Domů
Společnosti
Inspirace pro rozdělení ČEZu? Rozdělit by se mohla i francouzská EDF
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Inspirace pro rozdělení ČEZu? Rozdělit by se mohla i francouzská EDF

Francouzskou energetickou společnost EDF podle zdrojů agentury Reuters zřejmě čeká rozdělení obdobně, jako tomu bylo u německých energtik nebo jak plánuje česká vláda se společností ČEZ. Jednou z možností je oddělení jaderných aktiv, která by vlastnil a případně i reguloval stát. Francouzský prezident Macron se již dříve vyjádřil pro rozdělení EDF.

Zdá se, že se v Evropě schyluje k dalšímu dělení významné energetické společnosti. Podle informací agentury Reuters se tímto scénářem pro EDF vážně zaobírá francouzská vláda s tím, že jedním ze scénářů je oddělit jaderná aktiva od zbytku společnosti. Zejména tato aktiva totiž budou v dalších letech pod velkým tlakem na dodatečné náklady na údržbu a modernizaci.

Přitom aktuální stav společnosti není ideální, kromě prodlužovaných odstávek jaderných bloků, které pochopitelně snižují zisky společnosti, a vyhlídek na vysoké výdaje se EDF rozhodla k výstavbě dvou bloků jaderné elektrárny Hinkley Point C. Zejména s ohledem na modernizaci a obnovu starších jaderných elektráren čelí EDF podle propočtů výdajům kolem 100 mld. EUR do roku 2030, což je cca 3x více, než je tržní valuace celé firmy.

Budova EDF, ilustrační obrázek
Budova EDF, ilustrační obrázek

Zajímavostí je, že francouzská vláda údajně uvažuje i nad regulací výroby elektřiny v jaderných elektrárnách, obdobně jako jsou regulována distribuční aktiva. Již nyní má společnost zákonnou povinnost prodat čtvrtinu své elektřiny z jádra za cenu 42 EUR. Dá se tedy předpokládat, že by se poměr prodávané elektřiny za tuto cenu mohl zvýšit.

V návaznosti na oznámení možného rozdělení se zvýšila cena akcií společnosti již o cca 8 % a během pátku překročila cenu 11 EUR.

Stejně jako EDF má i ČEZ před sebou v případě dostavby bloků významné investice. V EDF se tak objevila další možnost inspirace pro případné rozdělení společnosti. V souvislosti s ČEZ je totiž za pravděpodobnou uváděna taktéž varianta oddělení jaderných aktiv, ze které by byly vykoupeni minoritní akcionáři.

„Skupina ČEZ se rozdělí na dvě části, z nichž jedna bude obsahovat veškerá existující jaderná aktiva, která jsou v provozu, a v druhém kroku Česká republika vykoupí podíly minoritních akcionářů v části obsahující jaderná aktiva. Část společnosti ČEZ vlastnící jaderná aktiva bude rovněž 100% vlastníkem SPV (speciálně vytvořené projektové společnosti, pozn. red.),“ konstatuje analýza, kterou získal web hlidacipes.org na základě veřejného přístupu k informacím.

Inspirací může být EDF i z toho důvodu, že rozdělení ČEZu je pravděpodobně otázkou, která se musí vyřešit až v delším horizontu v souvislosti s dostavbou jaderného zdroje v ČR. U EDF se dá s ohledem na její tržní pozici a množství vyžadovaných nákladů předpokládat včasnější řešení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se