Budova datového skladu firmy ČEZ na místě bývalé elektrárny Tušimice I už stojí. Zkušební provoz začne ještě letos. Vedle datového centra za 450 milionů korun vzniknou skleníky pro pěstování zeleniny. ČTK to řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

Moderní datový sklad nahradí centra v Praze a Plzni, která si firma ČEZ pouze pronajímala. Celý areál je oplocený a pod trvalým dohledem. Součástí ochrany budou speciální scannery na vjezd vozidel i vstup osob.

„Zvláštní pozornost je věnována kybernetické bezpečnosti,“ uvedl Schnepp.

Na stavbu centra s datovým sálem o rozloze zhruba 400 metrů čtverečních získal ČEZ dotaci z evropských fondů, která pokryla čtvrtinu nákladů. Kapacita úložiště má být osm petabajtů, z toho dva petabajty provozní kapacita a šest petabajtů zálohová.

Budova datového centra zabrala část pozemku z celkových zhruba 20 hektarů po elektrárně Tušimice I. Na další ploše budou stát skleníky. Úprava terénu na zhruba pěti hektarech pro jejich stavbu už začala.

„Realizace tohoto záměru má trochu skluz, protože nejdříve se musel změnit územní plán. Podle toho původního jsme tu mohli postavit třeba novou elektrárnu, ale ne skleníky pro pěstování zeleniny,“ uvedl ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov Otakar Tuček.

Podle něj se rajčata objeví ve sklenících letos v září. Stejné skleníky vzniknou pak také v areálu elektrárny v Prunéřově.

Tepelnou elektrárnu Tušimice I z roku 1964 srovnaly stroje se zemí v roce 2005. V areálu zůstala pouze elektrárna Tušimice II z roku 1974, kterou ČEZ mezi lety 2007 a 2012 modernizoval.

Radka Fialová hj

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *