RWE by si měla ponechat majoritní podíl v innogy, tvrdí největší akcionář společnosti poté, co německá společnost oznámila, že zvažuje nabídky za svůj 76,8% podíl. Dle agentury Reuters zvažuje RWE i výměnu svého většinového podílu za menšinový podíl v nové nadnárodní entitě.

RWE do nově vytvořené společnosti innogy v roce 2016 vyčlenila perspektivní aktiva – obnovitelné zdroje energie, distribuční sítě a prodej. RWE si ponechala zbylá aktiva – plynové, uhelné a jaderné elektrárny a uhelné doly. Potom, co se akcie innogy začaly obchodovat na frankfurtské burze, byla jejich hodnota vyčíslena na 20 miliard eur (541 miliard korun, při tehdejším kurzu), což byl více než dvojnásobek tržní kapitalizace RWE.

Současná tržní kapitalizace innogy dosahuje 19,1 miliardy eur (486 miliard korun) a RWE zvažuje prodej celého, nebo části svého podílu.

Agentura Reuters uvádí, že RWE jednala s francouzskou společností Engie a italskou společností Enel o případné dohodě o swapu aktiv, ve které by RWE nabídla většinový podíl v innogy za menšinový podíl v nové nadnárodní entitě.

„Jsme pro to, aby si RWE ponechala většinový podíl v innogy. Pro RWE je innogy důležitým zdrojem zisku,“ uvedl Ernst Gerlach, stojící v čele spolku sdružujícího komunální akcionáře RWE (VkA), kteří dohromady drží zhruba 23% podíl v RWE.

„Menšinový podíl v zahraničí bychom velmi důkladně zkoumali, RWE nebyla vždy úspěšná se svými aktivitami mimo Německo,“ dodal Gerlach.

Další společnosti, které by mohly mít zájem o celý podíl v innogy nebo jeho část, zahrnují španělskou společnost Iberdrola a australskou banku Macquarie, která se dlouhodobě zabývá investicemi do evropských energetických aktiv.

Kvůli finanční nedisciplinovanosti innogy opustil na začátku ledna křeslo v jejím čele dlouhodobý ředitel RWE, Peter Terium. Ředitelem innogy se stal ihned po založení společnosti. Vyšší investice innogy měly za následek snížení předpokládaného zisku společnosti v odvětví distribučních sítí, obnovitelných zdrojů a prodeje v roce 2018.

innogy oznámí výsledky za rok 2017 příští týden, v pondělí 12. března. RWE své výsledky oznámí o den později.

Štítky: RWEinnogy

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *