Domů
Teplárenství
Teplárny Brno: Letošní zima je o 2 stupně teplejší než průměr za 30 let
Teplárny Brno

Teplárny Brno: Letošní zima je o 2 stupně teplejší než průměr za 30 let

Teplárenství
4 komentáře
26. leden 2020, 08:37
ČTK

První polovina letošní topné sezony v Brně byla ve srovnání s třicetiletým průměrem o dva stupně teplejší. Teplárny Brno zatím prodaly o pět procent méně tepla než je průměr posledních pěti let. ČTK to řekl finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

„Dosavadní vývoj klimatických podmínek v Brně od října 2019 do poloviny ledna 2020 ukazuje ve všech ohledech na další teplejší sezonu. Ve srovnání s posledními pěti lety jsou teploty vyšší o 0,5°C, při srovnání s významnějším třicetiletým dlouhodobým normálem je dokonce ta letošní topná sezona zatím teplejší o celé dva stupně Celsia,“ uvedl.

V posledních několika dnech ale na jih Moravy dorazilo mrazivé počasí, kdy se teplota i přes den drží kolem nuly. Teplárny tak spustily naplno i plynový kotel K1, který je jedním z hlavních zdrojů tepla. Loni v létě prošel kompletní rekonstrukcí, díky níž se snížilo množství škodlivin, které kotel vypouští do ovzduší. „Předpokládáme, že se produkce emisí oxidů dusíku při stávajícím způsobu provozování Špitálky sníží až o 35 procent,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel tepláren Petr Fajmon.

Teplárna uvela, že ke své síti připojila stotisící byt, dodává tak teplo do více než poloviny brněnských bytů. Kromě toho jsou na její rozvodnou síť připojené například budova AZ Tower, Masarykův onkologický ústav, koncertní sál Sono Centrum, Vila Tugendhat, pivovar, univerzity a desítky dalších institucí.

Teplárny využívají kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, maximálně využívají i dodávky tepla od městské odpadové společnosti SAKO Brno.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
26. leden 2020, 21:54

A o pár km dále vypouští Dukovany teplo do vzduchu....

Vinkler
27. leden 2020, 06:26

Energie je vždy zcela zdarma. Náklady jsou pouze za zajištění ve vhodné formě, ve vhodném čase a na vhodném místě.

Vzdálenost cca 70 km, zkuste si odhadnout náklady horkovodu + úpravy na elektrárně jako vývod tepla z turbín, + výměníková stanice..... Když se to neudělalo tenkrát, nevyplatí se to zejména nyní na 10 (20?) let.

Dalibor
27. leden 2020, 15:58

Záleží na tom jak ještě dlouho pojedou Dukovany a jaká bude (odhadnuta diskontovaná) cena plynu a emisní povolenky. Tohle je v současné době nadlidský úkol.

Emil
27. leden 2020, 16:10

Plánovaný přivaděč má mít délku cca 40 km, nikoliv 70. Nutnou podmínkou realizace je pochopitelně výstavba nového jaderného zdroje v této lokalitě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se