Polsko má podle ekologických aktivistů nejznečištěnější ovzduší v Evropě, což podle nich ročně vede k až 50 tisícům předčasných úmrtí v zemi. Jiný pohled na situaci má tamní ministr energetiky, podle nějž znečištění vzduchu nemá vliv na délku lidského života.

Polské ekologické organizace včera podaly stížnost u Evropské komise, protože Polsko podle nich nejedná v oblasti ochrany ovzduší dostatečně. Značně negativní vliv na kvalitu tamního ovzduší mají zejména domácnosti, které spalují nekvalitní uhlí a odpad.

O vážnosti smogové situace v průběhu letošní zimy vypovídá i fakt, že města jako Varšava, Katovice nebo Krakov se často umisťují mezi 10 nejvíce znečištěných měst na světě a předbíhají tradiční „lídry“ jako Peking nebo Nové Dillí.

„Polsko má v Evropě největší koncentraci karcinogenního benzopyrenu ve vzduchu – normy jsou překročeny čtyřikrát a jsou tak porušována polská i unijní práva. Proto jsme podali stížnosti u Evropské komise, která by mohla sankcionovat Polsko za nečinnost v boji se smrtícím smogem,“ řekl agentuře AFP Piotr Cykowski z organizace Action Democracy.

Stejný názor jako ekologičtí aktivisté nezastává polský ministr energetiky, který žádný zásadní význam znečištění nepřikládá. Podobně se v lednu vyjádřil i polský ministr zdravotnictví s tím, že stížnosti na smog jsou vzhledem k vysokému podílu kuřáků v zemi nepřesvědčivé.

„Nepodléhejme demagogii, znečištění je v některých případech vyšší vzhledem ke klimatickým vlivům, ale určitě to není příčina toho, proč by něčí život měl být kratší.“

Krzysztof Tchorzewski, polský ministr energetiky

Tchorzewski v pátek nicméně opět zdůraznil cíl Polska v oblasti elektromobility, kdy země plánuje do roku 2025 dosáhnout 1 milionu osobních aut a polovičního podílu elektrických autobusů na linkách MHD.

K navýšení počtu elektřinou poháněných vozidel na polských silnicích by podle něj mohla přispět i levnější elektřina k jejich nabíjení, která by od 11 večer do 5 do rána stála méně než třetinu své běžné ceny. Polský parlament však prozatím žádné z navrhovaných opatření neschválil.

Špatný vzduch ročně zkrátí život až 7 milionům lidem

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že znečištěný vzduch ročně způsobí na celém světě 7 milionů předčasných úmrtí, z čehož je zhruba polovina spojena se znečištěním ovzduší. Velká část ze sedmimilionového odhadu je totiž zapříčiněna zhoršenou kvalitou vzduchu ve vnitřních prostorách, která může být způsobena například špatným odvodem spalin z kamen, v nichž lidé spalují uhlí či dřevo.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *