Domů
Teplárenství
C-Energy Planá staví zařízení na energetické využití plastů, ročně vyrobí 40 TJ tepla
Teplovod Mělník-Praha

C-Energy Planá staví zařízení na energetické využití plastů, ročně vyrobí 40 TJ tepla

Firma C-Energy Planá začala stavět ve svém areálu v Plané nad Lužnicí zařízení pro ekologicky šetrné využití plastového odpadu. Investuje do něj 52 milionů korun. Zařízení bude spalováním plastů vyrábět teplo, a to podle firmy ekologičtěji než spalováním uhlí. Spustit ho chce firma v posledním letošním čtvrtletí. V příštích týdnech pak zprovozní C-Energy největší bateriové úložiště v Česku o výkonu čtyři megawatty (MW). ČTK to včera oznámil mluvčí firmy Miroslav Beneš.

Zařízení na využití plastového odpadu má podle firmy moderní technologii spalování, takže výroba tepla z této jednotky bude ekologičtější než při běžném spalování uhlí. Jen v Plané nad Lužnicí sníží produkci emisí o více než 13.000 tun ročně, uvedla firma. Zařízení na ploše asi 1200 metrů čtverečních vyrobí z 2400 tun nerecyklovatelného plastu 40.000 gigajoulů (GJ) tepla ročně pro potřeby průmyslových odběratelů C-Energy a měst Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí. Využije hlavně odpady, které vzniknou v průmyslové zóně Planá nad Lužnicí.

„Pro projekt jsme získali v červnu stavební povolení, byly zahájeny první stavební práce související s přípravou lokality pro umístění jednotky. Její spuštění je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku,“ uvedl jednatel C-Energy Planá Ivo Nejdl.

Zařízení má pomoci podle firmy v energetickém zdroji C-Energy Planá, který zásobuje teplem a energiemi obyvatele v aglomeraci Planá nad Lužnicí – Sezimovo Ústí – Tábor, pomoci snížit emise příští rok emise až o 8800 tun oxidu siřičitého, 4300 tun oxidu uhelnatého a 200 tun pevných částic ročně. Podle Beneše najde typ tohoto zařízení v budoucnu využití v nemocnicích, menších obcích, čističkách odpadních vod či průmyslu, protože značná část jejich plastových odpadů dosud není vhodná pro další zpracování a stovky tisíc tun plastů se vozí k likvidaci do spaloven v Praze a Brně.

Skupina C-Energy investovala do modernizace svého energetického zdroje v Plané nad Lužnicí od roku 2012 přes dvě miliardy korun. Energii vyrábí dva nové uhelné kotle s odsířením, každý o parním výkonu 40 tun za hodinu, plynový kotel s výkonem 15 tun za hodinu a čtyři plynové motory Rolls Royce se spalinovými kotli. Letos zde firma nainstaluje dva další motory Rolls Royce, které dosáhnou kapacity 12 MW každý.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Josef
29. srpen 2019, 15:43

Tomu se říká ekologický projekt 30 km od Temelína investovat 2 mld do zdrojů na fosilní paliva a ještě mluvit o ekologii. Za ty 2 mld by přece šlo postavit vedení z JETE a teplo dodávat bezemisně a naprosto ekologicky. Plasty se mohly pálit jinde...

Tom
30. srpen 2019, 07:23

O to by se ale v Temelíně vyrobilo méně elektřiny.

Martin Pácalt
30. srpen 2019, 08:24

Ne tak docela. Pokud u jaderné elektrárny snížíte výrobu elektřiny o 100MWe, získáte cca 250-300MWt tepelných (hrubá čísla).

petr
30. srpen 2019, 15:04

Zdravím všechny, ono je to tak trochu jinak. Jestliže za turbínou Temelína je ještě teplota okolo 75 - 80 C, pak vychlazení - kondenzaci vytvoří cca 20 C pro ohřev media pro horkovod, ostatní navýšení tepla pak jde s poměrem cca 1 kW elektřiny = 3 kW tepla.

Tedy v přechodném období je finální poměr skoro 1 : 4,5 a v zimě cca 1 : 3,3.

Základní problém je, že oba zdroje vlastní různé - konkurenční firmy, které se opravdu nemusí...

Pokoušel jsem se v konkrétním projektu dohodnout a prostě to politicky nejde... a basta

PETRIK
30. srpen 2019, 08:54

Jak dopadla obec Dukovany,radeji se odpojila od tepla JE ,nez by platila nehorazne ceny CEZu. V r.2017 si radeji postavila teplarnu na biomasu a obyvatele plati polovinu!!!! BRNO to radeji take vzdalo a investovali do sveho......CEZ ma porad malo,proto neustale vyvazi elektrinu na ukor zdravi nasich obyvatel...

Martin Pácalt
30. srpen 2019, 09:10

Rozhodně si ČEZ neidealizuju, ale můžete dát konkrétní čísla ceny tepla?

Martin Hajek
30. srpen 2019, 17:21

Je potřeba si uvědomit, že vekou část z prostředků do zdrojů v Plané by bylo potřeba investovat v každém případě. Jednak potřebujete záložní zdroj pro případ odstávky Temelína nebo horkovodu a jednak je část tepla v Plané dodávána do průmyslu v páře a tyto dodávky by nemohl horkovod z Temelína nahradit. Takže by rozhodně v případě výstavby roury nedošlo k úspoře 2 miliard v Plané. Ale třeba i na ten horkovod z Temelína dojde, až bude povolenka za 100 Euro a hlavně až bude také uhlíková daň na lokální topení plynem 100 Euro tak to nejspíš bude ekonomicky zajímavý projekt.

energetik
30. srpen 2019, 19:16

Postavil jsem něco podobného, ale menšího do rodinného domu na PETky, nechal jsem změřit emise a je to lepší než pálit papír nebo dřevo. Ale bohužel to není v ČR legální a ministerstvo životního prostředí nechce odpadní PET označit za palivo. Bohužel to není odpad z ropných lagun který označit za palivo a prodávat lidem nebyl problém.

Martin Hajek
1. září 2019, 22:17

Jakým lidem se prosím prodával odpad z lagun? Už to přestaňte hulit, nedělá vám to dobře...

Carlos
1. září 2019, 22:47

Je to tak deset let co byla aféra s nějakým palivem, snad ekobal, nebo nějak tak se to jmenovalo. Pak byla taky další kdy se v peletkách našlo víc plastu než dřeva.

energetik
3. září 2019, 09:35

Vyhledávač nebo paměť vám nefunguje, nebo nechcete aby vám fungovala a proto hulíte?

" Nápad vyrábět z vytěžených odpadů bývalé rafinerie Ostramo palivo byl součástí projektu sdružení Čistá Ostrava, které získalo v roce 2004 zakázku na sanaci ropných lagun v Ostravě. Slibovalo, že půjde o bezpečné palivo pro české elektrárny a cementárny. Tam se ho ale nepodařilo udat a v roce 2009 začala firma směs nabízet a prodávat do Polska, a to i jako surovinu pro přípravu briket a pelet pro běžné vytápění domů.

Na nebezpečí odpadu upozornil anonym.

Poláci začali palivo zkoumat poté, co jim přišel anonym z Česka. V roce 2011 označily polské úřady směs z Ostravy za nebezpečný odpad a požádaly české orgány, aby zajistily odvoz zpět do Česka. Evropská komise jim dala za pravdu a nařídila Česku, aby si materiál odvezlo."

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1609023-evropa-vyzvala-cesko-aby-odvezlo-z-polska-palivo-z-lagun-hrozi-soudem

https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/ostravske-kaly-je-za-vsim-korupce20111110.html

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se