Německé energetické společnosti innogy loni klesl čistý zisk téměř o polovinu na 778 milionů eur (19,8 miliardy Kč). K poklesu přispěly odpisy u aktivit v Británii, oznámila dnes firma, která působí i v České republice.

innogy je podle tržní hodnoty největší energetickou firmou v Německu. Podnik se předloni oddělil od mateřské skupiny RWE, zahrnuje obnovitelné zdroje energie, energetické sítě a maloobchodní aktivity, zatímco RWE se soustředí na konvenční zdroje energie.

RWE nyní v innogy vlastní podíl 76,8 procenta. O víkendu však ohlásila dohodu s konkurentem E.ON, která povede k rozdělení innogy. E.ON v rámci dohody získá aktivity innogy v oblasti energetických sítí, zatímco RWE bude mít aktivity innogy i E.ON v oblasti obnovitelných zdrojů energie. RWE rovněž získá v E.ON podíl 16,7 procenta.

Investoři zprávu o této dohodě vítají, akcie innogy, E.ON i RWE dnes zamířily výrazně vzhůru. Souhrnná tržní hodnota těchto tři podniků tak podle agentury Reuters vzrostla o zhruba šest miliard eur.

Billboard innogy v německém Dortmundu. Zdroj: innogy
Ilustrační foto

Generální ředitel innogy Uwe Tigges uvedl, že vedení i dozorčí rada plánovanou transakci důkladně přezkoumají.

„Ujišťujeme, že v centru naší pozornosti zůstanou zájmy zaměstnanců a akcionářů,“ prohlásil.

Dohodu ještě musejí schválit regulační úřady. Mluvčí německého kartelového úřadu dnes uvedl, že je příliš brzy na vyjádření ohledně možných překážek pro realizaci transakce.

Elektrárenské firmy v Německu jsou nuceny hledat způsob, jak zůstat v zisku v situaci, kdy vláda kancléřky Angely Merkelové po katastrofě jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011 rozhodla, že Německo se energie z jádra postupně zcela vzdá. Země se zaměří právě na elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Štítky: innogyNěmecko

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *