Silné mrazy nynější zimy výrazně navýšily výrobu Tepláren Brno. Městská firma od loňského října do konce letošního ledna prodala o 17 procent tepla více než za stejné období předchozího roku. Vyšší výroba a prodeje tepla od počátku zimy zatím navýšily tržby společnosti přibližně o 156 milionů korun na 1,45 miliardy, což je o 12 procent více ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Firma tak očekává i vyšší zisk. Dnes to její zástupci řekli novinářům. Teplárny Brno zásobují asi 92 000 brněnských domácností i nemocnice, školy a úřady.

Současnou topnou sezonu firma zahájila 3. října loňského roku.

„Chladná zima prověřila provoz našich zdrojů i sítí. Jsem rád, že nedošlo k žádné závažné poruše způsobené mrazivým počasím,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Vzhledem k vývoji počasí vzrostou výdaje domácností za teplo, podle firmy ale ne skokově.

„Vyúčtování za teplo se dělá podle kalendářního roku. Náklady vznikající v lednu 2017 se tedy budou platit až za rok a promítne se do nich i letošní zlevnění ceny tepla o pět procent,“ uvedl Fajmon.

Firma ale zároveň navrhuje lidem navýšení zálohy na teplo pro druhou polovinu roku.

Konverze na horkou vodu umožnila snížení ceny tepla

Teplárny Brno od ledna letošního roku snížily plošně cenu tepla o pět procent. Rodinný rozpočet průměrné domácnosti si díky tomu polepší zhruba o 900 korun ročně. Snížení ceny umožnil účinnější rozvod tepla, zejména přechod z parovodů na horkovody. Cenu tepla firma držela beze změny od roku 2012.

Nejchladnějším dnem letošního roku se stala podle dat brněnských tepláren sobota 7. ledna, kdy teploměry ukazovaly průměrně mínus 10,1 stupně Celsia. Pro srovnání, vloni se ve stejný den průměrná teplota v Brně pohybovala jen okolo minus jednoho stupně.

Leden 2017 s průměrnou teplotou mínus 4,6 stupně je pak druhým nejstudenějším lednem za posledních 30 let, a zařadil se dokonce i do žebříčku 20 těch nejchladnějších od roku 1929.

Filip Vrána ver

Zdroj úvodní fotografie: www.teplarny.cz

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *