Ruský plynový gigant Gazprom pokračuje ve svých snahách o navýšení poptávky po zemním plynu v Číně. Přestože růst spotřeby plynu na čínském trhu v posledních letech nedosáhl dřívějších očekávání, Gazprom ve svém úsilí nepolevuje.

Posledním krokem k zajištění vyššího exportu plynu do Číny je dohoda o spolupráci mezi Gazporomem a čínskou státní společností CNPC při výstavbě plynových elektráren v Číně. Poslední kroky nutné k uzavření nové dohody, jež se bude rovněž týkat spolupráce v oblasti skladování zemního plynu, schválily obě strany při vyjednávání na konci minulého týdne.

Gazprom rovněž oznámil, že hodlá podporovat využívání zemního plynu jako paliva pro čínská vozidla. Čína v současné době sama přechází k zemními plynu zejména v oblasti hromadné dopravy.

Power of Siberia jde podle plánu

Na posledním jednání z konce minulého týdne došla řeč také na projekt plynovodu Power of Siberia, jehož výstavba probíhá podle vyjádření Gazpromu přesně podle plánu. Nové plynové propojeni mezi Ruskem a Čínou je výsledkem dohody uzavřené v květnu roku 2014, podle níž bude po dobu 30 let Gazprom dodávat novým plynovodem do Číny 38 mld. kubíků plynu ročně.

Přestože výstavba plynovodu probíhá podle plánu, jednání mezi Gazpromem a čínskou CNPC se v posledních měsících pohybuje zejména okolo ceny dodávaného plynu.

„Vyjednávání s CNPC bylo ovlivněno liberalizací ruského vývozu LNG, kdy naši čínští partneři zmínili možnost odebírání ruského plynu ve formě LNG, což mělo za cíl zatlačit na Gazprom v oblasti ceny,“ uvedl Vitaly Markelov z Gazpromu.

Zdroj úvodní fotografie: www.gazprom.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *