Plynárenský gigant Gazprom se dnes díky silnému růstu ceny svých akcií stal největší veřejně obchodovanou firmou v Rusku. Vystřídal tak na tomto postu bankovní společnost Sberbank. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách.

Cena akcií Gazpromu dnes na moskevské burze vzrostla o 12 procent na 241,65 rublu, což představuje nejvyšší úroveň od roku 2008. Tržní hodnota podniku tak dosáhla 5,62 bilionu rublů (zhruba dva biliony Kč), píše Financial Times.

Akcie Gazpromu výrazně posilují od poloviny května, kdy vedení podniku navrhlo zdvojnásobení dividendy. Minulý týden pak firma ohlásila novou dividendovou politiku, v jejímž rámci by měla během dvou až tří let začít akcionářům na dividendách vyplácet 50 procent svého čistého zisku.

Ilustrační foto

V letošním prvním čtvrtletí Gazprom zvýšil čistý zisk meziročně o 44 procent na 536 miliard rublů. Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *