Brněnské teplárny mají nový akumulátor tepla zhruba za 40 milionů korun. Městské firmě pomůže lépe regulovat horkovodní soustavu. Vznikl přestavbou nevyužívaného zásobníku pro lehké topné oleje na druhou akumulační nádrž. Teplárny mohou nyní ve dvou nádržích ukládat tolik tepelné energie, kolik dokáže pokrýt denní tepelnou potřebu přibližně 17.000 domácností, řekli dnes novinářům zástupci městské firmy. Roční úsporu firma vyčíslila na sedm milionů korun.

Obě nádrže teplárny Červený mlýn mají dohromady využitelný objem téměř 10.000 metrů krychlových akumulační vody. Je to třikrát více, než jaký je objem blízkého plaveckého stadionu za Lužánkami.

V akumulátorech je uskladněna voda, kterou teplárny ohřejí ve chvíli, kdy soustava zásobování teplem ji už není schopna odebrat.

„Takto se nám například bude lépe využívat tepelná energie, kterou jsme schopni vyrobit s maximální účinností v dané chvíli. Ale protože by ji celá síť již nemohla využít, prostě si ji uschováme na ranní špičky,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Během dne se spotřeba tepla mění, ráno je největší, během dne klesá a navečer opět stoupá.

„Jakmile kotle v ranní špičce nastartujete na optimální dodávku, nebylo by efektivní je během dne či v noci omezit. S možností uložit teplo do akumulátorů se tak výrazně zvýší efektivita celé soustavy,“ uvedl Fajmon.

Nové akumulátory jsou v nejmodernějším provozu brněnských tepláren Červený mlýn v Králově Poli. Při budování provozu v 90. letech se ještě počítalo s rezervní provozní možností využít i lehkého topného oleje jako záložního paliva.

V roce 2016 se vedení Tepláren Brno rozhodlo tuto dlouhodobě nevyužívanou nádrž přebudovat na druhý akumulátor tepla. Přestavbě předcházely pevnostní výpočty, defektoskopické zkoušky, projektování, úpravy a jednání s vlastníkem licence na vestavby akumulátoru chráněné patentem.

„Samotná rekonstrukce, která je nyní u konce, započala v červnu 2017. Vestavba nového akumulátoru je stejné konstrukce jako v původním akumulátoru. Výhodou je i to, že můžeme podle potřeby využívat obě nádrže současně, ale i jednotlivě,“ uvedl výrobní ředitel Tepláren Brno Václav Klíčník.

Teplárny Brno jsou městskou firmou. Loni získaly nové zákazníky. Jsou to školy, domy s pečovatelskou službou nebo některé developerské objekty.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *