Domů
Společnosti
Škoda JS dosáhla vloni zisku 235 mil.Kč při tržbách 4,1 mld. Kč
Reaktorová část 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce, na technologiích se významně podílí i Škoda JS (zdroj Slovenské elektrárne).

Škoda JS dosáhla vloni zisku 235 mil.Kč při tržbách 4,1 mld. Kč

Společnosti
1 komentář
6. květen 2019, 14:49
ČTK

Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, vykázala loni zisk před zdaněním 235 milionů Kč při tržbách 4,1 miliardy Kč. Hrubý zisk podle mezinárodních účetních standardů IFRS byl meziročně o 27 procent nižší, tržby klesly o 13 procent. Firma dlouhodobě vykazuje výsledky srovnatelné s loňskem, hospodaření za rok 2017 bylo mimořádné. Kvůli nedostatku tuzemských příležitostí se musí stále více orientovat na export do 14 zemí. Loni tvořil 68 procent. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a generální ředitel Vladimír Poklop. Škoda JS si udržela 1100 lidí a loni vykázala už 19. ziskový rok v řadě.

Podnik získal nové kontrakty za 4,1 miliardy, což bylo srovnatelné s rokem 2017, ale o 21 procent více než loni plánoval. Přijaté zakázky zajišťují práci až do konce roku 2021. Byly mezi nimi například výroba vnitřních části dvou reaktorů EPR pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point a funkční testy ve slovenské elektrárně Mochovce.

Podle ředitele Poklopa firma uspěla na nových zahraničních trzích a posílila spolupráci s významnými světovými partnery, jako je francouzský koncern Framatome.

Hlavní výhodou firmy je, že stojí na inženýringu, výrobě i servisu, jejichž podíl se každý rok mění podle zakázek, ale dlouhodobě zajišťuje stabilitu tržeb i zisku, uvedl Poklop. Loni firma inkasovala nejvíce, 67 procent, z inženýringu, tedy modernizace a budování jaderných zdrojů.

Hlavním projektem zůstala dostavba slovenské elektrárny Mochovce. Na třetím bloku skončily přípravy pro uvedení do provozu a na čtvrtém bloku se budou zahajovat zkoušky. Pokračovala záměna systému kontroly a řízení maďarské jaderné elektrárny Paks a projekty modernizace ukrajinských jaderných elektráren.

Servis se na loňských tržbách podílel 19 procenty. Šlo hlavně údržbu primárních okruhů elektráren TemelínDukovany. Zbylých 14 procent zajistila výroba, jejíž propad se nejvíce projevil na meziročním poklesu tržeb Škody JS. Zahrnovala vlastní i licenční kontejnery pro skladování použitého paliva, řídící regulační prvky pro reaktory VVER a zahájení přípravných prací pro vnitřní části tlakové nádoby pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point.

„Výroba bude další tři roky posilovat na 25 procent tržeb i více,“ řekl Poklop.

Škoda JS plánuje, že i letos udrží loňské tržby. Firma, která byla generálním hlavních jaderných částí elektráren Temelín a Dukovany a trvale zajišťuje jejich servis, podle Poklopa loni opět prokázala, že s dalšími českými firmami z oboru posiluje know-how a připravenost podílet se na nových projektech v české energetice.

„Byl připraven reálný harmonogram přípravy budování nových jaderných zdrojů, v němž bude rok 2019 velmi důležitý,“ uvedl.

Poklop dodal, že je zásadní potvrdit finanční model a pozici investora, tedy smlouvu mezi státem a ČEZ. Do 20 let postupně skončí uhelné elektrárny, které se dnes na výrobě elektřiny podílejí více než polovinou.

„Jediným bezemisním zdrojem, který může většinu tohoto výpadku reálně nahradit, jsou jaderné elektrárny,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
6. květen 2019, 16:21

Škoda JS je součástí ruské strojírenské společnosti OMZ a proto u nás "musí trpět" na politickou objednávku. Třeba placení zakázek do zahraničí ....atd. Vypadá to, že pro některé lidi u nás má tato společnost přímo "lepru". Přesto já této společnosti přeji co nejlepší výsledky a úspěchy, aby tam bylo jejích 1100 zaměstnanců vždy spokojeno a dobře placeno. Myslím, že subdodávky by mohly být dobré i v budoucnu , když se rozvine spolupráce s Rosatomem. Začínají se stavět dva reaktory VVER v Bangladéši, čtyři v Turecku, čtyři v Egyptě, čtyři v Číně a dva v Maďarsku ,možná ?? jeden ve Finsku, plus další reaktory přímo v Rusku. Tady bude v období 2020 - 30 jistě co dodávat ! Jde o 17 reaktorů + ty domácí ruské.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se