Domů
Společnosti
Rozdělení EDF postupuje, ministr pro energetiku potvrdil jednu z variant
Francouzský ministr pro energtiku

Rozdělení EDF postupuje, ministr pro energetiku potvrdil jednu z variant

Francouzská vláda jako jednu z možností rozdělení státního podniku EDF zvažuje čisté oddělení pouze jaderných elektráren. Pro agenturu Reuters to během včerejšího dne potvrdil  francouzský ministr pro energetiku Nicolas Hulot. Oddělení pouze jaderných elektráren je možností zvažovanou i pro případné dělení ČEZu.

Dělení energetických společností je trendem, který nelze v energetickém odvětví přehlédnout zejména díky rozdělení dvou hlavních evropských energetických společností – RWE a E.ON. Nicméně nad možností rozdělit energetické společnosti se uvažuje i v dalších zemích, jako je Česká republika, Francie nebo Estonsko. Každá ze zemí má nicméně jiné důvody.

Podle posledních informací agentury Reuters je v případě francouzské EDF na stole hned několik možností. Jednou z nich je i vytvoření nové společnosti, která by provozovala pouze jaderné zdroje, které jsou hlavním důvodem pro dělení společnosti EDF. Jejich provoz totiž v dalších letech bude nadměrně nákladný, zejména co se týče údržby a modernizace stárnoucího portfolia jaderných zdrojů.

Flamanville
Další EPR k jaderné elektrárně Flamanville ve Francii nejsou prioritou

Již od loňského roku je téma rozdělení EDF na stole francouzské vlády. Přesto nebylo uveřejněno mnoho informací o tom, které z variant se aktuálně diskutují. Proto je potvrzení jedné z variant významné. 

Zřejmou inspirací pro dělení energetických společností jsou bezpochyby již zmíněné německé společnosti. Nicméně výchozí situace společnosti E.ON a RWE byla naprosto odlišná.

Ať už z pohledu dopadu Energiewende spolu s odstavováním jaderných reaktorů nebo z tržního pohledu, kdy se v době rozhodování o rozdělení společností ceny elektřiny na velkoobchodních trzích významně propadaly. Nelze proto bez dalšího využít stejné postupy, jako využily již zmíněné dvě společnosti.

Nové reaktory EDF ve Francii nejsou prioritou

Nicolas Hulot zároveň potvrdil, že v současné době není prioritou výstavba dalšího reaktoru typu EPR ve Francii, jak dříve naznačoval generální ředitel společnosti Jean-Bernard Levy.

{„country“:“FR“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-01-16″,“to“:“2018-01-22″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Francii“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-01-16″,“end_date“:“2018-01-22″}

Snaha EDF se tedy bude muset obrátit na export reaktorů. To ostatně potvrzuje i nedávné prohlášení britské dceřinné společnosti EDF Energy, která pro další britské reaktory slibovala cenu až o čtvrtinu nižší. 

Prioritou je podle Nicolas Hulota nadále rozvíjet obnovitelné zdroje energie a postupně snížit podíl výroby elektřiny z jaderných elektráren až na 50 % na celkové výrobě elektřiny.

Štítky:RWE
E.ON
EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
23. leden 2018, 16:23

Akorát trapné akciové spekulace.

Jsem zvědavý jak se bude určovat cena té jaderné části určené k prodeji pouze francouzskému státu, nejspíš hlavně na základě úplatků pro Makronovce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se