Domů
Teplárenství
Teplárny loni investovaly v ČR do snížení emisí dvě miliardy Kč
EPH - Pražská teplárenská

Teplárny loni investovaly v ČR do snížení emisí dvě miliardy Kč

Teplárenské společnosti v ČR loni investovaly do snížení emisí přes dvě miliardy korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Modernizace provozů bude podle sdružení pokračovat i v dalších letech. Předloni investovaly teplárny v ČR do snížení emisí asi miliardu korun, od roku 2013 pak dohromady více než 23 miliard korun.

Sdružení uvedlo, že výsledkem investic je snížení emisí znečišťujících látek do ovzduší. V případě oxidů dusíku podle něj klesly emise v předloňském roce proti roku 2013 o 37 procent, v případě prachu a oxidu siřičitého pak o 51 procent.

Předseda výkonné rady sdružení Tomáš Drápela uvedl, že modernizace tepláren bude pokračovat do roku 2022. „Paradoxně budou muset dodatečné investice provést i některé již ekologizované velké teplárny, které provedly investice jako první. Během období pro jejich modernizaci se totiž dále zpřísnily emisní požadavky na nejlepší dostupné technologie tedy BAT z anglického Best Available Techniques,“ sdělil.

Jiří Koželouh z Hnutí Duha dnes ČTK řekl, že investice tepláren nebyly malé a je faktem, že znečištění solidně snížily. „Problém ale je, že naše teplárenství, ale také města, nejsou dostatečně připraveny na přechod tepelného zásobování na obnovitelné zdroje v kombinaci s masivním zateplováním zásobovaných domů. To je přitom do budoucna jediná ekonomicky udržitelná cesta,“ podotkl.

Teplárenské sdružení tvrdí, že podíl tepláren na celkových emisích je nyní marginální. Dominantním původcem jemných prachových částic jsou u nás lokální topeniště, tedy domovní kotle, kamna a jiné zdroje spalující pevná paliva, tj. uhlí nebo dřevo, uvedlo.

„V roce 2017 vypustily domácnosti z lokálních topenišť přes 74 procent emisí jemného prachu, tedy dvacetkrát více než celý sektor veřejné energetiky a výroby tepla, který se na nich podílel 3,5 procenta. Podíl domácích topenišť na emisích rakovinotvorného benzo(a)pyrenu činil dokonce 98 procent,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.

S tím, že lokální topeniště na uhlí, ale také uhelné elektrárny produkují výrazně více znečištění proti teplárnám souhlasí i Koželouh. „Za spalování uhlí v domácích kotlích a kamnech bez jakýchkoliv filtrů se přitom platí jen směšně nízká energetická daň, zatímco teplárny platí čím dál větší cenu za emisní povolenky na vypuštění oxidu uhličitého a platí i za znečištění prachem a dalšími škodlivinami. Podmínky je potřeba srovnat a fosilní paliva mimo systém emisního obchodování musí být zatížena daní odpovídající ceně emisní povolenky,“ dodal.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,3 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům. Celkovým obratem svých členů sdružení nedisponuje. Jednou z největších teplárenských společností v Česku je Pražská teplárenská. Předloni jí meziročně klesl čistý zisk o pětinu na 562 milionů korun. Výnosy firmy se pak proti roku 2017 snížily o 3,6 procenta na 5,1 miliardy korun.

Snížení emisí tepláren v ČR v letech 2013 až 2018

Emise (v tunách za rok)Snížení emisí za období 2013 až 2018
201320152018tun za rokv procentech
Oxidy dusíku20.05916.13912.611– 7.447– 37,1
Oxid siřičitý41.27834.83220.375– 20.902– 50,6
Prach1089688534– 555– 50,9

Zdroj: Teplárenské sdružení ČR.

rdo mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Peter Kochjar
7. leden 2020, 17:21

Nasiel som jeden dobry clanok v Norsku.

Elektrifikácia Nordlandbanenu by stála 14 miliárd. Vďaka súprave batérií môže byť táto cesta bez emisií iba za 3,3 miliardy.

https://www.tu.no/artikler/elektrifisering-av-nordlandsbanen-skulle-koste-14-milliarder-se-hvordan-banen-kan-bli-utslippsfri-for-bare-3-3-milliarder/482059

Josef
7. leden 2020, 22:49

píšete Slovensky a odkazy dáváte v Norštině. Napříště pište Česky a odkazy pokud možno v Angličtině nebo Němčině nejsme na jazykovědném serveru...

Martin Pácalt
8. leden 2020, 07:57

Celkem snadno jde v odkazu přepnout na češtinu. S vaší poznámku o používání slovenštiny na českém webu ale souhlasím.

Jediné co má odkaz tématicky společného s českým teplárenstvím jsou emise, jinak jde o úplně jiný "šuplík".

Jan
8. leden 2020, 13:00

Dobrý den, proč by se tady nemohlo psát slovensky?

MilKa
8. leden 2020, 19:13

Jestli Vám pánové dělá problém Slovenština, tak ji laskavě potrénujte. Jsem Čech jak poleno a slovensky psát neumím, jako většina Čechů. Tak to bychom podle té vaší logiky nesměli psát na slovenské weby?

Ivan Novák
8. leden 2020, 11:36

Norové si tam řeší něco, co není z našeho světa. Mají příliš peněz a zcela je ovládla lobby elektrických akumulátorových vozíků. Do Narviku jezdí elektricky ze švédské strany už mnoho let, pohádková videa na www, jak jiskří námraza na troleji v zimě o poledním šeru.

K tématu: slzy p. Koželouha jsou tzv. krokodýlí. Bydlím na pražském panelovém sídlišti, polystyrénově zatepleno, kam se podíváš. V současnosti jde těmto lidem hlavně o kšeft pro ideově spřízněný systém papírových parazitů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se