Domů
Společnosti
EXPO2017: Bronzoví Češi zaujali odborníky i veřejnost

EXPO2017: Bronzoví Češi zaujali odborníky i veřejnost

Česká účast na mezinárodní specializovaně výstavě EXPO ASTANA 2017, která se zaměřila na budoucnost energetiky, přinesla dvojí úžitek. Češi se jednak neztratili na přehlídce 115 zemí a 22 organizací v oboru, který hledá nové trendy a příležitosti pro příští léta, a za druhé předvedli nápaditou expozici, která přitáhla více než 500 000 návštěvníků. Toto číslo, které dokládá, že se českým směrem vydal každý osmý host EXPO, zdaleka překonalo očekávání týmu kolem komisaře Jana Krse.

„Česká účast v Astaně si připsala hmatatelný úspěch v podobě bronzové sošky v nominaci Pojetí tématu výstavy Energie budoucnosti, a to v kategorii pavilonu do 400 metrů čtverečních,“ zdůraznil ředitel českého pavilonu na EXPO Astana Bohumil Bochňák. Bronz připadl Čechům za koncept pavilonu s mottem Důmyslnost řešení. Zlato v této kategorii získalo Finsko, stříbrnou medaili má Singapur.

„Český pavilon stál především na technologiích, které Češi běžně uplatňují doma i v zahraničí,“ doplnil Jan Krs, komisař české účasti na EXPO.

Tříměsíční pobyt české expozice a zároveň historicky první českou účast na mezinárodním specializovaném EXPO zajistilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Praktický dopad pobytu v kazašském hlavním městě přináší uzavřené a rozjednané zakázky pro české vývozce a posílení české technologické image v řadách světové energetické elity.

„Českou účastí na EXPO jsme zabodovali na 150 procent. Česko se specializovaného EXPO účastní poprvé, neměli jsme proto zkušenost, takže jsme byli co do očekávání minimalističtí. Laťku jsme vytáhli hodně vysoko – ocenění nápadu pavilonu, obrovská návštěvnost, také úspěšné představení českých podniků,“ zhodnotil akci komisař Jan Krs.

Což podtvrzuje, že Češi mají světu co nabídnout. „Zaujali jsme nejen naším technologickým potenciálem, ale pomohli zároveň ke konkrétním výsledkům v podobě uzavřených a rozjednaných kontraktů,“ doplnil koordinátor podnikatelského programu František Masopust.

Energetická světová špička na jedné adrese

Češi mají v energetice dobrý zvuk, a v Kazachstánu tuto pověst podtvrdili. Kromě konferencí a prezentací firem v českém pavilonu se zapojili do expertních diskuzí. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba vystoupil na klíčovém Eurasijském energetickém fóru KAZENERGY, které na závěr EXPO shrnulo směřování budoucího energetického vývoje. Koliba představil stav tuzemské energetiky, přiblížil představy o „zelené“ ekonomice a využití bezemisních zdrojů.

„Podle prognózy Harvardské univerzity může nárůst celosvětové spotřeby energie dosáhnout 30 až 50 procent v průběhu následujících 25 let. V mnoha zemích povede navyšování kapacit k růstu cen elektřiny a negativně se odrazí na ekologii,“ uvedl Koliba.

Prvním krokem v řešení problematiky emisí oxidu uhličitého do atmosféry by proto mělo být zvyšování efektivity existujících tradičních systémů. Energetická efektivita se tak stává investicí do budoucnosti.

Kazaši chtějí české technologie

České technologie zabodovali u Kazašské vlády. Ta si pro budoucí rozvoj země vybrala dvě české technologie představené na EXPO. Konkrétně jde o technologii termického zpracování odpadů od společnosti Hedviga Group a elektrobus od Škody Electric. První z nich má referenci v Londýně, je považována za revoluční a v Kazachstánu zaujala organizátory a ministerstvo energetiky. Jeho delegace už navštívila výzkumné centrum Hedvigy v Bludovicích u Nového Jičína.

Elekrobusy Škody Electric jsou zajímavé pro Kazachy zase tím, že Astana stojí na píscích a obtížně by se zde budovalo metro. V plánech vedení hlavního města je výstavba nadzemního metra se stanicemi, které jsou od sebe velmi vzdálené. Spojení mezi nimi by mohli zajišťovat právě elektrobusy.

