Domů
Společnosti ve světě
Gazprom se stal největší veřejně obchodovanou firmou v Rusku

Gazprom se stal největší veřejně obchodovanou firmou v Rusku

Plynárenský gigant Gazprom se dnes díky silnému růstu ceny svých akcií stal největší veřejně obchodovanou firmou v Rusku. Vystřídal tak na tomto postu bankovní společnost Sberbank. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách.

Cena akcií Gazpromu dnes na moskevské burze vzrostla o 12 procent na 241,65 rublu, což představuje nejvyšší úroveň od roku 2008. Tržní hodnota podniku tak dosáhla 5,62 bilionu rublů (zhruba dva biliony Kč), píše Financial Times.

Akcie Gazpromu výrazně posilují od poloviny května, kdy vedení podniku navrhlo zdvojnásobení dividendy. Minulý týden pak firma ohlásila novou dividendovou politiku, v jejímž rámci by měla během dvou až tří let začít akcionářům na dividendách vyplácet 50 procent svého čistého zisku.

Ilustrační foto

V letošním prvním čtvrtletí Gazprom zvýšil čistý zisk meziročně o 44 procent na 536 miliard rublů. Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Martin Hajek
4. červen 2019, 10:49

Energetická politika EU slaví jeden úspěch za druhým.

Milan Vaněček
4. červen 2019, 11:45

Překvapuje mě že Vy, tak informovaný, vypouštíte takové propagandistické zkraty. Pustťe si třeba na Youtube : Most valuable companies in the world

a uvidíte, že Gazprom už byl v letech 2006 i 2008 (je to tam po měsících) 3. nejhodnotnější firmou světa (v té době se "experti" Energiewende posmívali, energetická politika EU neexistovala).

Jinak od roku 2017 už jsou v prvé desítce jen USA a Čína.

Tož tak.

Jan Veselý
4. červen 2019, 12:06

Před pár lety mě překvapilo, když bylo v TOP 10 5 firem, které nemají jako jádro byznysu výrobu zboží (Apple, M$, Google, Facebook, Amazon), dneska se k nim ještě přidali Berkshire Hethaway, Alibaba a Tencent a první výrobní firma jsou drogisti J&J na 9. místě.

Jan Veselý
4. červen 2019, 12:03

Dal jsem si s tím 5 minut práce, takže jsem to přepočítal, že tržní kapitalizace Gazpromu je aktuálně ~86 miliard USD. Pěkné číslo, jenže ve srovnání s takovým Vestasem (~105 miliard USD) nebo Ørstedem (~224 miliard USD) jsou to šňurkaři. Hlavně, když mají třetinovou tržní hodnotu než před pár lety.

Ondra
4. červen 2019, 12:16

Tyhle čísla se mi nějak nezdály tak sem si dal 5 minut práce a zjistil sem že tržní kapitalizace Ørsted je cca 222 miliard dánských korun (!) takže asi 34,5 miliard USD :) U Vestas platí to samý takže 107 miliard DKK takže asi 16 miliard USD. Přiště to chce dávat větší pozor :)

Tak nevim kdo je tady šňurkař

Jan Veselý
5. červen 2019, 12:50

Mea culpa, mea culpa maxima :-(

Aspoň, že je pravda to, že Gazprom splasknul na 86 miliard USD z maxima 340 miliard v roce 2008.

Loudil
4. červen 2019, 16:52

Tržní kapitalizace je jedna věc, celkové tržby druhá. Třeba v roce 2017 byly v tržbách z pěti největších světových firem tři čínské, zbylé dvě byl US Walmart a japonská Toyota. V budoucnost Gazpromu věřím, jednak má největší zásoby plynu na světě a jednak Čína zahájila nedávno odklon od uhlí a její spotřeba plynu roste ročně o 30 %. Takže nový velký trh na obzoru, zvláště když si Trump zřejmě právě uzavírá čínský trh pro LNG z USA.

Carlos
4. červen 2019, 19:48

Ano, tržní kapitalizace není všechno, Důležitá je třeba také hodnota majetku v podobě budov, skladových zásob, hotovosti, akcií jiných firem a pohledávek. Tržby jsou jistě zajímavé, ale asi ten nejméně vypovídající ukazatel, jaký můžete najít. Proč? Protože říkají jenom kolik hmoty fabrikou protáhnete a kolik za ni utržíte, neříká to nic o efektivitě ani udržitelnosti výroby a podniku ani o zájmu o něj.

Pokud se podnik dostane do stavu že dlouhodobě (nemluvím o měsících či letech), není schopen generovat zisk, tak možná bude přežívat na úvěrech a podobně, ale dříve či později skončí. Nebude mít na údržbu ani na budoucí rozvoj. Představte si výrobce sekaček který má stroje, a prodává 10000 sekaček, prodá 9900 ze kterých má zisk v hodnotě 3 sekaček, a každý rok vyrábí 10000 sekaček. Takový podnik, byť by každá sekačka měla hodnotu 10 000Kč, otočil tedy ročně 9 900 tis. Kč. a získal 30 tis. Kč, je ideální na ocenění strojů, budov, materiálu a prodeji, takovéto podnikání nemá smysl! Přestože má relativně velký obrat.

Loudil
4. červen 2019, 23:04

Tak s tím souhlasím. I malá firma generující nepřetržitý zisk je na tom lépe, jak obr mající tržby 100 x větší a přitom tak mizerně vedený, že přežívá jen díky dalším a dalším půjčkám, protože zisk nevykazuje. Docela mne baví sledovat, jak si v toto směru vede Tesla pana Muska. Pan Musk je velký vizionář , má dobré nápady, ovšem Tesla je jen málokdy v zisku , většinou generuje ztráty. Nyní proti ní začínají brojit v oboru elektromobility takoví staří giganti jako VW, kteří ovšem trvalý zisk generují. Jsem zvědav jak to dopadne ,zda Tesla souboj ustojí či nikoli. Její akcie zatím jen padají.

Jan Veselý
5. červen 2019, 13:03

Tesle a Elonu Muskovi fakticky nezbývá dělat nic jiného než to, co dělá. Musí relativně rychle nechat vyrůst výrobu z ničeho na alespoň ~2 miliony aut/rok, jinak se nebudou schopni etablovat jako jedna z významných automobilek.

Opravdoví finanční analytici to popisují jasně. Na každém autě mají 25-30% marži, což je v automobilovém světě unikátní. Jenže veškerý tenhle zisk a ještě něco navíc investují do vývoje a do rozšiřování výrobních kapacit. Ta ztráta není proto, že by ty peníze prožrali, oni je proinvestovali. Musí se dostat přes milion aut za rok, aby všechny ty investice rozpustili v dostatečném obratu. Pak budou nehorázně ziskoví.

Giganti jako VW mají oproti Tesle několik nevýhod. Hlavně proto, že jsou to giganti s obří byrokracií, která je pomalá. Navíc je zde významná část firmy, která té změně klade překážky (a.k.a. petrolheadi). Takže teď VW řeší stejný problém (dodávky dostatečného množství baterií), který Tesla už řeší někdy od roku 2014.

Jan Veselý
5. červen 2019, 13:08

Největší firma na světě je Amazon, Taky proto, že filosofií Jeffa Bezose je, že kašle na dividendy akcionářům a veškerý zisk místo toho reinvestuje zpět do firmy.

Až ho jednou akcionáři přehlasují a začnou si porcovat tučné zisky, začne Amazon stagnovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se