Export amerického uhlí klesl za rok 2015 oproti roku 2014 o celých 23 %. Export klesá již třetím rokem. Méně uhlí se dovezlo i do vedoucího trhu pro americké uhlí – Evropy, a to o 28 % oproti předcházejícímu roku. Americká vláda provádí přezkoumání uhelného plánu. Letos USA zaznamenalo i nejmenší produkci uhlí za posledních 30 let.

Spojené Státy Americké jsou i nadále čistým vývozcem uhlí, ale dle dat amerického úřadu pro energetické informace (EIA) celková hodnota exportu klesá již třetím rokem. V roce 2012 dosáhlo USA rekordního exportu uhlí o hmotnosti 124 milionu tun, od té doby ale došlo k poklesu až na hodnotu 74 milionů tun uhlí za rok 2015. Jedná se o pokles 23 % oproti roku 2014.

Pokles poptávky a vyšší produkce v exportních zemích

EIA uvedla, že Indie je jedna z mála zemí, která v minulém roce zvýšila import amerického uhlí. Do této země USA exportuje necelenou desetinu svého vývozu. Export do zbylých asijských států ovšem klesl, stejně jako například do Evropy. Evropa je tradičně vedoucím trhem pro americké uhlí, ale i zde došlo k propadu o 28 % na celkovou hodnotu 14,6 milionu tun uhlí za loňský rok.

„Pomalejší růst světové poptávky po uhlí, nižší mezinárodní ceny a vyšší produkce v jiných exportních zemích přispěli k poklesu exportu uhlí z USA.“ sdělila EIA k zveřejněným číslům.

Na druhé straně import uhlí do USA se za rok 2015 téměř nezměnil a celkově se dovezlo 11,3 milionu tun uhlí.

Legislativní změny v USA

Americký uhelný sektor vykazuje v poslední době mnoho známek oslabení. Z tohoto důvodu v lednu začalo americké ministerstvo s přezkoumáním federálního uhelného programu za účelem nalezení potencionálních reforem. Celý proces by měl trvat tři roky.

Uhlí bylo vždy hlavním zdrojem pro výrobu elektřiny v USA, to se však změnilo loni v dubnu. Duben 2015 byl první měsíc, kdy bylo uhlí odsunuto na druhou pozici a to zemním plynem. Od července 2015 se pak stal zemní plyn stabilně hlavním zdrojem pro výrobu elektřiny.

Pokles produkce

V USA se nejedná pouze o pokles v exportu, ale i v produkci. V roce 2015 se produkce propadla na nejnižší hodnotu od roku 1986, samotný pokles oproti roku 2014 pak činil 10 %.

EIA odhaduje, že i letos těžba uhlí poklesne o 3 %. Pokles má být zapříčiněn zejména nízkouhlíkovou politikou.

Štítky: USAuhlíEIA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *