Domů
Teplárenství
ČEZ začal stavět teplovod z Temelína do Českých Budějovic
Jaderná elektrárna Temelín

ČEZ začal stavět teplovod z Temelína do Českých Budějovic

Teplárenství
20 komentářů
15. březen 2019, 11:50
ČTK

ČEZ začal dnes stavět 26 kilometrů dlouhý horkovod mezi jadernou elektrárnou Temelín a Českými Budějovice. Náklady jsou 1,445 miliardy korun. ČTK to dnes řekl Michal Hrubý, generální ředitel firmy Tenza, která teplovod staví. Práce plánují energetici na necelé dva roky, první dodávky v topné sezoně 2020/2021. Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí městská teplárna z vlastních zdrojů.

Temelín městu ročně dodá 750 terajoulů tepla, hlavně pro sídliště Vltava, Šumava, Máj a Pražské předměstí. Smlouvu podepsalo město se společností ČEZ v prosinci 2018, teplo by měl Temelín Budějovicím dodávat nejméně 20 let.

Město propojí s elektrárnou dvě 26 kilometrů dlouhá potrubí o vnějším průměru 80 centimetrů. Obě budou minimálně 1,3 metru pod zemí. Povedou z větší části podél silnice mezi Týnem nad Vltavou a Českými Budějovicemi, od ní se vzdálí u rybníku Křivonoska.

I když bude potrubí dlouhé, odborníci předpokládají minimální tepelné ztráty, do tří procent. Ve dvou případech bude potrubí na visutých lanových mostech, řekl Hrubý. Rozsahem stavby je to pro firmu Tenza největší zakázka v její 26leté historii.

Na stavbě bude pracovat až 80 lidí, i o víkendech. Provoz na silnici nenaruší, vyjma stometrového úseku jednoho jízdního pruhu před Hlubokou nad Vltavou ve směru od Týna nad Vltavou. Křížení horkovodu se silnicí se obejde bez zásahu do povrchu silnice. Stavaři se pod ní dostanou pomocí takzvaných protlaků.

„Speciální stroj vytvoří pod silnicí tunel vyztužený ocelovou trubkou o průměru jeden metr, kterým horkovod povede,“ řekl Hrubý.

Chladící věž JE Temelín

Ilustrační foto

Brněnská firma Tenza stavěla v minulosti tepelný napáječ z elektrárny Dětmarovice do Bohumína nebo z Prahy Libeň do Holešovic.

Podle výroční zprávy měla firma v roce 2017 čistý obrat 735,5 milionu a ztrátu po zdanění 81 milionů Kč. Podle Hrubého končilo v ČR programové období dotací EU a plán kompenzovat výpadek na slovenském trhu se nenaplnil: projekty, které teď Tenza na Slovensku dělá, se posunuly o rok.

„To se projevilo. Za 26 let historie naší firmy to byl jediný rok, kdy skončila ve ztrátě. Má dostatečný kapitál na to, aby taková věc s firmou nic neudělala,“ řekl Hrubý.

Ilustrační foto

Za loňský rok má firma tržby kolem miliardy Kč a zisk několik milionů, letos čeká zisk v desítkách milionů.

Díky temelínskému teplu nebude muset Teplárna České Budějovice spálit až 80.000 tun uhlí ročně a nevypustí stejný objem oxidu uhličitého.

Plán propojit elektrárnu s krajským městem se poprvé objevil v polovině 80. let 20. století. Projektanti s ním počítali ještě v době, kdy se elektrárna začala v roce 1987 stavět. Počátkem 90. let ale plán částečně zapadl, když se řešilo, že dokončené budou místo čtyř jen dva bloky.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 TWh elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 3,5 TWh elektřiny.

Václav Koblenc dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
pavel
15. březen 2019, 13:48

Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice - dokážete mi prosím někdo vysvětlit proč jenom 30%? Mě to nedává vůbec logiku. Děkuji.

Martin Hajek
15. březen 2019, 16:24

Teplo z Temelína do Budějovic bude dodáváno v horké vodě. Většina tepelných rozvodů v Českých Budějovicích je ovšem stále parních a do nich nelze teplo z Temelína dodat. Náhrada parních rozvodů horkovodními postupně probíhá, takže podíl tepla z Temelína bude do budoucna stoupat.

Tom
15. březen 2019, 14:18

Neví někdo, jestli se do dodaného tepla počítá i teplo z "čerpadel", které pohání tep. médium?

Jinak si totiž nedokážu vysvětlit tep. ztráty do 3%.

energetik
15. březen 2019, 21:58

Energie pro pohon čerpadel nakonec stejně všechna skončí jako teplo. Takže ano i čerpadlo topí.

Martin Hajek
15. březen 2019, 23:25

A co si na tom nedokážete vysvětlit? Ztráty dobře izolovaných rozvodů tepla jsou velmi nízké, tento bude mít navíc velmi slušné využití.

Emil
15. březen 2019, 14:36

Pavle, už se to tu řešilo někdy loni, většina Budějovic je vytápěna párou, není to tedy technicky možné bez přebudování rozvodů.

Tome, řekl bych že nepočítá a tyto ztráty spadají to do kolonky "Technologická vlastní spotřeba elektřiny na výrobu tepla".

Martin
15. březen 2019, 15:03

Konverze parovodu na horkovod se ne vždy vyplácí a páru navíc odebírají zejména průmyslové podniky pro svoji výrobu. To je podstatné zejména mimo topnou sezónu, kdy tak lze elegantně využít i teplo získané z připravovaného zdroje na spalování komunálních odpadů. ETE bude dodávat "pouze" v topné sezoně.

Robert Zelenka
15. březen 2019, 14:46

A o kolik se zdraží teplo v Budějkách?

Petrik
15. březen 2019, 17:03

Dukovansti obyvatele uz skoncili......CEZ je CEZ.....

Antonín Mikeš
17. březen 2019, 22:15

Dle http://www.naseteplo.cz/?id=1005

je průměrná cena tepla pro Týn nad Vltavou 545 Kč/GJ

V Českých Budějovicích je cena 585 Kč/GJ

Je to velmi jednoduché srovnání, a protože do dat z ČB jsou započteny i malé kotelny ne jen teplo z Teplárny ČB, tak také není 100% přesné ale ceny jsou podobné, takže velké zdražení nečekám.

petr č
15. březen 2019, 19:34

Na ČT 1 v hlavních správách: České Budějovice bude zásobované ODPADNÍM teplem s je Temelín.Je to teplo opravdu odpadní nebo elektrárna vyrobí méně elektřiny?

energetik
15. březen 2019, 22:13

Není odpadní, odpadní teplo z tepelné elektrárny v chladících věžích má teplotu kolem 30°C, museli by mít všichni podlahové topení nebo to tepelným čerpadly zvednout alespoň na 50°C.

Ale s této části tepelné energie už by moc energie nebylo a je výhodné s ní vytápět. Méně elektřiny elektrárna si nevyrobí, generátory poběží asi stále na 100%.

Dukovany mají také vyšší instalovaný výkon než měli původně, dali tam tuším účinější turbínu a generátor přitom reaktor je stále původní.

Martin Hajek
15. březen 2019, 23:23

Bavíme se o Temelíně, ne o Dukovanech, ale to je detail. Na turbínách bude při odběru tepla menší entalpický spád a tudíž vyrobí nepatrně méně elektřiny. Poměr je zhruba 1:5. Neboli na 1 MWh snížení výroby elektřiny se získá 5 MWh využitelného tepla. Kombinovaná výroba elektřiny a tepla je tedy energeticky daleko výhodnější, než tzv. tepelná čerpadla, a to při započtení ztrát tepla v rozvodu.

Vláďa
16. březen 2019, 06:27

Temelín byl zprovozněn v devadesátých letech tak že má už něco za sebou. Původně byl používán pro topení blízkého městečka. Připojení Č.B. není jenom teplovod ale celá infrastruktura. Vyvedení páry z turbíny případně stavba záložní redukční stanice výměníková stanice, velká čerpací stanice, nová stanice pro úpravu topné vody. Jaký je současný stav. Nebo je to příprava na výstavbu dalších bloků?

petr č
16. březen 2019, 06:36

O.k. tak to mají na ČT 1 špatné informace.

petr
16. březen 2019, 09:15

Dobrý den s tou entalpií nemáte tak úplně pravdu.

Tedy ten poměr 1:5

Platí to, když teplota media tedy topné vody bude někde okolo 85 C a předně zpátečka bude pod 55 C.

Toto platí v tzv přechodném období, tedy mimo listopad až únor.

To jsou teploty významně vyšši z důvodu vytápění.

Pak ten poměr klesá až na 1:3 ale i to je nakonec dobré, neb vezmeme li tržni cenu silové elektřiny cca 1400 Kč/MWh pak cena GJ v teple je okolo 130 Kč/ GJ a ro je v připadě nejhoršiho poměru výroby.

Vezmeme li cenu v ČB cca 500 Kč za GJ pak je to 370 na pokrytí všech stálých nákladů a to je fantazie pro ČEZ...

Mějte se fajn

Martin Pácalt
16. březen 2019, 09:17

Energetik použil formulaci " Dukovany mají TAKÉ vyšší instalovaný výkon než měli původně". Čili bych ho nepodezříval, že mluví o lokalitě 160km vzdálené omylem. ;-) . Obě elektrárny jsou na tom lépe s instalovaným výkonem než v době spuštění.

Díky za info o poměrech výkon tepelný/výkon elektrický. Já jsem měl za to, že tomu (alespoň dříve) bylo tak , že na zhruba 3GWt bylo implicitně dán max. možný výkon 1GWe. Ten vámi uváděný hrubý poměr 1:5 souvisí ještě s dalšími parametry elektrárny/technologie?

petr
16. březen 2019, 09:39

Máte pravdu, tedy VVER 1000 co je v Temelíně má tepelný výkon skutečně 3000 MW, tedy pokud bychom z toho udělali výtopnu pak vice jak 3 ku 1 neuděláme.

Ale z těch 2000 MW co se musí poslat do oblak přes věže je možno za turbínou v odběrovém režimu odbrat část tepla tím, že se na chlazení použije tzv zpátečka tedy to co přiteče z Budějovic a pokud ta voda bude dobře vychlazená přes výměnikové stanice ve městě pak teplo které se předá vcelku moc nesníži produkci elektřiny. Pokud však nastane potřeba na teplotu okolo 120 C a více a přitom zpátečka bude mít třeba i 70 C - to je špatně vychlazená a je to málo kdy, pak ten poměr klesne na těch fyzikálnich 1:3 ale to bude extrém...

Hezkou sobotu

Honza
16. březen 2019, 21:22

Petře, tepelný výkon VVER 1000 není 3000 MW, ale pouze přibližně 2500 MW.

Ondřej Semerák
16. březen 2019, 08:33

Myslím si, že je to dobrý projekt. O něco podobného se snažíme v Táboře a doufám, že čas ukáže,že jsme plánovali dobře.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se