Poslanci šesti stran napříč politickým spektrem navrhují snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na teplo z 15 na deset procent. Podle nich je třeba kompenzovat zdražování tepla v důsledku růstu cen emisních povolenek. Předkladatelé návrhu dnes varovali, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů.

„Jenom během tohoto roku vystoupily ceny emisních povolenek zhruba čtyřnásobně. Pokud se uměle vyvolává růst cen tepla díky emisním povolenkám, tak je správné, aby stát toto konečným spotřebitelům kompenzoval prostřednictvím snížení DPH,“ řekl místopředseda sněmovního podvýboru pro energetiku Vojtěch Munzar (ODS).

Poslanec Pavel Staněk (ANO) dodal, že díky investicím, které vedly k odsíření a snížení emisí tepláren a zvýšily jejich účinnost, je nyní dálkové teplo nejekologičtějším způsobem vytápění v Česku. Varoval, že prudké zdražení tepla by mohlo celý teplárenský systém rozbít.

„Je důležité si uvědomit ještě jednu věc: ve chvíli, kdy by došlo k nějaké rizikové situaci, tak centrální zdroje jsou nezastupitelné v tom, aby obyvatelstvo bylo stále v teple,“ řekl.

EPH - Pražská teplárenská
Ilustrační foto

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka upozornil, že dálkové teplo využívají přes čtyři miliony Čechů.

„V okamžiku, kdy bychom k tomuto kroku nepřistoupili, tak by hrozilo, že by domácnosti měly tendenci se odpojovat od centrálního zásobování a budovat si své individuální zdroje, což by z hlediska emisí mohlo vést ke zhoršení stavu,“ řekl.

Jurečka také uvedl, že snížení DPH by se promítlo do poklesu příjmů státního rozpočtu. Ten by ale podle něj kompenzovaly příjmy z vyšších cen emisních povolenek.

Návrh na úpravu DPH na teplo podpořili také zástupci Pirátů, ČSSD a STAN. Poslanci ho předložili v úterý jako pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku.

Sněmovní rozpočtový výbor předtím tuto úpravu o jeden hlas nedoporučil, předkladatelé dnes vyjádřili přesvědčení, že na plénu Sněmovny se najde dostatek hlasů pro schválení změny sazby DPH.

Snížení sazby DPH na teplo z 15 na deset procent prosazuje Teplárenské sdružení, které sdružuje všechny významné firmy tuzemského teplárenství. Jeho členové dálkově zásobují teplem zhruba 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony lidí. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *