Domů
Trh s elektřinou
Chile trápí nekoordinovaná expanze OZE a nedostatečný rozvoj infrastruktury
Obnovitelné zdroje, Ilustrační foto
Zdroj: Ilustrační foto

Chile trápí nekoordinovaná expanze OZE a nedostatečný rozvoj infrastruktury

Chilský solární průmysl v posledních letech expandoval tak rychle, že se nyní prodává vyrobená energie za nulovou cenu. V některých částech země v průběhu dubna zaznamenal národní provozovatel přenosové soustavy již 113. den, kdy cena silové elektřiny spadla na nulu. Současný trend směřuje k překonání loňského maxima 192 dní s nulovou cenou elektřiny.

Pro zákazníky to může být skvělá zpráva, ale firmy provozující energetické zdroje nedokáží vytvářet dostatek příjmů pro financování vývoje, obnovy a výstavby nových výrobních zařízení.

Nekoordinovaný rozvoj OZE

Hlavním viníkem je severní část země v poušti Atacama. Chilská zvyšující se poptávka po energii tlačená rozvojem těžby a ekonomickým růstem pomohla urychlit vznik 29 solárních farem a zapříčinila, že dalších 15 je plánováno. Nyní však země čelí klesající poptávce po elektrické energii, stejně jako snížené těžbě mědi kvůli globálnímu přebytku, a tak stávající elektrárny přezásobují výrobou elektřiny svůj region. Vlivem nedostatečných kapacit sítě, nelze uspokojivě redistribuovat elektřinu do ostatních regionů.

„Investoři přicházejí o peníze. Rozvoj byl absolutně nekoordinovaný. Nemůžete mít tolik producentů na jednom místě,“ říká Rafael Mateo, generální ředitel energetické společnosti Acciona SA, která investovala 343 miliónů dolarů na vznik 247MW projektu v problematické oblasti, a je tak jednou z největší v Latinské Americe.

Nedostatečná infrastruktura

Podle Carlose Barria, bývalého šéfa vládní divize pro obnovitelné zdroje a profesora na Katolické univerzitě Pontifical v chilském Santiagu, je klíčovým problémem, že dvě hlavní chilské energetické soustavy, centrální a severní, nejsou vzájemně propojeny. Navíc zde existují části sítě, které nedisponují dostatečnou přenosovou kapacitou. To znamená, že jeden region může mít nadbytek elektrické energie, který zapříčiňuje snižování její ceny, protože tento přebytek nelze dopravit do jiných částí země.

Chilská prezidentka Michelle Bacheletová; Zdroj: Flickr
Chilská prezidentka Michelle Bacheletová; Zdroj: Flickr

„Vláda prezidentky Michelle Bacheletové si stanovila pozvednutí energetického sektoru za svoji prioritu. Jenže plánování bylo omezeno pouze na krátkodobý výhled, přestože je nutné pro řešení tohoto problému mít dlouhodobý plán,“ říká Carlos Finat, prezident asociace pro obnovitelné zdroje, známé pod jménem Acera.

Vláda na tomto problému pracuje a plánuje vybudovat 3000 km nových přenosových linek na propojení zmíněných elektrizačních soustav. Plán také zahrnuje modernizaci 753 kilometrů linek pro odlehčení severních částí centrální sítě, v regionu, kde vlivem přebytku elektřiny padá cena k nule.

„Chile má minimálně 7 uzlů v elektrizační soustavě, kde hrozí vážné riziko kolapsu, a před námi stojí důležitá výzva, pro tyto uzly vytvořit by-pass. Když se vydáte na cestu růstu a vývoje, jako my, potýkáte se s problémy, které z rozvoje plynou,“ řekl ministr energetiky Maximo Pacheco na interview v Santiagu.

Solární růst

Instalovaný výkon solárních elektráren v Chilské centrální elektrizační soustavě vzrostl od roku 2013 více než čtyřnásobně na současných 770 MW. Velká část tohoto výkonu se nachází v severní části soustavy, v regionu Atacama, který je domovem měděného průmyslu. Celkový instalovaný výkon země vzrostl minulý rok o 5 %, přičemž polovina pochází podle operátora soustavy Cdecsic ze solárních farem. Solární elektrárny zásobují elektřinou regiony, kde se nachází přibližně 90 % energetické spotřeby země.

