Teplárny, které jsou členy Teplárenského sdružení ČR, v letošním roce vymění nebo zmodernizují více než 18 km tras parních rozvodů, což je podobná délka jako v loňském roce. Projekty v celkem dvanácti městech vyjdou téměř na půl miliardy korun. 

„Poslední roky jasně ukazují, že vedle ekologizace výrobních zdrojů patří mezi priority teplárenských společností také výměna dožívajících parovodů. Stále je však prostor pro urychlení tempa modernizace,“ říká ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Podle tiskové zprávy, zveřejněné na webu sdružení, se dodavatelé dálkového tepla v rámci výměny dožívajících parovodů hospodárnějšími horkovodními či teplovodními rozvody postarali o kompletní ukončení využívání páry například v Olomouci. Letos se k Olomouci přidá Ostrov nad Ohří, kde mají být zrušeny parovody v centru města. Výměnu posledních 1,7 kilometru parovodu za horkovod chystají na příští rok také v Nymburce.

Tempo modernizací by mohly urychlit prostředky z evropských fondů

Martin Hájek v tiskové zprávě upozorňuje na potřebu urychlit vypsání první výzvy z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na renovace tepelných sítí. „Nabere-li program ještě pár měsíců zpoždění, bude ohrožena stavební sezona v příštím roce, protože se projekty nestačí včas připravit,“ řekl.

Jelikož lze obnovu tepelných sítí realizovat zpravidla pouze v letních měsících a projekty vyžadují dlouhodobou přípravu včetně naplánování uzavírek komunikací, sdružení by dle Hájka uvítalo vypsání kontinuální výzvy ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu, aby se schvalování projektů zbytečně nezdržovalo a žadatelé nemuseli čekat, jak dopadne vyhodnocení ostatních projektů. To by mělo rekonstrukce výrazně urychlit.

Konkrétní příklady letošních projektů konverze a modernizace parovodů u členů sdružení lze dohledat v uvedené tiskové zprávě.

Autor úvodní fotografie: ŠJů

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *