě budeme diskutovat i o evropském jednotném trhu s elektřinou. Vytvoření jednotného evropského vnitřního trhu se silovou elektřinou (IEM, Internal Electricity Market) je již od počátku hlavním pilířem Energetické unie, a proto bude zajímavé se dozvědět o novinkách z hlavních projektů, které se dotýkají České a Slovenské republiky v této oblasti. Konkrétně budeme diskutovat, jak to vypadá s přeshraničními přenosovými kapacitami  v projektu CORE FB MC, a zda tedy můžeme očekávat zpuštění Flow base metody výpočtu kapacit, nebo třeba, jestli můžeme čekat zapojení Slovenské republiky do XBIDu dle anoncovaného termínu, a samozřejmě jaký dopad na trh mělo úspěšné spuštění projektu Couplingu mezi DE-AT-PL-4MMC. Řečníci obou států dále budou diskutovat například o vývoji integrace vnitrodenního trhu s regulační energií z pohledu ČR či o kapacitním mechanismu v Polsku a možnosti přeshraniční účasti.

Česko-slovenské energetické fórum není jen tak obyčejný event! Až skončí odborná diskuze prvního dne, přesuneme se do prostor Vodárenského muzea, kde nás čeká pořádně našlápnutý neformální networking a snad spolu konečně oslavíme konec téměř dvou let vyplněných onlinem!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
1. září 2021, 00:55

Možnosti nových technologií pro ČR a SR nejsou v oblasti energetického řešení státu vysoké, prakticky platí to samé co před 10 ti lety uhlí - jádro nebo dovoz. Slovensko si zvolilo jádro my dovoz.

Pavel Veselý
1. září 2021, 12:40

Doufejme, že nám Slovensko z EMO 3 a 4 v budoucnu nějaký výkon prodá a budou to mít od nás zaplacený. No hlavně , že Havlíček si trhá ústa s tendrem bez Rosatom. WEC opět posouvá spuštění těch dvou bloků, finančně je v domovském USA na 27 mld. USD investice. Kolik to bude stát u nás, to nám Halíček nějak zapomněl sdělit, že.

František Kusák
1. září 2021, 14:46

Nechte Havlíčka být. Asi kdyby mohl, tak už by stavěl. I s Rosatomem. Nechci zdržovat, ale všichni tři zbývající potenciální dodavatelé jsou velmi problematičtí. Takže raději nestavět, než stavět za každou cenu. A na ty zcela nové technologie nelze zatím spoléhat, vše je v laboratořích nebo ve zkušebním provozu s malým výkonem. Tak opravdu zbývá jen plyn. Ale i tady bychom měli hodit kostrou. I příprava

a stavba kogenerační plynové elektrárny není za týden. Odhaduji šest sedm let. A o plyn bude zájem, takže taky ho nemusíme dostat. Pak nevím, ale třeba jsem jen škarohlíd.

Jaroslav
5. září 2021, 12:41

něco na tom může být...stavět velké zdroje je problematické, deset let jsme zaspali ale nedělejme si iluzi 6 GW dělají uhelky, které musíme nahradit, pak tu jsou teplárny to je další nářez, pak tu je elektromobilita a to je zářez. Je to absolutní prasení, když se transformují výrobní kapacity el energie tak do toho cpát další spotřebu elektromobility je naprosto dementní

Carlos
1. září 2021, 21:09

Jestli UHLi nevím, ale umím si představit že to bude LiH a možná Líh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se