V tomto roce země očekává další nárůst instalovaného výkonu v solárních elektrárnách na 1,4 GW, což je oproti instalovanému výkonu 371 MW z konce roku 2015 nárůst o více než 1 GW, uvádí agentura Bloomberg New Energy Finance.

high-voltage-1290375_1920
Zdroj: ČEPS

Pokud zrovna energetické společnosti nedodávají elektřinu zadarmo, je i tak cena nízká. U rozvodny Diego de Almagro v regionu Atacama například tržní cena elektřiny po valnou většinu března nepřekročila 60 dolarů za MWh. Předem nasmlouvané dodávky elektřiny pro společnosti vyjednané v aukci začínají na 70 dolarech za MWh.

Tento problém může limitovat budoucí vývoj, protože kvůli nejisté návratnosti investic se budou banky zdráhat financovat nové elektrárny, a to může být velký problém.

Velké množství instalovaného výkonu

Salvatore Bernabei, ředitel divize zelené energie společnosti Enel v Chilské pobočce, má momentálně v provozu 170 MW a dalších 300 MW je ve výstavbě. Nechtěl však říci, zda má jeho společnost momentálně přebytek výroby. Bernabei je však pevně přesvědčen, že je nutná brzká změna.

„Rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů byl pro nás velkým překvapením a my na to teď musíme okamžitě reagovat,“ řekl Barnabei.

Jose Ignacio Escobar, generální manažer chilské pobočky společnosti Acciona, která se zabývá obnovitelnou energií, dokonce nazval stávající situaci „morem“ pro energetické společnosti.

„Ceny elektrické energie budou v Chile zřejmě i nadále klesat, dokud se nevyřeší problém s infrastrukturou. Tuto situaci jsme předpokládali, protože nebyla přijata žádná regulační opatření, ani zahájena výstavba nové energetické infrastruktury,“ říká Escobar.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vaclav Brhlik
9. červen 2016, 14:25

Dobry den,

zda se mi, ze to zavani dalsim Nemeckem. OZE ano, sit uz ne.

Mohl bych poprosit nejake zdroje? Dekuji

Jiří Puchnar
9. červen 2016, 16:27

Bohužel se to stává fenoménem doby a snaha posilovat elektrizační soustavu není dostačující.

Stručný popis elektrizační soustavy Chile spolu s mapou lze najít na stránkách organizace GENI (http://www.geni.org/globalenergy/library/national_energy_grid/chile/index.shtml).

Anglická verze wiki také poskytuje zajímavé informace spolu s odkazy na zdroje informací (https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_Chile)

Jan Veselý
9. červen 2016, 21:12

Holt si v Chile budou muset vybrat. Budou stavět elektrárny, kde je to geograficky výhodné (třeba Atacama, nejslunečnější místo na světě) a stavět kvůli nim přenosové kapacity, nebo budou stavět elektrárny třeba na trochu míň výhodných lokalitách, ale kde bude pro ně dost drátů.

Perikles
13. červen 2016, 00:21

No a právě totéž lze říci Německu - dostavte severojižní spojení dříve než postavíte další off-shore větrné parky a odpojíte uhelné či jaderné zdroje v jižní části.

Asi na to moc neslyšeli, když se ČEPS technicky vybavuje na to, aby se od nich mohl kdykoliv odříznout.

Jan Veselý
13. červen 2016, 09:02

A právě v tom se mýlíte. Za téhle situace jde:

1) Stavět dráty.

2) Stimulovat výstavbu v lokalitách, kde jsou volné kapacity a dobré podmínky (aktuálně v Německu třeba v okolí Grafenrheinfeldu).

3) Tlumit výstavbu v místech s vyčerpanými přenosovými kapacitami.

4) Rychleji odstavovat neflexibilní a už přebytečné kapacity (třeba hnědé uhlí na severu Německa).

5) Řešit jak více a lépe využít současné přenosové kapacity.

6) ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se