Velkou příležitostí pro české firmy v  Kazachstánu je také modernizace tamních uhelných elektráren. Škoda Praha, která na EXPO prezentovala svoji referenční zakázku – uhelnou elektrárnu bez komínu Ledvice, byla proto přizvána k jednání ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka s kazašskými partnery. Češi uspěli i ve vodní energetice v regionu. Hned zkraje výstavy podepsal dohodu s kyrgyzským partnerem český výrobce vodních turbín společnost Mavel z Benešova. Jde o kontrakt na dodávky ve výši až dvou milionů EUR.

Letadlo, turbína, elektrárna

Dominatou českého pavilonu bylo letadlo na elektrický pohon společnosti Evektor, dalšími exponáty se staly funkční trubína pro malé vodní elektrárny z Mavelu, model modernizované uhelné elektrárny Ledvice společnosti Škoda Praha, fotostěna největší české převodovky ve světě od společnosti Wikov nebo, elektrokolo SilverGo značky AGOGS a další. Plzeňské vědecké centrum Techmania představilo experimentální stanici pro zvídavé. Ta prostřednictvím interaktivní expozice zajistila program pro malé návštěvníky, u kterého se bavili i rodiče.

Do Kazachstánu odjelo z Česka 15 kamionů, 5000 kilometrů dlouhá cesta cesta jim zabrala tři týdny. Další tři týdny se čekalo na jejich odbavení na kazašské celnici. Plocha české expozice sice představovala necelých 400 metrů čtverečních. Díky tří patrové kontrukci se z ní však vytěžil maximum – 470 metrů čtverečních pro výstavní prostor a dalších 300 pro konferenční a restaurační část. Pro českou restauraci Český les, která sloužila místem pro neformální setkání a zvala příchozí na tradiční českou kuchyni, bylo dovezeno 450 třicetilitrových sudů piva Budvar. Vypilo se do poslední kapky, v poslední den výstavy dokonce pivo došlo.

V hledáčku politické reprezentace

První limuzína, která projela branami EXPO, patřila českému prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten se zúčastnil slavnostního zahájení výstavy a oficiálně spustil českou technologickou přehlídku. Šéf rezortu průmyslu a obchodu, ministr Jiří Havlíček, navštívil EXPO davkrát, v polovině čevence a v půli srpna. Do kazašské metropole vedl pokaždé podnikatelské mise, diskutoval o vzájemných hospodářských vztazích na byznys forech.

Na bilaterálních jednáních jednal se zástupci zahraničních delegací a se členy kazašské vlády o možnostech zapojení českých technologií do modernizace průmyslu a energetiky v zemi, která se hodně zajímá o inovace. Při druhé návštěvě přivítal Havlíček v českém pavilonu rovněž Alexandra Vysokinského, vicegubernátora ruské Svedlovské oblasti, která je pro Česko významným obchodním partnerem. Na český den na EXPO v půli července přicestoval předseda Senátu Milan Štěch, do domácího pavilonu dále zavítal ministr justice Robert Pelikán, náměstek ministra zahraničí Miloslav Stašek, či předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Martin Kolovratník a další.

Protokol přijetí zahraničních hostů vypovídá pro změnu o návštěvě ministra průmyslu a investic Velké Británie Grega Handse, vicepremiéra ruské vlády Arkadije Dvorkoviče, náměstků ministra průmyslu a obchodu Ruska Georgije Kalamanova a Alexandra Morozova. Nechyběly ani delegace ministerstva národního hospodářství a rozvoje Maďarska, ministerstva životního prostředí Polska a nespočtu národních oficiálních reprezentací, které denně proplouvaly českým pavilonem.

Rekordní „malé“ EXPO

Den před uzavřením bran EXPO prohlásilo vedení Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE)

specializované EXPO v Astaně, tzv. „malé“ EXPO, za dosud největší jak počtem zúčastněných zemí a mezinárodních organizací, tak počtem doprovodných akcí. Za tři měsíce se uskutečnilo na výstavišti přes 3500 kulturních a odborných akcí a konferencí. Branami výstaviště prošly téměř čtyři miliony návštěvníků.

V průběhu akce ji navštívilo 40 hlav států z celého světa, včetně českého prezidenta Miloše Zemana, spolu s nimi devět nejvyšších představitelů mezinárodních organizací a 75 ministrů a státních tajemníků z více než 50 zemí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se