Zastupitelé Brna odmítli návrh firmy EP Energy Daniela Křetínského na odkup většiny nebo celé městské firmy Teplárny Brno. Zástupci společnosti zaslali městu nabídku se zájmem o odkup 75 až 100 procent akcií firmy. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) nabídl koncernu Energetický průmyslový holding, pod který EP Energy spadá, participaci na tvorbě dlouhodobé koncepce v oblasti energetiky.

Zastupitelstvo na návrh rady hlasovalo o tom, že neschvaluje jednání o možném partnerství a vstupu EP Energy do tepláren. Pro neschválení bylo 36 zastupitelů, nikdo nebyl proti a dva se zdrželi.

EP Energy pod sebou soustřeďuje mimo jiné teplárenské provozy v České republice, kde se kombinuje výroba elektřiny a tepla a rozvody tepla. Kontroluje tak například Elektrárny Opatovice, Plzeňská energetika, Pražská teplárenská a podobně. Společnost se považuje za čelního dodavatele tepla koncovým zákazníkům.

Primátor Vokřál společnosti odpověděl, že Brno aktuálně řeší dlouhodobý pohled na vývoj v oblasti energetiky jak v Brně, tak i na trhu v celé České republice, a proto město nemá zájem o nabídku strategického partnerství.

Skupině Energetický průmyslový holding však nabídl, že pokud chce díky jejím znalostem a zkušenostem v oblasti energetiky poskytnout podněty pro vytvářenou koncepci, lze najít s městem platformu pro odbornou participaci.

Teplárny Brno jsou jednou z desítky firem, které město Brno vlastní ze 100 procent. Zásobují asi 92.000 brněnských domácností i nemocnice, školy a úřady. Od ledna letošního roku snížily plošně cenu tepla o pět procent.

Rodinný rozpočet průměrné domácnosti si díky tomu polepší zhruba o 900 korun ročně. Snížení ceny umožnil účinnější rozvod tepla, zejména přechod z parovodů na horkovody. Cenu tepla firma držela beze změny od roku 2012.

Lenka Horáková kš

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *