Domů
Technologie
Evropská unie podepsala s Japonskem dohodu o spolupráci v oblasti jaderné fúze

Evropská unie podepsala s Japonskem dohodu o spolupráci v oblasti jaderné fúze

Komisařka pro energetiku Evropské unie Kadri Simsonová podepsala společné prohlášení s Japonskem o spolupráci v oblasti jaderné fúze. Simsonová podepsala smlouvu jménem Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom). Za japonskou stranu podepsal smlouvu japonský velvyslanec v EU Kazuo Kodama.

Evropská unie je klíčovým hráčem v projektu ITER, který je ve výstavbě ve francouzském Cadarache. ITER je mezinárodním projektem, který má za cíl postavit největší jaderný fúzní reaktor na světě.

Japonci se zabývají třemi projekty, které se všechny nacházejí v Japonsku, včetně projektu Sattelite Tokamak nebo JT-60SA, který je považován za největší a nejpokročilejší tokamak na světě.

JT-60SA by měl dosahovat plazmatických teplot srovnatelných s teplotami, které se mají vyskytovat v ITER. JT-60SA se ITERu podobá použitím supravodivých magnetů, které omezují a řídí plazma, a chladicím systémem kapalného hélia, který magnety ochlazuje na -269 °C. Hlavním rozdílem mezi JT-60SA a ITERem je jejich velikost. JT-60SA má v průměru 12 metrů a to je přibližně poloviční hodnota oproti ITERu.

JT-60SA, který je svým návrhem nejblíže ITERu, bude základem pro modelování, aby vědcům pomohl připravit začátek jeho činnosti v co největší možné míře. Jakmile bude ITER spuštěn, zaměření výzkumu JT-60SA se pravděpodobně posune směrem k přípravě na následující generaci fúzních reaktorů. Další výzkum se zaměří na demonstraci a optimalizaci ustáleného provozu pokročilých plazmatických konfigurací.

Přechod na dekarbonizovanou společnost šetrnou ke klimatu je jednou z klíčových výzev moderní doby. Hlavní složkou je vytvoření rozmanitého, bezpečného a klimaticky šetrného mixu energií. Cílem výzkumu v oblasti jaderné fúze je dosáhnout tohoto cíle vývojem slibné technologie jaderné fúze jako čistého a bezpečného zdroje energie pro budoucnost,“ uvedla Evropská komise ve svém prohlášení.

Zdroj úvodní fotografie: Evropská komise

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Hendry
13. březen 2020, 21:33

Doplněk k článku: výstavba tokamaku JT-60SA končí letos a v záři letošního roku je plánováno první plazma … v případě tokamaku ITER by měla výstavba skončit v roce 2025 (dle současného plánu) a ve stejném roce by zde mělo být vytvořeno také první plazma.

JE
14. březen 2020, 11:46

Nas "nevědce" ale nezajímá kdy bude první plasma nas zajímají kdy budou první MW a to bude asi za velmi dlouho, když se budou stavět nové bloky JE.

pr
14. březen 2020, 17:22

Držíme vědcům pěsti. Do doby než jim ale bude dávat ekonomický smysl provoz následných zařízení se ale raději budu spoléhat na náš stávající fůzní reaktor. Zatím jsou jeho výsledky chvályhodné. Na rozdíl od dodnes ekonomicky nefunkčních jaderných reaktorů. Také mne však děsí přílišný výkon na jednom místě v případě fůze. Bude zapotřebí značného záložního a regulačního výkonu.... jak známé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se