Domů
Evropská Unie
Solární panely na střeše? Ve Francii pro některé povinně!
Solární panel na střeše

Solární panely na střeše? Ve Francii pro některé povinně!

Pro nový zákon o obnovitelných zdrojích schválený ve Francii existuje jen málo hranic, které by nemohl překonat. Co zákon ve svém znění a přináší a hlavně, budou se naši zákonodárci inspirovat při tvorbě dalšího zákona právě ve Francii?

Nový zákon, přijatý ve čtvrtek 19.3 2015, je pro Francii revoluční. Nově musí být budovy v komerčních zónách částečně pokryty buď „zelení“ nebo solárními panely.

Původní návrh, který pocházel od ekologických skupin, přitom požadoval pokrytí celé střechy všech nových budov rostlinstvem. V průběhu legislativního procesu však došlo ke kompromisu. Díky tomu mají podnikatelé ve Francii v komerčních zónách možnost si vybrat, zda chtějí střechu osadit rostlinami nebo solárními panely. Navíc jen na části střechy. Povinnost pro podnikatele zde zůstává, jen je možné si vybrat, jakým způsobem podnikatel povinnost splní.

I v okleštěné podobě se jedná o důležitou změnou pro města ve Francii a zákon může být inspirací pro další státy Evropské Unie včetně České Republiky. Načasování je přitom víc než vhodné – na konci tohoto roku se v Paříži uskuteční konference OSN o klimatických změnách.

Francie, oproti jiným evropským státům, zaostala v rozvoji výroby elektrické energie ze solárních panelů, zejména za Německem, Itálií a Španělskem. Podle dat z léta 2014 měla Francie pouze 5 GW instalovaného výkonu solárních elektráren, které se podílely cca 1 % na celkové spotřebě elektřiny (pozn. autora: Německo má pro srovnání 40 GW). Francie spoléhá zejména na jadernou energetiku, která ročně tvoří kolem 80 % celkové výroby elektřiny.

Dle odůvodnění poskytuje střecha pokrytá vrstvou trávy, křoví nebo jinými rostlinami mnoho benefitů jak z energetického hlediska, tak environmentálního. Z energetického pohledu je zeleň izolací, která snižuje náklady na vytápění v zimě a klimatizaci v létě. Mezi další benefit se řadí zadržování dešťové vody, nebo příznivé místo pro živočichy.

Díky izolaci budov je možné snížit efekt města jako tepelného ostrovu. V největších městech je díky využívání tepla možné pozorovat ve dne až o 4 °C vyšší teplotu než v ostatních okolních oblastech. V noci jsou tyto rozdíly ještě násobně vyšší.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se